Niedziela z Dokumentem: Fantastyczny Matt Parey i spotkanie z Twórcami
- Polska, 2023
- dokumentalny
- 77 min min.
- obsada: Andrzej Sapkowski, Tomasz Bagiński, Szczepan Twardoch, Łukasz Orbitowski, Marek S. Huberath, Marek Baraniewski, Andrzej Pilipiuk
Wraz z Żywieckim Stowarzyszenie Fantastyki „Parzenica” serdecznie zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu ” FANTASTCZNY MATT PAREY” i spotkanie z Elżbietą Gepfert oraz Piotrem W. Cholewą!
Trudno sobie wyobrazić polską fantastykę bez Macieja Parowskiego. Był redaktorem stojącym za sukcesami kilku pokoleń literatów. Najpierw kierował tygodnikiem studenckim „Politechnik”, a potem kultową „Fantastyką”. To w niej ukazały się pierwsze teksty Andrzeja Sapkowskiego, Marka S. Huberatha czy Jacka Dukaja. Żeby zostać redaktorem, zabił w sobie pisarza. Teksty słali do niego ludzie z całej Polski. Gdyby nie on, to nie wiadomo, jak potoczyłyby się losy „Wiedźmina” czy nagrodzonej Oscarem „Katedry” Tomasza Bagińskiego. Ten film to także historia polskiej fantastyki – od słowa pisanego przez komiks aż po gry.
Film jest próbą uchwycenia fenomenu Macieja Parowskiego, redaktora odpowiedzialnego za rodzącą się sławę kilku pokoleń pisarzy rodzimej fantastyki. Stał za sukcesami takich tytułów jak: „Wiedźmin” Andrzeja Sapkowskiego, na którego podstawie powstała gra firmy CD Projekt Red oraz serial dla Netflixa, czy nominowanej do Oscara® „Katedry” Tomasza Bagińskiego, według opowiadania Jacka Dukaja. Biografię Parowskiego obserwujemy na tle burzliwe zmieniającej się historii Polski: od zmagań z PRL, przez okres transformacji, aż po narodziny internetu i zmierzch słowa drukowanego. O Macieju opowiedzą bliscy, współpracownicy, w końcu eksperci od science fiction. Znakomitym uzupełnieniem przywoływanych wspomnień są animowane sekwencje komiksowego alter ego głównego bohatera. Tytułowy Matt Parey, na pozór wycofany wobec kreowanych przez siebie twórców, wywierał ogromny wpływ na rynek polskiej fantastyki przez kolejne dekady.
Bartosz Paduch – urodził się w Gdańsku w 1979 roku. Absolwent reżyserii w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach, oraz kursów Studio Prób i SCRIPT w Szkole Wajdy i Atelier Scenariuszowego. Jego najnowszy film „Fantastyczny Matt Parey” jest dopełnieniem trylogii opowiadającej o pokoleniu, które żyjąc w państwie socjalistycznym doświadczyło transformacji ustrojowej. Poprzednie obrazy Bartosza Paducha „Totart czyli odzyskiwanie rozumu” oraz „Skandal. Ewenement Molesty” sportretowały doświadczenia młodszych generacji.
Elżbieta Gepfert, absolwentka Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UŚ. Od 1992 pracuje jako redaktorka, tłumaczka opowiadań, powieści i komiksów, współpracując z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, wydawnictwem Prószyński i Ska, ISA i MAG.
Aktywna działaczka i animatorka kultury w Śląskim Klubie Fantastyki (od 1982 jako bibliotekarka, od 1986 jako sekretarz, w latach 1990-2007 jako prezeska), realizuje i inicjuje liczne działania na polu propagowania szeroko pojętej fantastyki. Przez trzydzieści dwa lata opiekowała się działaniami związanymi z Nagrodą im. Janusza A. Zajdla i nadal redaguje coroczną edycję antologii utworów nominowanych do Nagrody. Dwukrotnie (w 1997 i 2001) była główną koordynatorką Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki POLCON. W roku 2010 była jednym z koordynatorów Europejskiego Konwentu Miłośników Fantastyki EUROCON, który odbywał się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Od 2008 do 2021 roku pełniła funkcję wiceprezes Związku Stowarzyszeń „Fandom Polski”. Od 2020 jest członkinią Rady Programowej Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej.
Za działalność w ruchu miłośników fantastyki została wyróżniona nagrodą Europejskiego Stowarzyszenia Science-Fiction (Dortmund 1999), Nagrodą Golema (1999), przyznawaną przez grupę krakowskich miłośników fantastyki, oraz Nagrodą im. Krzysztofa Papierkowskiego (2019). Była także Gościem Honorowym Polconu 2007 w Warszawie.
Piotr W. Cholewa – ukończył studia matematyczne i obronił doktorat na Uniwersytecie Śląskim. Pracował w Instytucie Matematyki UŚ do 2000 roku. Działa w Śląskim Klubie Fantastyki od początku jego istnienia (był skarbnikiem, wiceprezesem, członkiem Zarządu, wydawał fanzin). Jako członek zarządu w Europejskim Stowarzyszeniu SF, pełnił funkcje prezesa, wiceprezesa i skarbnika. To także były prezes i wiceprezes Związku Stowarzyszeń „Fandom Polski”.
Jako tłumacz debiutował w fanzinach. Pierwszym oficjalnym tłumaczeniem było opowiadanie „Meteor” Johna Wyndhama (1983 r.). Najbardziej znany jest jednak z przekładu książek Terry’ego Pratchetta o świecie Dysku, cyklu Orsona Scotta Carda o Enderze, trylogii Ciągu Williama Gibsona czy cyklu Amber Rogera Zelazny’ego.
Wielokrotnie nagradzany za działalność fanowską oraz tłumaczenia (w tym nagrodą Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich).
………………………………………………………………………………….





