Mieszczanie żywieccy
- Polska,
- dokumentalny
- 120 min min.
„Mieszczanie żywieccy” (2021)
Seria składa się z dwunastu reportaży poświęconych ludziom mieszkającym w ostatnim w alfabecie mieście na świecie – Żywcu.
To opowieść o tradycji, ciągłości pokoleniowej i o pracy, która w Żywcu uważana jest za coś, co tworzy człowieka. W poszczególnych odcinkach cyklu poznamy żywieckie rodziny mieszczańskie i góralskie, które międzypokoleniowo kultywują tradycję, nawet, jeśli rozumieją ją trochę inaczej od siebie.
Reżyserem i scenarzystą cyklu jest Grzegorz Jankowski
Zaprezentujemy cztery odcinki:
- BEATA I MARTA
Beata Słowik, uczy tradycyjnych tańców mieszczan żywieckich zwanych putoszami. Jej córka, Marta Słowik Bałaś, postanowiła wyprowadzić się na wieś i zostać góralką, uczy tańców górali beskidzkich. Opowieść o matce i córce zakochanych w tańcu i górach oraz różnicach między tradycją mieszczańską i góralską Żywiecczyzny.
- BEATA I ADA
Beata i Ada Bysko, matka i córka, to żywczanki zakochane w tradycyjnych strojach mieszczan żywieckich zwanych putoszami. Beata przez całe swoje dorosłe życie zgłębia tajniki ich ubioru. Przygotowała ekspozycję w Muzeum w Żywcu, jednak obecnie pracuje jako sprzątaczka. Udało jej się zrekonstruować unikatowy czepiec noszony przez mężatki. - WISIA, MAŁGORZATA I KAJA Małgorzata Kubielas i jej wnuczka Kaja Danaiłow, podejmują się wydania dzienników z okresu II wojny światowej, pisanych przez 15-letnią wówczas Jadwigę Mojżeszek, w domu nazwaną Wisią, która była siostrą mamy Małgorzaty. Kaja mieszka w tym samym domu, w którym Jadwiga…
- DOROTA I JĘDRZEJ
Dorota Firlej, historyk sztuki i kustosz w Muzeum w Żywcu, przybliża życie i twórczość Andrzeja Komonieckiego, charyzmatycznego wójta i kronikarza Żywca, który żył na przełomie XVII i XVIII wieku. Rozmawia z grafologiem, który na podstawie archiwalnych rękopisów opowiada o charakterze autora. Wybiera statystę, który najlepiej wcieli się w rolę Komonieckiego, a następnie tłumaczy mu, co to znaczy być putoszem, czyli mieszczaninem żywieckim.



