Człowiek, który sprzedał swoją skórę
- Belgia, Francja, Niemcy, Szwecja, Tunezja, 2020
- Dramat
- 104 min min.
- format: polskie
- obsada: Yahya Mahayni, Dea Liane, Monica Bellucci, Koen de Bouw
Sam Ali ucieka z ogarniętej wojną Syrii do Libanu. Jego celem jest Belgia. Chce się tam przedostać i żyć ze swoją ukochaną Abeer, którą rodzice zmuszają do ślubu z innym mężczyzną. Przepustką do Europy jest udział w niekonwencjonalnym projekcie artystycznym. Na plecach Sama zostaje wytatuowana wiza Schengen.
Czy zamiana w cenne dzieło sztuki przyniesie Samowi upragnioną swobodę i wolność? Jakie są granice wypowiedzi artystycznej? Inspiracją dla tunezyjskiej reżyserki stała się działalność kontrowersyjnego artysty konceptualnego Wima Delvoyea.
Film Kaouther Ben Hani był nominowany do tegorocznego Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.
GŁOSY PRASY:
Zapewnia sporą dozę wizualnej przyjemności. – Alissa Simon, Variety
Pytania, które stawia reżyserka nasycają „Skórę” wystarczającą ilością problemów do przemyślenia, by uczynić film czymś w rodzaju filozoficznego thrillera. – Michael O’Sullivan, Washington Post
Ben Hania ma żywe oko, a jej filmy cechują olśniewające kolory, obrazy i wykonawcy. – Jenny Nulf, Austin Chronicle
Nieźle jak na pierwszy tunezyjski film, jaki większość świata miała okazję kiedykolwiek zobaczyć. – Roger Moore, Movie Nation
Tunezyjska reżyserka Kaouther Ben Hania ukończyła studia filmowe w Tunezji, a potem w Paryżu na Femis i Sorbonnie. Jej poprzedni film, Piękna i bestie, którego premiera odbyła się na oficjalnej selekcji Festiwalu Filmowego w Cannes „Un Certain Regard” w 2017 roku, zdobył nagrodę Best Sound Creation Award i był dystrybuowany w wielu krajach.
Challat Tunes, jej pierwszy film pełnometrażowy, otworzył sekcję ACID na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2014 i był szeroko dystrybuowany. Drugi dokument, Zaineb hates the snow, miał premierę na Locarno Film Festival 2016 i zdobył kilka nagród.
Imams go to School, jej pierwszy film dokumentalny, miał premierę na IDFA w 2010. Wyreżyserowała także kilka filmów krótkometrażowych, m.in. Yed Ellouh (2013) i Sheikh’s Watermelons (2018), które odniosły sukces w międzynarodowym obiegu festiwalowym.




Zaplanowany remont zmierza ku końcowi.
Serdecznie zapraszamy na ponowne otwarcie Kina Janosik 1 maja.