17. FGA: #TO_BE i spotkanie z Krzysztofem Wielickim. Góry i Przyjaciele
- Polska
- Biograficzny, Dokumentalny
- 135 min.
- pochodzenie: Polska
18:45 #TO_BE
#TO_BE to kino autorskie za którym stoi troje twórców: Maja Pietraszewska-Koper, Grzegorz Lipiec Sky Piastowskie i Szymon Felkel Saymoon Studio. Ich wizja artystyczna, wrażliwość i indywidualny styl opowiadania obrazem, muzyką, grafiką i animacjami przenoszą widza do świata wielkiego człowieka – Krzysztofa Wielickiego. Do świata dotąd najmniej eksplorowanego – do domu, gdzie Mistrz powraca z gór.
#TO_BE to filozoficzna opowieść o przyjaźni, partnerstwie i naturze. To film o człowieku pełnym pasji. Przy okazji opowieść Krzysztofa Wielickiego zabiera nas na wirtualną wyprawę na czternaście ośmiotysięczników, bez patosu, z szacunkiem dla ludzi i przyrody. Wchodzimy z Krzysztofem Wielickim na najwyższe góry świata tak lekko, jakbyśmy szli z nim do ogrodu po warzywa. I zaczynamy się zastanawiać, co jest ważniejsze. Twórcy zadaja pytania, na które trudno odpowiedzieć: o przyjaźń, miłość, rodzinę, ale też o naturę, o przyszłość naszych dzieci i wnuków, o ochronę niezwykłego świata, którego możemy doświadczać. W tę niezwykłą podróż zabiera nas Krzysztof Wielicki – piąty na świecie zdobywca 14. ośmiotysięczników, autor trzech nowych dróg na ośmiotysięcznikach, sześciu samotnych wejść, kierownik wielu wysokogórskich wypraw.
20:00 spotkanie z bohaterem filmu KRZYSZTOFEM WIELICKIM.
Krzysztof Wielicki jest jednym z najwybitniejszych himalaistów świata. Wspinacz, alpinista, taternik, piąty człowiek na świecie, który zdobył Koronę Himalajów – 14 ośmiotysięcznych szczytów Ziemi. Jest członkiem blisko stuletniego stowarzyszenia The Explorers Club, które nagrodziło go prestiżowym odznaczeniem Lowell Thomas Award. Jest również współzałożycielem Jurajskiego Klubu Wysokogórskiego. W październiku 2018 roku wraz z Reinholdem Messnerem odebrał prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie sportu – Nagrodę Księżnej Asturii, popularnie nazywanej hiszpańskim noblem.
Krzysztof Wielicki brał udział w czterech wyprawach na K2. Robił to w pionierskim stylu. Na trzy z nich: Mount Everest, Kanczendzongę i Lhotse wszedł zimą jako pierwszy. Na Lhotse stanął samotnie w noc sylwestrową w gorsecie, który nosił po uszkodzeniu kręgosłupa w górach. Na Broad Peak „wbiegł” solo w ciągu jednego dnia (pierwsze na świecie wejście na ośmiotysięcznik w ciągu doby). Na Dhaulagiri (w 16 godzin) i Shisha Pangma wspiął się sam, wytyczając nowe drogi. Wciąż organizuje wyprawy, wyznacza sobie nowe, trudne cele. Jest kontynuatorem polskiej idei zimowej eksploracji Himalajów.