Klub Filmowy

  • KLUB FILMOWY JANOSIKA

Drodzy widzowie,

jeżeli jesteście miłośnikami dobrego kina, na które często nie ma miejsca w komercyjnym repertuarze, jeżeli jesteście gotowi na silne emocje, przeżycia artystyczne i nieschematyczne podejście do kina … powinniście zarezerwować środowe wieczory. W każdą środę, bez względu na pogodę, repertuarowe hity, spotykamy się o godz. 20.00. Miłość do dobrego kina choć czasami bywa kosztowna, w Janosiku ceny prezentują się bardzo atrakcyjnie:

10 zł – wstęp na pojedynczy seans

30 zł – karnet na 3 miesiące i 3 zł miejscówka na pojedynczy seans

60 zł – karnet na 3 miesiące

W najbliższym czasie w Klubie Filmowym Janosika można obejrzeć:

26 sierpnia, środa godz. 20.00

Manglehorn

manglehornGatunek: dramat
Rok produkcji: 2014
Czas trwania: 97′
Reżyseria:David Gordon Green
Scenariusz: Paul Logan
Muzyka Explosions in the Sky David Wingo

Angelo Manglehorn (Al Pacino) nigdy nie pogodził się z utratą kobiety, która była miłością jego życia. Żyje samotnie, pogrążony we wspomnieniach, większą bliskość czując do swojego kota niż do ludzi, których spotyka na co dzień. Przed laty sprowadził się do małego miasteczka, gdzie niewielu mieszkańców zna tajemnice z jego przeszłości. Jedyne osoby, z którymi utrzymuje sporadyczne kontakty, to zajęty karierą syn (Chris Messina) oraz zamieszany w podejrzane interesy dawny uczeń (twórca „Spring Breakers” Harmony Korine). Raz w tygodniu Manglehorn celebruje swój mały rytuał: odwiedza lokalny bank, w którym pracuje intrygująca go kobieta (nagrodzona Oscarem za rolę w „Fortepianie” Holly Hunter). Para samotników nawiązuje nić porozumienia, ale gdy dzielący ich dystans zacznie maleć, Manglehorn niespodziewanie znajdzie się na emocjonalnym rozdrożu. Będzie zmuszony dokonać wyboru między bezpiecznym życiem w cieniu przeszłości a nieznanym, które może przynieść każdy nowy dzień. David Gordon Green, jeden z najciekawszych amerykańskich reżyserów młodego pokolenia, zasłynął z kameralnych filmów wyróżniających się wyobraźnią i wrażliwością. Tym razem z legendarnego aktora, pamiętanego z ról w „Ojcu chrzestnym”, czy „Zapachu kobiety”, udało mu się wydobyć poruszającą i pełną ciepła kreację, bazującą na niuansach i detalach. „Manglehorn” jest niczym późne piosenki Leonarda Cohena, co więcej, głos Ala Pacino do złudzenia przypomina głęboki bas piosenkarza. To poruszający portret skrywającego uczucia mężczyzny, któremu życie postanowiło dać jeszcze jedną szansę.

GŁOSY PRASY
Manglehorn to jedna z najlepszych ról w karierze Ala Pacino. – THE GUARDIAN
Nowy film z Alem Pacino podbił publiczność festiwalu w Wenecji. Legendarny aktor daje tu popis swoich nieograniczonych możliwości. – THE OBSERVER Najlepsza od lat rola Pacino. – VARIETY
„Manglehorn” to spełniony film (…). Tytułowa postać to jedna z najbardziej nietypowych ról w karierze Pacino, a jednocześnie jedna z jego najlepszych. Nie można oderwać od niego oczu. Talent reżysera Davida Gordona Greena rozwinął się w ostatnich latach, a „Manglehorn” to najbardziej ambitny obraz w jego karierze.INDIEWIRE

19 sierpnia, środa godz. 20.00

Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu

 

gołąbGatunek: komedia, dramat
Rok produkcji: 2014
Czas trwania: 101 min.
Reżyseria: Roy Andersson
Scenariusz: Roy Andersson
„Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu” to surrealistyczna komedia, która została okrzyknięta przez krytyków filmowych, mistrzowskim domknięciem trylogii absurdu Roya Anderssona, na którą złożyły się też filmy „Do ciebie, człowieku” i „Pieśni z drugiego piętra”. Najnowszy obraz szwedzkiego reżysera to ukoronowanie jego twórczości, za który wyróżniono go Złotym Lwem, najważniejszą nagrodą MFF w Wenecji.
Dwaj domokrążni sprzedawcy, Sam i Jonathan, jak współcześni Don Kichot i Sancho Pansa zabierają widza na wędrówkę przez kalejdoskop ludzkich losów. Podróż ta pokazuje piękno jednych chwil, błahość innych, humor i tragedię, które tkwią w ludziach, wielkość człowieczeństwa i jego kruchość. Tytuł nawiązuje do ptaków z obrazu Breugla „Myśliwi na śniegu”, które z wysoka obserwują świat i wydają się myśleć: Kim są ludzie? Za czym tak gonią? Podobnie jak inne obrazy tego reżysera, film stanowi łańcuch epizodów, mających kulminacje w absurdalnych wizjach, pełnych zarazem czarnego humoru, jak i tragizmu.Żeby zrealizować swoje dzieło w takiej formie, jak zapragnął, reżyser przez siedem lat pracował, robiąc reklamy i w ten sposób gromadząc środki na w pełni niezależny film. Andersson nie chciał być podporządkowany oczekiwaniom producentów, chciał nakręcić film utrzymany w takim stylu, za jaki kochają go widzowie, co udało mu się w pełni. Pokazywany na rozlicznych festiwalach filmowych obraz uwodzi inteligentnym poczuciem humoru, intertekstualnymi odniesieniami i śmiałym spojrzeniem na ludzką egzystencję.
Prasa o filmie:
Genialny film Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza
Zwycięstwo prostoty nad efekciarstwa, aktorstwa nad gwiazdorstwem, sztuki filmowej nad sztuczkami serwowanymi przez innych​. Małgorzata Sadowska, Newsweek
Najlepszy film Anderssona. Kuba Armata, Dziennik. Gazeta Prawna
Apokalipsa jeszcze nigdy nie była tak zabawna. Piotr Czerkawski, Kino
Przykład stuprocentowego kina autorskiego​, ​które nie ogląda się na nikogo. Artur Zaborski, Art & Business

12 sierpnia, środa godz. 20.00

Nowa dziewczyna

nowa dziewczynaGatunek: thriller/dramat/komedia
Produkcja: Francja 2014
Reżyseria i scenariusz: François Ozon(„Basen”, „8 kobiet”, „5×2 pięć razy we dwoje”, „Żona doskonała”, „U niej w domu”, „Młoda i piękna”)

BLISKO PÓŁ MILIONA WIDZÓW WE FRANCJI!

Nowy film François Ozona – twórcy hitu „8 kobiet” oraz dwukrotnie nominowanego do Złotej Palmy na festiwalu filmowym w Cannes („Młoda i piękna”, „Basen”) zdobywcy Europejskiej Nagrody Filmowej za Najlepszy Scenariusz („U niej w domu”). W rolach głównych francuski amant – Romain Duris(„Heartbreaker. Licencja na uwodzenie”, „Smak życia”) oraz Anaïs Demoustier – gwiazda głośnego „Sponsoringu” Małgorzaty Szumowskiej. Nowa produkcja Ozona została uhonorowana Sebastiane Award dla Najlepszego Filmu w San Sebastian oraz zdobyła Nagrodę Publiczności na festiwalu w Petersburgu. Scenariusz powstał na podstawie opowiadania Ruth Rendell. Jedną z poprzednich książek autorki zekranizował Pedro Almodóvar („Drżące ciało”).

Claire i Laura to najlepsze przyjaciółki od dzieciństwa. Są nierozłączne i dzielą ze sobą wszystkie najważniejsze momenty życia. Pewnego dnia Laura zapada na ciężką chorobę i wkrótce potem umiera. Claire popada w depresję. Chcąc sobie poradzić ze stratą, zaczyna pomagać Davidowi – mężowi przyjaciółki, który samotnie wychowuje niemowlę. Kobieta nie wie jednak, że mężczyzna ukrywa przed światem mroczny sekret. Podczas niezapowiedzianej wizyty w domu Laury i Davida, Claire natyka się na tajemniczą Virginię. Nowa dziewczyna ma na sobie ubrania Laury, a w jej twarzy jest coś niepokojąco znajomego.

„Powiew suspensu jak u Hitchcocka i seksualny niepokój jak u Almodóvara”
Variety.com
„Wysmakowane spojrzenie na pożądanie i seksualność”
Hollywoodreporter.com
„Mistrzowski”
Tiff.net

 5 sierpnia, środa godz. 20.00

 Jak zatrzymać ślub

jak-zatrzymac-slub-plakatLaureat Grand Prix w konkursie Warszawskiego Festiwalu Filmowego, film, który został nakręcony w 5 godzin i 17 minut. Tyle trwa podróż pociągiem z Malmö do Sztokholmu.

Dwójka bohaterów, Amanda i Philip, spotyka się w przedziale. Ona śpi przytulona do sztucznej gitary, on ma błędny wzrok zakochanego desperata. Zaczynają rozmawiać – niezobowiązująco, żeby zabić czas długiej podróży w środku zimy. Nagle orientują się, ze zmierzają w to samo miejsce. W tym samym momencie stają się wspólnikami w sprawie, która wydaje się mieć wagę życia i śmierci. Wraz z przesuwającym się za oknami krajobrazem – i wypitym z piersiówki alkoholem – coś się zmienia. Patrzą na swoje emocjonalne obnażenie, mimochodem dowiadują się, co ich wzrusza i rozczula. Philip obserwuje ekstatyczny taniec Amandy, ona zaczyna zauważać w nim mężczyznę. Kiedy emocje eksplodują, cel podróży nagle się zmieni – choć każde z nich musi samo, we własnym tempie, rozstać się z pytaniem: jak zatrzymać ślub.

„Urokliwa opowieść, oparta na namacalnej chemii między bohaterami. Rozgrywająca się w jednej przestrzeni pędzącego pociągu, przyciąga i intryguje powolnym rodzeniem się bliższej relacji między obcymi sobie ludźmi. Świetna ścieżka dźwiękowa i interesujące rozwiązania techniczne, interesująco ogrywające ograniczoną przestrzeń akcji. Na dodatek bardzo zgrabnie wykorzystuje się tutaj pewien ciekawy motyw z „Love Actually”. Wszystko to sprawia, że w filmie można się zadurzyć.” (Michał Kaczoń, film.com.pl)

„Mimo ewidentnych zapożyczeń i cytatów z innych dzieł, Kuljanin nie wpada w pułapkę odtwórczości i monotonii. Ogromna w tym zasługa kreacji aktorskich – zarówno Christianowi Ehrnsténowi i szczególnie Linie Sundén udaje się zdobyć i utrzymać uwagę oraz przychylne zaciekawienie widza do końca. Siła „Jak powstrzymać ślub” tkwi w umiejętnym wykorzystaniu dostępnych środków, które – choć skromne, wydobywają z prostej historii to, co najistotniejsze.” (Magdalena Maksymiuk, stopklatka.pl)

reżyseria: Drazen Kuljanin
scenariusz: Drazen Kuljanin
gatunek: Melodramat
produkcja: Szwecja
premiera: 5 czerwca 2015

Seanse archiwalne:

29 lipca, środa godz. 20.00

Wędrówka na zachód

wędrówka_na_zachódDrobinki kurzu, wirujące w świetle słonecznym. Gwar ruchliwej ulicy. Szum morskich fal. Człowiek, który na coś czeka, samotnie paląc papierosa w pokoju. Dziecko, które – czymś zaintrygowane – zatrzymuje się na schodach w podziemnym przejściu. Mnich pogrążony w medytacji, idący przez miasto. Wszystko to dzieje się jednocześnie i obok siebie. Tylko od nas zależy, jak głęboko się zanurzymy w otaczającej nas rzeczywistości.
„Wędrówka na Zachód” w reżyserii nagrodzonego Złotym Lwem w Wenecji Tsai Ming Lianga to głębokie, duchowe przeżycie: pogodne i radosne doświadczenie dla wszystkich, którzy ścigają się z czasem i żyją w wiecznym pośpiechu. W świecie permanentnej pogoni, niepokoju i ataku zewsząd na nasze zmysły to wyciszenie pozwalające wejść w umysł medytującego i doświadczyć głębokiego spokoju i koncentracji. „Wędrówka na Zachód” to film, który nas wybudza z letargu permanentnej pogoni i niepokoju. Pokazany na wielkim ekranie w IMAKSIE podczas światowej premiery podczas festiwalu w Berlinie film przyciągnął tłumy widzów i był oglądany w absolutnej koncentracji, pozwalając każdemu na sali na unikalne doświadczenie: spotkanie z samym sobą.

GŁOSY PRASY:
Pięknie sfilmowany, wyjątkowy filmowy klejnot.
Variety
Każdy, nawet najpiękniejszy obraz, ma tu głębsze znaczenie.
Slant Magazine
Tsai Ming-liang ciągle zaskakuje. „Wędrówka na Zachód” to esencja jego stylu i wielka przyjemność.
Screen Daily
Niezwykła filmowa medytacja i modlitwa, a tak że hołd złożony aktorom.
ListFilm

22 lipca, środa godz. 20.00

Sens życia oraz jego brak

sens_zycia_oraz_jego_brakLetni, ultra świeży koktajl z poczuciem humoru rodem z filmów Roya Anderssona, braci Coen i Woody’ego Allena

„SENS ŻYCIA ORAZ JEGO BRAK” to porywająca komedia debiutującego w fabule Węgra Gábora Reisza. To niekonwencjonalna opowieść o wchodzeniu w dorosłość, w której odnajdą się widzowie pod każdą szerokością geograficzną.

…Áron jest tuż przed trzydziestką i właśnie rzuciła go dziewczyna. Chłopak ma poczucie, że musi zupełnie zmienić swoją egzystencję, ale brakuje mu wykrystalizowanego planu na przyszłość. Dotąd żył z dnia na dzień, bez stałej pracy, co wydawało mu się dobrym pomysłem. Na jego utrzymanie łożyli rodzice, uniezależnienie się od nich nie było dla chłopaka priorytetem. Teraz jednak ma możliwość wyjazdu za granicę, który wydaje się całkiem realny. Bez wiedzy rodziców, z pomocą ich karty kredytowej, kupuje bilet do Portugalii. Ale przed wyjazdem poznaje kogoś i to spotkanie może okazać się dla niego decydujące. Szkoda, że zobaczenie tej osoby ponownie może nie być takie proste…

Prasa o filmie:
To film, który łatwo było przesłodzić, ale jednak wisielczy humor, który towarzyszy głównemu bohaterowi, skutecznie oddala go od banału i familijnych klisz.

Katarzyna Wolanin, wolanin.wordpress.com

   Prawdziwa siła „Sensu życia i jego braku” leży w jego szczerości.

Chmie, Budapest Zeitgeist

15 lipca, środa godz. 20.00

Złota dama

złota damaZłota dama to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia Marii Altmann, która w kontrowersyjnej i bezprecedensowej sprawie pozwała do sądu rząd Austrii. W głównej roli wystąpiła Helen Mirren, która od czasu Oscara za Królową rywalizuje z nieocenioną Meryl Streep o miano najlepszej aktorki świata. Rolą w Złotej damie rozpoczyna tegoroczny wyścig po najważniejsze nagrody filmowe. W brawurowej obsadzie znaleźli się także Ryan Reynolds i Katie Holmes.

Maria Altmann (Mirren) to pozornie skromna kobieta, której życiorys skrywa jednak wiele tajemnic. Losy jej zamożnej rodziny żyjącej w przedwojennym Wiedniu wiążą się bowiem z jedną z najbardziej zuchwałych grabieży w historii, dokonaną przez nazistowskie władze Austrii. Kilkadziesiąt lat później Maria wspierana przez młodego adwokata (Ryan Reynolds) rozpoczyna heroiczną walkę o rodzinną kolekcję. Jej częścią jest wart ponad 100 mln dolarów obraz Gustava Klimta Złota Adela. Dla Marii portret ciotki stanowi ważną rodzinną pamiątkę, lecz dla Austrii jest najcenniejszą narodową relikwią. Czy słynny obraz Klimta, zwany „austriacką Moną Lisą”, wróci do prawowitej właścicielki?

17 czerwca, środa godz. 20.00

Plemię

plemięNiesłyszący Sergij zaczyna naukę w szkole dla głuchoniemych. Przenosi się do internatu. W nowym miejscu musi odnaleźć swoje miejsce w hierarchii narzuconej przez organizację zwaną Plemieniem – szkolną sieć uwikłaną w działalność przestępczą i prostytucję. Chłopak przekonuje się na własnej skórze o bezwzględności zasad, którymi kierują się osoby w Plemieniu. Przemoc, napady, prostytucja – tak wygląda ich codzienność. Aby zostać przyjętym w poczet członków Plemienia, a tym samym awansować w społecznej hierarchii, trzeba wykazać się zdolnościami w łamaniu prawa. Biorąc udział w kilku udanych kradzieżach, Sergij zapracowuje na nową, lepszą pozycję – zostaje alfonsem. Ma teraz pod opieką dwie dziewczyny, obsługujące nocą kierowców ciężarówek. Szybko zakochuje się w jednej z nich. Problem polega jednak na tym, że jego wybranka jest także dziewczyną szefa. Mimo to bohaterowie spotykają się potajemnie i zostają kochankami. Łamiąc w ten sposób kodeks Plemienia, stawiają się w sytuacji bez wyjścia.

reżyseria: Miroslav Slaboshpitsky
scenariusz: Miroslav Slaboshpitsky
gatunek: Dramat, Kryminał
produkcja: Holandia, Ukraina
premiera: 29 maja 2015

 24 czerwca, środa godz. 20.00

Timbuktu

timbuktuAkcja „Timbuktu” dzieje się w tytułowym mieście w Mali, nad rzeką Niger, w którym władze przejęli dżihadyści i narzucają mieszkańcom islamistyczny reżim. Nie wolno palić papierosów, tańczyć, śpiewać, ani słuchać muzyki. Zakazana jest nawet piłka nożna. Najbardziej poszkodowane są jednak kobiety, które zostają niemal całkowicie wyłączone z życia społecznego i narzuca się im przestrzeganie absurdalnych nakazów. Kisane i jego rodzina jako nieliczni zostali oszczędzeni z chaosu zaprowadzonego przez nową władzę. Sytuacja zmienia się jednak drastycznie, kiedy mężczyzna nieumyślnie zabija sąsiada. Teraz musi stawić czoła konsekwencjom, które wyciągną od niego przedstawiciele nowego reżimu.

reżyseria: Abderrahmane Sissako
scenariusz: Abderrahmane Sissako, Kessen Tall
gatunek: Dramat
produkcja: Francja, Mauretania
premiera: 12 czerwca 2015

10.06, godz. 20.00

Dureń

dureńZdobywca czterech nagród na festiwalu w Locarno w 2014 r., nagrodzony także w Soczi za najlepszy scenariusz.
Film o uczciwym człowieku w nierównym starciu z machiną biurokratyczną. Dima Nikitin pracuje w niedużym miasteczku jako hydraulik. Spośród kolegów wyróżnia go uczciwość i prawość. Pewnej nocy, w cieszącym się złą sławą wiekowym hotelu robotniczym pękają rury. Do czasu przybycia ekipy nic nie zapowiada tragedii. Na miejscu Nikitin odkrywa, że budynek grozi zawaleniem i nie przetrwa nocy. Konieczna jest natychmiastowa ewakuacja. Ponieważ w większości zamieszkują go pijacy i włóczędzy, miejscowi oficjele unikają odpowiedzialności za skomplikowaną logistycznie operację. Osamotniony Dima podejmuje walkę o życie ponad 800 mieszkańców budynku.

reżyseria: Yuriy Bykov
scenariusz: Yuriy Bykov
gatunek: Dramat
produkcja: Rosja
premiera: 22 maja 2015

20 maja 2015, środa godz. 20.00

Difret

difretAkcja filmu rozgrywa się w Etiopii i opowiada historię porwanych i zmuszanych do małżeństwa kobiet. 14-letnia dziewczyna z niewielkiej etiopskiej wioski zostaje napadnięta przez kilku mężczyzn w drodze do domu ze szkoły. Odważna Hirut chwyta za strzelbę raniąc przy tym jednego z napastników. Zostaje aresztowana. Z pomocą przychodzi jej prawniczka Meaza Ashenafi, która nie obawia się konsekwencji opowiedzenia się po stronie władzy cywilnej i zanegowania prawa zwyczajowego

reżyseria: Zeresenay Mehari
scenariusz: Zeresenay Mehari
gatunek: Dramat
produkcja: USA, Etiopia
premiera: 27 marca 2015

27 maja 2015, środa godz. 20.00

Randki w ciemno

randki w ciemnoSandro ma już 40 lat, ale wciąż mieszka z rodzicami, którzy nieustannie mieszają się w jego intymne życie. Przy wspólnych posiłkach wciąż powracają te same pytania: o ślub, dzieci, rodzinę, życie na swoim. Chociaż Sandro dokucza samotność, podchodzi sceptycznie do pomysłu swojego przyjaciela, Iva, również starego kawalera, który angażuje go w umówioną przez Internet randkę w ciemno. Przebieg spotkania szybko wymyka się spod kontroli. Najpierw okazuje się, że na podwójną randkę dociera jedynie jedna kobieta, która i tak nie znajduje wspólnego języka z Sandro. Nieoczekiwanie do zrezygnowanego mężczyzny uśmiecha się los, kiedy podczas rodzinnego wypadu nad Morze Czarne poznaje Mananę i zakochuje się w niej. Niestety, kobieta jest zamężna, a jej druga połówka, kryminalista Tengo, lada moment wychodzi z więzienia. Uczucie wydaje się jednak silniejsze, dlatego zakochani postanawiają powiedzieć Tengo prawdę. Kiedy zjawiają się w więzieniu, niespodziewany obrót spraw sprawia, że Sandro zostaje wzięty za kierowcę zwolnionego właśnie Tengo. Ich pierwszy kurs prowadzi do obozu dla uchodźców, w którym kryminalista zostawił ciężarną Natię. Chociaż zaoferował jej pieniądze na aborcję, kobieta odmówiła usunięcia ciąży. Kolejny cel to rodzina Zazy, kolegi z więzienia. Tengo chce odzyskać pieniądze, które Zaza jest mu dłużny, ale przychodzi nie w porę. Rodzina opłakuje właśnie zmarłą babkę, przygotowując się do jej pogrzebu. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy dołącza do nich Nodari, kolejny były więzień. Emocje i agresja rosną do tego stopnia, że musi ingerować policja. W efekcie Tengo zostaje ponownie aresztowany, a Sandro dostaje od Nodariego pieniądze, które ma przekazać rodzinie Tengo w imię zadośćuczynienia. Ten ostatni chce jednak, by środki te otrzymała Natia. Kiedy Sandro zjawia się u niej, sprawy znów się komplikują. Rodzina ciężarnej dziewczyny bierze go bowiem za ojca nienarodzonego jeszcze dziecka i zmusza, by para zamieszkała razem, ku uciesze matki Sandro.

reżyseria: Levan Koguashvili
scenariusz: Boris Frumin, Levan Koguashvili
gatunek: Komedia
produkcja: Gruzja
premiera: 8 maja 2015

29 kwietnia, środa godz. 20.00

Dumni i wściekli

dumniKonserwatywne, górnicze miasteczko, z którego ucieka, kto może. Kiedyś spokojne, dziś targane strajkami. Kiedy poczucie wrogości wobec wszystkiego, co obce osiąga apogeum, niespodziewanie przyjeżdżają tu kolorowym busem geje i lesbijki ze stolicy. Na ratunek potrzebującym! Czy padną najgorsze obelgi i posypią się zęby? Czy jedni i drudzy będą potrafili podać sobie pomocną dłoń? Co musi się wydarzyć, by konserwatywni mieszkańcy przyjęli pod strzechy aktywistów walczących o równouprawnienie? Co musi się stać, by staruszki odważyły się ruszyć w rajd po nocnych klubach Londynu? I czy wszyscy będą umieli razem bawić się i tańczyć w rytm hitów Bronski Beat

reżyseria: Matthew Warchus
scenariusz: Stephen Beresford
gatunek: Dramat, Komedia
produkcja: Francja, Wielka Brytania
premiera: 6 marca 2015

 

6 maja 2015, środa godz. 20.00

Złota klatka

złota klatkaSara, nastolatka z Gwatemali, obcina włosy, przebiera się za chłopca i wraz z przyjaciółmi Juanem i Samuelem wyrusza w ekscytującą i niezwykle niebezpieczną podróż na osławionej trasie pociągami towarowymi do Los Angeles. Mają nadzieję na lepsze życie w USA, gonią za marzeniem, nie zdając sobie sprawy, że może zupełnie nie być tym, czym się wydaje. Rodzące się uczucie do indiańskiego chłopca Chauka, którego Sara spotyka w drodze, przynosi gniew i rozgoryczenie. Jednak w konfrontacji ze śmiertelnym zagrożeniem ze strony bandytów i skorumpowanych stróżów prawa, grupa nastolatków dostaje solidną lekcję przyjaźni i lojalności.

reżyseria: Diego Quemada-Diez
scenariusz: Lucia Carreras, Gibrán Portela, Diego Quemada-Diez
gatunek: Dramat
produkcja: Hiszpania, Meksyk, Gwatemala
premiera: 20 marca 2015

 

13 maja 2015, środa godz. 18.00

Onirica i spotkanie z reżyserem” Lechem Majewskim

oniricaKim jest Lech?Ukończył reżyserię w Łódzkiej Filmówce. Studiował również w ASP. Jest twórcą niezwykle wszechstronnym. Poza reżyserią filmową i teatralną fascynuje go literatura, poezja a także malarstwo. Wydał kilka tomików wierszy („Baśnie z tysiąca nocy i jednego miasta”, „Poszukiwanie raju”). Pisał również powieści, najbardziej znane to „Szczury Manhattanu”, „Pielgrzymka do Grobu Brigitte Bardot cudownej”. Jego powieść „Kasztanaja” stała się podstawą scenariusza filmu pt. „Lot świerkowej gęsi” zrealizowanego w USA. Lech Majewski reżyseruje także spektakle operowe, będąc jednocześnie twórcą scenariusza, libretta, scenografii a także muzyki. Do najwybitniejszych osiągnięć w tej dziedzinie należy wystawienie wspólnie z Krzysztofem Pendereckim „Ubu króla” za którego otrzymali kilkanaście nagród w tym Złotą Maskę i Złotego Orfeusza podczas Warszawskiej Jesieni w 1994 r. Jest producentem i scenarzystą filmu „Basquita – taniec ze śmiercią” W reżyserii Juliana Schnabla. Za film „Wojaczek” opowiadającym o życiu tragicznie zmarłego poety Majewski otrzymał szereg nagród. Od 1981 r. mieszka w USA.

Dwa słowa o filmie…Adam (Michał Tatarek) jest na pozór zwykłym pracownikiem supermarketu. W rzeczywistości do niedawna był naukowcem – specjalistą z dziedziny literatury symbolicznej. Jego błyskotliwą karierę przerwał tragiczny wypadek, w którym zginęła jego ukochana Basia (Anna Mielczarek) i najlepszy przyjaciel Kamil (Szymon Budzyk), a on sam cudem przeżył. Od tej pory jedyne czego pragnie to sen. Zasypia, kiedy tyko nadarzy mu się okazja. We śnie ucieka od rzeczywistości, której nie akceptuje. Przenosi się do mrocznego świata rodem z „Boskiej Komedii” Dantego, dzieła, na którego punkcie miał w czasie pracy akademickiej prawdziwą obsesję. Wizje te nakładają się na świat realny, gdzie przychodzą kolejne nieszczęścia, powodzie, pożary, a w końcu katastrofa samolotu prezydenckiego.

18 marca, środa, godz. 20.00

birdmanBirdman

Zdecydowany zwycięzca tegorocznych Oscarów i Złotych Globów oraz zdobywca ponad 30 innych nagród – film Birdman. Tragikomiczne perypetie aktora, który niegdyś zyskał sławę jako bohater serii hollywoodzkich filmów o komiksowym superbohaterze, a teraz próbuje wystawić na Broadwayu sztukę we własnej adaptacji i reżyserii, z sobą samym w roli głównej. Jeśli chce doprowadzić do premiery, musi stawić czoło licznym przeciwnościom losu i własnemu ego, odzyskać zaufanie bliskich, odbudować zrujnowaną karierę i odnaleźć siebie.

reżyseria: Alejandro González Iñárritu
scenariusz: Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo
gatunek: Dramat, Komedia
produkcja: USA
premiera: 23 stycznia 2015

25 marca, środa godz. 20.00

Polskie gówno

polskie gównoJerzy Bydgoszcz (Tymon Tymański), lider zespołu Tranzystory z Pruszcza Gdańskiego, popada w coraz większe zadłużenie. Nieoczekiwanie pomoc w wyjściu z kryzysu oferuje komornik Czesław Skandal (Grzegorz Halama), który za część zysków ze sprzedaży biletów zostaje menadżerem grupy. Razem z kierowcą Stanem Gudeyką (Robert Brylewski), byłym liderem punkowej kapeli Iperyt, wyruszają w trasę koncertową po Polsce.

reżyseria: Grzegorz Jankowski
scenariusz: Tymon Tymański
gatunek: Musical, Satyra
produkcja: Polska
premiera: 6 lutego 2015

1 kwietnia, środa, godz. 20.00

Turysta

turystaFilm „Turysta” to kolejny film skandynawski, na którym polska widownia się nie zawiedzie. Obecny na wszystkich najważniejszych festiwalach w tym roku, dał się poznać jako film, z którego wiele fragmentów mogło by równie dobrze funkcjonować w formie krótkometrażowej.Tomas i Ebba, zamożne szwedzkie małżeństwo, jadą z dwójką dzieci w Alpy Francuskie na kilka dni na narty. Chcą spędzić sielankowe krótkie zimowe wakacje w jednym z luksusowych hoteli. Pogoda dopisuje, świeci słońce, a ośnieżone stoki narciarskie wyglądają imponująco. Gdy wszyscy jedzą lunch na tarasie restauracji, nagle prosto z gór schodzi na nich lawina. Ebba instynktownie chroni swoje dzieci, Tomas natomiast zabiera telefon i ucieka. Nikomu nic się nie stało, ale po czymś takim trudno żyć tak, jak kiedyś. Tomas i Ebba starają się ocalić związek, ale najpierw muszą przemyśleć, kim są i jakie role pełnią. Sytuacja się komplikuje, gdy na jaw wychodzą skrywane dotąd tajemnice. Czy Tomas i Ebba będą na tyle odważni, aby pokonać własne słabości i uratować ich małżeństwo?

reżyseria: Ruben Östlund
scenariusz: Ruben Östlund
gatunek: Dramat
produkcja: Dania, Francja, Norwegia, Szwecja
premiera: 6 lutego 2015

4.03, środa godz. 20.00

Wyspa kukurydzy

wyspa kukurydzy „WYSPA KUKURYDZY” (Simindis Kundzuli), gruziński kandydat do Oscara, nie potrzebuje słów, żeby opowiedzieć wciągającą historię. Ten ascetyczny dramat zawiera zaledwie kilkanaście linijek dialogów.Akcja tego świetnie przyjmowanego, uhonorowanego Kryształowym Globem, główną nagrodą prestiżowego festiwalu w Karlowych Warach, filmu Giorgiego Ovashvili przenosi widza na początek lat 90. XX wieku, kiedy między Abchazją i Gruzją toczy się wojna. Każdej wiosny rzeka Inguri przynosi z Kaukazu żyzną glebę, z której formuje małe wyspy dokładnie na granicy zwaśnionych krajów. Uważane za ziemię niczyją są rajem dla dzikiej przyrody. Ale jak się okazuje, mogą też stać się nim dla człowieka….Rolnik Abga próbuje podporządkować sobie jedną z wysp. Abchaz buduje prowizoryczny dom dla siebie i nastoletniej wnuczki, następnie zaś obsadza żyzną ziemię kukurydzą. Otoczeni przez patrole wojskowe z obu stron samotni mieszkańcy żyją w oderwaniu od tego, co dzieje się na lądzie. Interesuje ich jedynie ich prywatny mikrokosmos. Nie są jednak w stanie odciąć się zupełnie od świata, szczególnie, że na wyspie dojrzewa nie tylko kukurydza, ale też wnuczka, która przekształca się w kobietę. Kiedy ta pozna młodego, gruzińskiego żołnierza, idylla kukurydzianej wyspy dobiegnie końca.

reżyseria:
  • George Ovashvili
scenariusz: Roelof Jan Minneboo, George Ovashvili, Nugzar Shataidze

 

gatunek: Dramat
produkcja: Czechy, Francja, Gruzja, Niemcy, Szwajcaria, Kazachstan
premiera: 30 stycznia 2015

 11.03, środa godz. 20.00

Cuda

cudaKiedy lato dobiegnie końca, nic już nie będzie takie samo w życiu Gelsominy i jej trzech młodszych sióstr. Dziewczyna mieszka z dala od cywilizacji, w ukrytym zakątku na włoskiej prowincji, gdzie trudno jeszcze spotkać turystów. To właśnie tutaj przenieśli się jej rodzice, dawni członkowie hippisowskiej komuny, by żyć blisko natury i chronić swoje dzieci przed „upadkiem świata”. Tego lata, jak co roku, większość dni będzie upływała rodzinie na tradycyjnej produkcji miodu, z której z trudem udaje im się związać koniec z końcem. Jednak po raz pierwszy surowe reguły narzucone przez ojca ulegną rozluźnieniu. Gelsomina marzy bowiem, by uratować rodzinę przed bankructwem i zdobyć wielką nagrodę w telewizyjnym teleturnieju prowadzonym przez tajemniczą Milly Catenę (Monica Bellucci). Choć stoi to w całkowitej sprzeczności z poglądami i wartościami, które do tej pory wpajał jej ojciec, dziewczyna za wszelką cenę będzie starała się przekonać go do tego pomysłu.

reżyseria: Alice Rohrwacher
scenariusz: Alice Rohrwacher
gatunek: Dramat
produkcja: Niemcy,Szwajcaria,Włochy
premiera: 23 stycznia 2015

25.02, środa godz. 20.00

Rzymska aureola

rzymska aureolaTytuł oryginalny filmu – „Sacro GRA” pochodzi od skrótu GRA oznaczającego Grande Raccordo Anulare, czyli 68-kilometrowa obwodnica wokół Rzymu. Co można zobaczyć, gdy na chwilę zatrzymamy się w okolicach tej trasy? W dzień sznurki samochodów, w nocy nieco abstrakcyjne taśmy zlewających się ze sobą, kolorowych świateł. Gianfranco Rosi dostrzega tu jednak coś więcej i pokazuje nam życie w cieniu bezosobowych, betonowo-asfaltowych konstrukcji. Pod spodem toczy się pełne kolorów, arcyciekawe życie. Dzięki niemu poznajemy pełnokrwistych bohaterów, którzy nie dają o sobie zapomnieć na długo po seansie filmu. Zatrzymujemy się, by poznać kolejno: ojca i córkę – mieszkańców maleńkiej kawalerki, emerytowaną tancerkę erotyczną, ratownika medycznego, poławiacza psikorzy oraz mężczyznę, który przychodzi na ratunek umierającym drzewom. Czy tych ludzi coś łączy czy są między nimi tylko różnice? Na pewno droga szybkiego ruchu jest kontrastem dla ich losów. Biografia niejednego utknęła w martwym punkcie lub jest pisana w rytmie tak powolnym, że nikt w mieście o nią nie dba. Z dala od miasta, jakie znamy ze wakacyjnych pocztówek, rozgrywają się małe radości i dramaty, jakich nigdy byśmy się nie spodziewali. Rosi z czułością opowiada o tym, co najciekawsze, najbardziej intrygujące i wciąż tajemnicze.

reżyseria: Gianfranco Rosi
scenariusz: Gianfranco Rosi
gatunek: Dokumentalny
produkcja: Francja, Włochy
premiera: 6 lutego 2015

18.02, środa godz. 20.00

Czarny węgiel, kruchy lód

czarny węgielZłoty Niedźwiedź na Festiwalu w Berlinie, czarny humor, rozmazani moralnie bohaterzy rodem z najlepszych amerykańskich kryminałów, a w sumie to dość osobliwy portret Chin – Czarny węgiel, kruchy lód.  W kilkunastu fabrykach, rozproszonych po całej prowincji, w transporcie węgla odnalezione zostają fragmenty ludzkiego ciała. Policja podejrzewa pracowników firmy przewozowej. Przy próbie aresztowania padają strzały – oprócz podejrzanych ginie dwójka policjantów. Prowadzący akcję Zhang Zili (nagrodzony aktorskim Niedźwiedziem Liao Fan) zostaje odsunięty od obowiązków. Pięć lat później, pogrążony w nałogu alkoholowym, trafia przypadkiem na dawnego współpracownika. Okazuje się, że w sprawie pojawiło się kilka nowych tropów, prowadzących do jednej kobiety – prześladowanej, a może chronionej przez tajemniczego mordercę.

reżyseria: Yi’nan Diao
scenariusz: Yi’nan Diao
gatunek: Thriller
produkcja: Chiny
premiera: 23 stycznia 2015

 

28.01, środa godz. 20.00

Dzikie historie

dzikie historiePedro Almodovar przedstawia dziką komedię, w której sześciu na co dzień spokojnym ludziom nagle puszczą nerwy. Większość z nas żyje w stresie i napięciu. Tylko niektórzy wybuchają. Niedoceniany muzyk, biznesmen, panna młoda, znany milioner, kelnerka oraz specjalista od materiałów wybuchowych powiedzą „dość!” i pokażą wszystkim swoje dzikie oblicze. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i będą walczyć o siebie, nawet jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między normalnością a szaleństwem. „Dzikie historie” ze ścieżką dźwiękową autorstwa nagrodzonego Oscarem Gustavo Santaolalla („Babel”), największy hiszpańskojęzyczny przebój ostatnich lat, są jak „Pulp Fiction” wyreżyserowane przez Almodóvara w szczytowej formie.

gatunek: Komedia, Thriller
produkcja: Argentyna, Hiszpania
premiera: 2 stycznia 2015
reżyseria: Damián Szifrón
scenariusz: Damián Szifrón

 

4 lutego, środa godz. 20.00

Wielkie oczy

Wielkie oczy” to film oparty na prawdziwej historii malarki Margaret Keane w reżyserii jednego z największych wizjonerów współczesnego kina – Tima Burtona („Alicja w krainie czarów”, „Mroczne cienie”). W rolach głównych występują nominowana do Oscara Amy Adams („American Hustle”) oraz zdobywca Oscara Christoph Waltz („Django”). „Wielkie oczy” to jeden z najpoważniejszych kandydatów do Nagród Akademii w 2015 r. W latach sześćdziesiątych XX wieku świat zachwyca się intrygującymi portretami kobiet i dzieci o tajemniczych, wielkich oczach. Autorstwo obrazów przypisuje sobie niezwykle ambitny Walter Keane. Jednak za genialnymi pracami stoi żyjąca w jego cieniu żona Margaret. Kobieta walczy o prawdę, uznanie i wyzwolenie się spod wpływu bezwzględnego despoty oraz z roli, którą narzuca jej społeczeństwo.

wielkie oczy

 

reżyseria: Tim Burton
scenariusz: Scott Alexander, Larry Karaszewski
gatunek: Biograficzny, Dramat
produkcja: USA
premiera: 2 stycznia 2015
boxoffice: $19 773 281

 

Seanse archiwalne:

17.12,  środa godz. 20.00

Geograf przepił globus

geografMłody biolog Viktor Sluzhin z powodu kłopotów finansowych zatrudnia się jako nauczyciel geografii w permskiej szkole. Najpierw walczy, a potem zaprzyjaźnia się ze swoimi uczniami. Wchodzi w konflikt z kierownictwem szkoły, zabiera swoich podopiecznych na spływ po rzece. Oprócz tego pije wino z przyjaciółmi, próbuje ułożyć swoje stosunki z żoną, prowadza do przedszkola córkę. Po prostu żyje…Film wygrał Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”

gatunek: Dramat
produkcja: Rosja
premiera: 3 października 2014
reżyseria: Aleksandr Veledinsky
scenariusz: Rauf Kubayev, Aleksandr Veledinsky, Walery Todorowski

 

07.01,  środa godz. 20.00

Duży zeszyt

duży zeszytII wojna światowa. Ojciec przed rozstaniem z dwoma trzynastoletnimi synami daje im zeszyt przykazując, aby zapisywali w nim codzienne doświadczenia. Chłopcy mają znaleźć schronienie na wsi, u babci. Jednak kobietę bardziej interesuje zawartość butelki niż jej własne wnuki. Zamiast azylu chłopców czeka brak miłości, walka o przetrwanie i doświadczenie w pełni okrucieństw wojny. Koszmarna rzeczywistość znajduje odzwierciedlenie w rzeczowych, pozbawionych uczuć wpisach w zeszycie. Film pokazuje drastyczny obraz wojny widzianej oczami dziecka, choć nieco inny niż kino zdążyło nas przyzwyczaić. Obserwujemy proces utraty złudzeń i wymuszone, przyspieszone przejście głównych bohaterów w dorosłość.

gatunek: Dramat, Wojenny
produkcja: Austria, Francja, Niemcy, Węgry
premiera: 7 listopada 2014
reżyseria: János Szász
scenariusz: János Szász, András Szekér

 

14.01, środa godz. 20.00

Lewiatan

lewiatanKola mieszka z młodą żona Lilą i nastoletnim synem Romą w małym miasteczku nad morzem w północnej Rosji. Ma stary drewniany dom, położony nad zatoką, który odziedziczył po ojcu. Mer miasteczka Wadim Szelewiat, w którego gabinecie wisi na ścianie portret Władimira Putina, wygrał z Kolą sprawę sądową i zamierza wyrzucić go z domu. Na pomoc przybywa Dimitri – znajomy prawnik z Moskwy, który wie jak uratować majątek Koli. Rozpoczyna się walka o przetrwanie ze skorumpowaną strukturą władzy, która zaczyna być coraz bardziej agresywna. Sytuacja się komplikuje, gdy prawnik okazuje się kochankiem Lili. Brutalna miasteczkowa klika zmusza go do wyjazdu, a rodzina Koli zostaje sam na sam z bezwzględnym, pożerającym wszystko Lewiatanem, którym okazuje się współczesna Rosja. Film zdobył Złotą Palmę w Cannes za najlepszy scenariusz oraz był wielokrotnie nominowany m.in. do Złotych Globów.

gatunek: Dramat
produkcja: Rosja
premiera: 14 listopada 2014
reżyseria: Andriej Zwiagincew
scenariusz: Oleg Negin, Andriej Zwiagincew

 

21.01,  środa godz. 20.00

Kapitał ludzki

kapitał ludzkiWieczór przed Wigilią w jednym z miasteczek w północnych Włoszech. Impreza szkolna dobiegła końca. Kelnerzy sprzątają jedzenie ze stołów. Jeden z nich wsiada na rower i jedzie do domu, a po drodze potrąca go samochód. Kierowca zostawia go w rowie i ucieka. Wypadek jest wynikiem serii niefortunnych zdarzeń, prowadzących do tragedii, w którą uwikłanych jest kilka osób. Dino (Fabrizio Bentivoglio) stara się o awans społeczny i za wszelką cenę chce zaprzyjaźnić się z Giovannim – bogatym ojcem chłopaka swej nastoletniej córki Sereny. Dzieli ich przepaść, ale Dino zdaje się tego nie zauważać, bo wierzy, że bogactwo to pełnia szczęścia. Decyduje się na bardzo ryzykowny interes, który przynosi mu kłopoty. Żona Giovanniego – Carla (Valeria Bruni-Tedeschi) przez całe życie wspierała męża w budowaniu fortuny. Przyjemność i blichtr to cały jej świat, ale czuje się niedoceniana i pomijana. Postanawia reaktywować istniejący w mieście teatr. Uniesiona emocjami angażuje się w krótki romans z profesorem teatrologii, a gdy sprawa wychodzi na jaw, ucina go w obawie, że może stracić wszystko. Jej syn Massimiliano żyje w beztroski sposób. Ma wszystko, o czym marzy, prócz Sereny, bo ta spotyka się z nim tylko z powodu ojca. Znacznie bardziej interesuje ją młody artysta Luca, który jest równie wrażliwy, jak ona. Gdy podejrzenia w sprawie śmierci kelnera padają na Massimiliano, sprawy przybierają jednak nieoczekiwany obrót.

gatunek: Dramat
produkcja: Francja, Włochy
premiera: 24 października 2014
reżyseria: Paolo Virzì
scenariusz: Paolo Virzì, Francesco Brun, Francesco Piccolo

10.12, środa godz. 20.00

W drodze do Jah

w drodze do jahGentleman, a właściwie Tilmann Otto, dorastał w Kolonii, a Jamajkę odwiedzał regularnie od 17 roku życia, kiedy to wyjechał na wakacje na Karaiby, pierwszy raz stanął za mikrofonem i od razu zrozumiał, że to właśnie w życiu chce robić. Ojciec dwójki dzieci, związany z Tamiką, która śpiewa w towarzyszącym mu zespole Far East Band, uznaje dziś Jamajkę za drugą ojczyznę. Z kolei Albarosie, a właściwie Alberto D’Ascola, wychował się w sycylijskim mieście Marsala, ale w wieku 233 zdecydował się zamieszkać na Jamajce, aby być bliżej kultury Rastafarian. Ten uzdolniony multi-instrumentalista, który gra na pianinie, basie, gitarze i perkusji, znany jest w świecie reggae z takich utworów, jak „Rastafari Anthem”, „Kingston Town”, „Call Up Jah”, czy „Burnin and Lootin”, nagranego wspólnie z Ky-Mani Marleyem. Obaj zabierają nas w podróż na Jamajkę, pokazując kraj pełen magii i kontrastów. Towarzyszy nam również profesor Carolyn Cooper, analizująca polityczną i kulturalną sytuację na Jamajce, Jack Radics, odkrywający zaskakującą prawdę o reggae, jak również jamajska wokalistka Terry Lynn, pokazująca codzienne życie na ulicach gett w Kingston. Jak się okazuje muzyka jest na Jamajce sposobem walki z przemocą, seksizmem i biedą, a ruch Rastafarian to coś więcej niż tylko wiara. Opowiadając o reggae ten film zadaje jeszcze kilka innych pytań: czym jest wolność dla współczesnego człowieka, przeciwko czemu się on buntuje i w jaki sposób radzi sobie w obcym, choć fascynującym dla siebie kraju, który staje się dla niego nową ojczyzną.

 

3.12, środa godz. 20.00

20 000 dni na ziemi

20 000 dniNick Cave od lat jest jedną z najbardziej fascynujących i enigmatycznych postaci świata muzyki, literatury i filmu. Jego wyjątkowy filmowy portret, „20 000 dni na Ziemi”, czyni go jeszcze bardziej tajemniczym. Dzień numer 20 000 w życiu Nicka Cave’a – od dźwięku budzika wczesnym rankiem do nocnego spaceru wzdłuż plaży po koncercie – zamienia się w niezwykły i fascynujący portret artysty. Widzimy sceny, w których Cave rozmawia z terapeutą o swoim dzieciństwie, albo przegląda zdjęcia z szalonych lat, gdy zaczynała się jego kariera. Materiały z sal prób i studiów nagraniowych przeplatane są wypowiedziami muzyków, którzy z nim pracowali: Blixy Bargelda z The Bad Seeds, czy Kylie Minogue. Widzimy go także w sytuacjach zupełnie prywatnych, gdy w domu ogląda z dziećmi film lub spotyka się z przyjacielem. Obrazom towarzyszy narracja napisana i czytana przez samego Cave’a, który dzieli się z widzami swoimi poglądami na życie i wprowadza nas w tajniki tworzenia muzyki przy okazji nagrywania płyty „Push the Sky Away”

gatunek: Dokumentalny, Dramat
produkcja: Wielka Brytania
premiera: 31 października 2014
reżyseria: Jane Pollard, Iain Forsyth
scenariusz: Nick Cave, Iain Forsyth, Jane Pollard

 

26.11, środa godz. 20.00

Zimowy sen

zimowy senNuri Bilge Ceylan, jeden z najczęściej nagradzanych mistrzów współczesnego kina, w tym roku sięgnął wreszcie po najwyższy festiwalowy laur – Złotą Palmę za „Zimowy Sen„.  Aydin, emerytowany aktor prowadzi mały hotel w centralnej Anatolii. Towarzyszy mu młoda żona Nihal oraz siostra Necla. Zimą, w miarę jak śnieg pokrywa step, hotel staje się schronieniem, ale także sceną ich dramatów. Film jest studium relacji trzech bliskich, ale odosobnionych i zdanych na siebie osób – ich oczekiwań, lęków, wzajemnych pretensji i zależności. Oszołamiające plenery Kapadocji kontrastują z kameralnym portretem małżeńskim, opartym na pełnych napięcia, mistrzowskich dialogach.

 

gatunek: Dramat
produkcja: Francja, Niemcy, Turcja
premiera: 24 października 2014 
reżyseria: Nuri Bilge Ceylan
scenariusz: Nuri Bilge Ceylan, Ebru Ceylan

 

12.11, środa godz. 20.00

Małe stłuczki

Dwie przyjaciółki zarabiają na życie, likwidując mieszkania po zmarłych niedawno osobach. Cześć sprzętów i bibelotów, które znajdują, sprzedają na pchlim targu. Kiedy spotykają Piotra, który pracuje w fabryce pudełek, rozpoczyna się między nimi dziwna gra.

małe stłuczki

gatunek: Obyczajowy
produkcja: Polska
premiera: 5 września 2014
reżyseria: Aleksandra GowinIreneusz Grzyb
scenariusz: Ireneusz Grzyb

19.11 środa, godz. 20.00

Klub Jimmy’ego

Wieklub jimmiegość głosi, że to ponoć ostatni film znanego reżysera Kena Loacha, dla którego najważniejsza filmie jest idea, tematyka przewodnia. Film opowiada o stworzeniu  młodzieżowego klubu. Miejsce, w którym można się uczyć, wymieniać poglądy, otwarcie mówić o tym, co się myśli, bawić się, tańczyć. Czy to grzech? Na irlandzkiej prowincji lat dwudziestych ubiegłego wieku, nikt by się na coś takiego nie odważył. Nikt, poza Jimmym Graltonem.

 

 

gatunek: Dramat
produkcja: Francja, Irlandia, Wielka Brytania
premiera: 31 października 2014 (Polska)
reżyseria: Ken Loach
scenariusz: Paul Laverty

5.11, środa godz. 20.00

Serce Lwa

      Teppo świeżo poserce lwa wyjściu z więzienia stara się rozpocząć życie na nowo. Ale mając wytatuowaną swastykę     na ramieniu i przyjaciół skinheadów, którzy nie opuszczają go na krok, zatrzaskują się przed nim każde drzwi. Pewnego razu w kawiarni, poznaje piękną blondynkę, z którą rozpoczyna ekscytujący związek. Jakiś czas później, dowiaduje się, że będzie z nimi mieszkało dziecko, które dziewczyna ma z poprzedniego związku i, że jest ono… czarne. Sytuacja staje się jeszcze bardziej gorąca, kiedy z parą planuje zamieszkać także niezrównoważony brat Teppo. Kino skandynawskie jak zwykle proponuje nam film z refleksja i poczuciem humoru oraz świetnie „skrojonymi” postaciami.

 

gatunek: Dramat
produkcja: Finlandia, Szwecja
premiera: 12 września 2014
reżyseria: Dome Karukoski
scenariusz: Aleksi Bardy

22.10 środa, godz. 20.00

Porwanie Michela Houellebecqa

Punktem wyjścia filmu jest tajemnicze zaginięcie Houellebecqa w czasie trasy promocyjnej Mapy i terytorium, kiedy nie pojawił się na spotkaniach z belgijskimi czytelnikami. Film Guillaume’a Niclouxa podaje inną wersję wydarzeń: pisarz został zapakowany do wielkiej metalowej skrzyni i wywieziony do wiejskiego domu przez trzech braci polskiego pochodzenia.

porwanie

gatunek: DramatKomedia
produkcja: Francja
premiera: 26 września 2014)
reżyseria: Guillaume Nicloux
scenariusz: Guillaume Nicloux

8.10, środa godz. 20.00

OMAR

Omar (Adam Bakri) jest palestyńskim piekarzem. Żeby spotkać się ze swoją ukochaną Nadją (Leem Lubany) codziennie nielegalnie przekracza oddzielający ich mur. Pewnej nocy przyłapany staje przed trudną decyzją – albo walczy o wolność, wyruszając na wrogie wojska, bądź zostaje uznany za terrorystę. Postanawia trwać u boku przyjaciół z dzieciństwa. Wkrótce jednak osamotniony z zarzutem zabójstwa izraelskiego żołnierza, podejmuje ciężką i niebezpieczną pracę informatora, w nadziei na odzyskanie dawnego życia.

omar

gatunek: Dramat
produkcja: Palestyna
premiera: 5 września 2014 )
reżyseria: Hany Abu-Assad
scenariusz: Hany Abu-Assad

 

1.10, środa godz. 20.00

W jego oczach

Leonardo jest niewidomym nastolatkiem, który chciałby uniezależnić się od swojej nadopiekuńczej mamy. Planuje wyjechać na semestr do zagranicznej szkoły, co nie do końca podoba się jego przyjaciółce Giovanie. Kiedy w klasie pojawia się nowy uczeń Gabriel, Leonardo doświadcza uczucia, które każe mu przemyśleć jeszcze raz plany związane z wyjazdem.

w jego oczach

gatunek: Romans
produkcja: Brazylia
premiera: 29 sierpnia 2014 
reżyseria: Daniel Ribeiro
scenariusz: Daniel Ribeiro

 

24,09, środa godz. 20.00

RIO, LOVE YOU

Najbardziej roztańczone miasto świata, znane ze swojej zmysłowości i piękna, w dziesięciu historiach miłosnych. „Rio, I Love You” to celebracja miłości, widziana oczami grupy najciekawszych reżyserów współczesnego kina światowego. To filmowy kalejdoskop związków – tych ulotnych i tych na całe życie, przechodzących kryzys, słodko-gorzkich, pełnych czułości i namiętności oraz takich, które mogą zdarzyć się tylko w Rio de Janeiro. Zé, tworząc rzeźbę z piasku na plaży Copacabana, usłyszy w miejskim gwarze kobietę, która stanie się jego muzą. Texas – jednoręki bokser stoczy pojedynek o zdrowie swojej ukochanej Marii, bezdomny pięciolatek Jaõ mieszkający na jednym z miejscowych dworców doczeka się w końcu telefonu od Jezusa. Namiętny pocałunek kelnera obudzi w nocy gorącą sambę, a w malowniczej scenerii wyspy Paqueta rozegra się poruszająca scena rozstania.

rio i love you

gatunek: Komedia, Romans
produkcja: Brazylia, USA
premiera: 29 sierpnia 2014
reżyseria: Guillermo Arriaga, Fernando Meirelles, José PadilhaStephan Elliott, Sang-soo Im, Nadine LabakiCarlos Saldanha, Paolo Sorrentino, John TurturroAndrucha Waddington
scenariusz: Sang-soo Im, Nadine Labaki, Carlos SaldanhaJohn Turturro, Andrucha Waddington

17.09, środa godz. 20.00

10 000 km

Barcelona. Oni – oboje piękni i młodzi. Razem planują wspólną przyszłość. Pewnego dnia ona dostaje maila z zaproszeniem na roczny staż do Los Angeles. Obserwujemy ich wspólny poranek, a potem dziwny związek na odległość charakteryzujący się tylko namiastką czyjejś obecności – widokiem bliskiej osoby na ekranie komputera. To poprzez różnego rodzaju komunikatory śledzimy ich wzloty i upadki. „10.000 kilometrów” w bardzo oryginalny, wiarygodny i wzruszający sposób pozwala nam przeżywać to wszystko razem z Alex i Sergim.

10000
gatunek:Melodramat

produkcja:Hiszpania

premiera: 22 sierpnia 2014
reżyseria: Carlos Marques-Marcet

scenariusz: Carlos Marques-Marcet, Clara Roquet

 

10.09, środa godz. 20.00

Nasrine

Film opowiada historię młodej muzułmanki, która z powodu problemów z policją w rodzinnym Teheranie zmuszona jest wraz z bratem wyjechać do Wielkiej Brytanii. Zadomowienie się w nowym świecie nie przychodzi Nasrine łatwo, a poszukiwanie własnej tożsamości i indywidualności ponownie spotyka się z barierą uprzedzeń i stereotypów.

Nasrine

gatunek: Dramat
produkcja: Wielka Brytania
premiera: 25 lipca 2014 
reżyseria: Tina Gharavi
scenariusz: Tina Gharavi


03.09, środa godz. 20.00

Dom na kółkach

Inteligentna i jednocześnie podana w bardzo przystępny sposób przypowieść o dorastaniu i przyjaźni. Dwóch kolegów z dzieciństwa postanawia spełnić marzenie sprzed lat i wyruszyć w podróż życia. W drodze spotyka ich wiele różnych przygód.

dom na

gatunek: Dramat, Komedia
produkcja: Belgia, Francja, Luksemburg
premiera: 12 kwietnia 2013 
reżyseria: François Pirot
scenariusz: François Pirot, Marteen Loix, Jean-Benoît Ugeux


27,08, środa godz. 20.00

Violette

Powojenny Paryż. Do małego, skromnego mieszkania wprowadza się młoda pisarka Violette Leduc. Porzucona przez męża, jest zmuszona zacząć wszystko od nowa. Postanawia na poważnie zająć się pisaniem i to jest jej jedyny punkt zaczepienia. Przelewa na papier gorycz i wewnętrzny niepokój, które towarzyszą jej od zawsze. Dzięki pisaniu udaje jej się ujarzmić pełną dramatycznych wspomnień przeszłość i rozprawić z nieuregulowanymi relacjami z rodziną i otoczeniem. Życie literackie Violette nabiera tempa, gdy pewnego dnia poznaje Simone de Beauvoir. Między kobietami rodzi się silna więź, która ma większy wpływ na Violette. To właśnie dzięki Simone Violette uda się wydać pierwszą powieść. Przyjaciółka nie kryje swojego ogromnego uznania dla talentu Violette i czuje się odpowiedzialna za jego rozwój. Tymczasem nadwrażliwa i neurotyczna Violette napastliwie zaczyna się domagać od Simone uwagi i miłości. Mimo sympatii i wsparcia przyjaciół, czuje się samotna, niechciana i nieszczęśliwa. Te uczucia nigdy jej nie opuszczą, będą siać spustoszenie w jej życiu i jednocześnie inspirować do pisania. Filmowy portret francuskiej pisarki Violette Leduc – od momentu gdy zachęcona przez męża zaczyna pisać, poprzez lata naznaczone brakiem sukcesu i chorobą, aż do wydania kultowego Bękarta (1964 r.). Przyjaźń z Simone de Beauvoir, jednej z pionierek współczesnego feminizmu i autorki słynnej Drugiej płci (1949 r.) stanie się najważniejszą relacją w życiu Leduc. Silna więź między kobietami, pełna skrajnych emocji i zwrotów będzie mieć największy wpływ na jej twórczość oraz życie osobiste.

czas trwania: 2 godz. 12 min.

Violette (2013)

gatunek: Biograficzny
produkcja: BelgiaFrancja
premiera: 2014
reżyseria: Martin Provost
scenariusz: Marc AbdelnourRené de CeccattyMartin Provost


13.08, środa, 20.00

Frank

Film jest komedią opowiadającą o losach młodego, ambitnego muzyka Jona (Domhnall Gleeson). Chłopak dołącza do ekscentrycznej grupy popowej, której liderem jest enigmatyczny Frank (Michael Fassbender). Sytuacja ta zdaje się jednak przerastać głównego bohatera.

Frank (2014)

gatunek: DramatKomedia
produkcja: IrlandiaWielka Brytania
premiera: 2014
reżyseria: Leonard Abrahamson
scenariusz: Jon RonsonPeter Straughan

23.07 – środa, godz. 20.00

Jak ojciec i syn

Ryota dowiaduje się, że jego sześcioletni syn został zamieniony w szpitalu tuż po narodzinach. Mężczyzna musi wybrać między biologicznym dzieckiem a tym, które dotąd wychowywał.

jak ojciec i syn

„Zaletą filmu jest to, że Koreeda oparł się pokusie tabloidyzacji historii. Nie ma tu nawet jednego momentu, w którym można by posądzić reżysera o szukanie taniej sensacji. Koreeda unika również ckliwości. Nie zamienił fabuły w tani wyciskacz łez, choć przecież temat sam się o to prosił. Zamiast tego postanowił na poważnie zająć się odpowiedzią na pytanie, jak też ludzie mogą zachowywać się w tak przykrej dla wszystkich sytuacji.” /filmweb/

gatunek: Dramat
produkcja: Japonia
premiera: 13 czerwca 2014
reżyseria: Hirokazu Koreeda
scenariusz: Hirokazu Koreeda
16.07 – środa, godz. 20.00

Czerwony i niebieski

1 godz. 38 min.

Giovanni Prezioso, nauczyciel na zastępstwie, pełen wigoru i ambicji mierzy się nie tylko z obojętnością klasy, ale i wypalonym zawodowo profesorem Fiorito.
czerwony/niebieski
Dwie barwy podstawowe, które biją z tytułu włoskiej produkcji zapowiadają jaskrawe opozycje, dynamiczne konflikty; generalnie sugerują intrygującą całość. Wybór odcieni podyktowany jest szkolną „teorią kolorów”. Niebieski długopis – dobrze; czerwony długopis – źle. W sam raz na metaforę zawiłego systemu edukacji, który między wierszami tabelki ocen gubi nieraz niuanse indywidualnych ścieżek rozwoju uczniów. Ale biorąc pod uwagę temperaturę emocjonalną filmu oraz stopień zgłębienia poruszanych tu problemów, bardziej adekwatne byłyby: sprany czerwony i wyblakły niebieski. (filmweb)

gatunek: Dramat
produkcja: Włochy
premiera: 4 lipca 2014 (Polska) 21 września 2012 (świat)
reżyseria: Giuseppe Piccioni
scenariusz: Giuseppe Piccioni
Francesca Manieri
 

09.07 środa, godz. 20.00

Mandarynki

1 godz. 30 min.

Jesień 1992 roku, Abchazja walczy o odłączenie się od Gruzji. Dwaj plantatorzy mandarynek znajdują rannych żołnierzy walczących po przeciwnych stronach.

Mandarynki (2013)

 

gatunek: DramatWojenny
produkcja: GruzjaEstonia
premiera: 6 czerwca 2014 (Polska)
reżyseria: Zaza Urushadze
scenariusz: Zaza Urushadze
 

11.06, środa 20.00

Chore ptaki umierają łatwo

1 godz. 32 min.

Grupa artystów wyrusza do Gabonu, by skosztować tam mitycznej rośliny o silnym działaniu psychotropowym. W ten sposób chcą doświadczyć oczyszczenia.

Chore ptaki umierają łatwo

 

gatunek: Komedia dokumentalna
produkcja: USA, Gabon
premiera: 9 maja 2014
reżyseria: Nicholas Fackler
scenariusz: Nicholas Fackler

02.04, środa 20.00

Nauka spadania

1 godz. 36 min.

Nauka spadania

gatunek: Dramat, Komedia
produkcja: USA, Wielka Brytania
premiera: 2014
reżyseria: Pascal Chaumeil
scenariusz: Jack Thorne

 

09.04, środa 20.00

Duże złe wilki

1 godz. 50 min.

Duże złe wilki

gatunek: Thriller
produkcja: Izrael
premiera: 2014
reżyseria: Aharon Keshales, Navot Papushado
scenariusz: Aharon Keshales, Navot Papushado


16.04, środa 20.00

Obietnica

1 godz. 37 min.

Obietnica

gatunek: Dramat, Dla młodzieży
produkcja: Dania, Polska
premiera: 2014
reżyseria: Anna Kazejak
scenariusz: Anna Kazejak, Magnus von Horn


23.04, środa 20.00

Zabić Bobra

1 godz. 40 min.

Zabić Bobra

gatunek: Thriller
produkcja: Polska
premiera: 2014
reżyseria: Jan Jakub Kolski
scenariusz: Jan Jakub Kolski

 

30.04, środa 20.00

Witaj w klubie

1 godz. 57 min.

Witaj w klubie

gatunek: Biograficzny, Dramat
produkcja: USA
premiera: 2014
reżyseria: Jean-Marc Vallée
scenariusz: Craig Borten, Melisa Wallack

07.05, środa 20.00

Mężczyzna prawie idealny

1 godz. 20 min.

 

Mężczyzna prawie idealny

gatunek: Dramat, Komedia
produkcja: Norwegia
premiera: 2014
reżyseria: Martin Lund
scenariusz: Martin Lund

 

14.05, środa 20.00

Pozycja dziecka

1 godz. 56 min.

Cornelia, spełniona 60-latka, walczy wszelkimi sposobami, by odzyskać na wyłączność swojego 34-letniego syna.

Pozycja dziecka

gatunek: Dramat
produkcja: Rumunia
premiera: 2014
reżyseria: Calin Peter Netzer
scenariusz: Răzvan Rădulescu, Calin Peter Netzer

28.05, środa 20.00

Szukając Vivian Maier

1 godz. 23 min.

Świetnie opowiedziany dokument z wystawą przed seansem – zapraszamy! „Szukając Vivian Maier” to film pokazywany na festiwalach całego świata – od Toronto, przez Miami i Rio de Janeiro, aż po Berlin — przedstawiający niewiarygodną, ale prawdziwą historię życia Vivian Maier, wybitnie uzdolnionej, a zarazem bardzo tajemniczej kobiety, która skrywała przed światem swój wielki talent.
Całe życie pracowała jako skromna niania, przez cztery dekady opiekując się dziećmi z zamożnych rodzin. Kilka lat temu, niedługo po śmierci Maier, przypadkowo odkryto kontener, w którym Przechowywała swoje prace. Kim była kobieta, która nikomu nie zdradziła swojej pasji? Czy zdawała sobie sprawę ze swojego talentu? Jaką skrywała tajemnicę?

 

Vivian

gatunek: Dokumentalny
produkcja: USA
premiera: 2014
reżyseria: John Maloof, Charlie Siskel

03.06, środa 20.00

Borgman

1 godz. 53 min.

Borgman

 

gatunek: Thriller
produkcja: BelgiaHolandia
premiera: 2014
reżyseria: Alex van Warmerdam
scenariusz: Alex van Warmerdam

Comments are closed.