Klub Filmowy

22.10 środa, godz. 20.00

Porwanie Michela Houellebecqa

Punktem wyjścia filmu jest tajemnicze zaginięcie Houellebecqa w czasie trasy promocyjnej Mapy i terytorium, kiedy nie pojawił się na spotkaniach z belgijskimi czytelnikami. Film Guillaume’a Niclouxa podaje inną wersję wydarzeń: pisarz został zapakowany do wielkiej metalowej skrzyni i wywieziony do wiejskiego domu przez trzech braci polskiego pochodzenia.

porwanie

gatunek: DramatKomedia
produkcja: Francja
premiera: 26 września 2014)
reżyseria: Guillaume Nicloux
scenariusz: Guillaume Nicloux

15.10, środa godz. 20.00

Małe stłuczki

Dwie przyjaciółki zarabiają na życie, likwidując mieszkania po zmarłych niedawno osobach. Cześć sprzętów i bibelotów, które znajdują, sprzedają na pchlim targu. Kiedy spotykają Piotra, który pracuje w fabryce pudełek, rozpoczyna się między nimi dziwna gra.

małe stłuczki

gatunek: Obyczajowy
produkcja: Polska
premiera: 5 września 2014
reżyseria: Aleksandra GowinIreneusz Grzyb
scenariusz: Ireneusz Grzyb

8.10, środa godz. 20.00

OMAR

Omar (Adam Bakri) jest palestyńskim piekarzem. Żeby spotkać się ze swoją ukochaną Nadją (Leem Lubany) codziennie nielegalnie przekracza oddzielający ich mur. Pewnej nocy przyłapany staje przed trudną decyzją – albo walczy o wolność, wyruszając na wrogie wojska, bądź zostaje uznany za terrorystę. Postanawia trwać u boku przyjaciół z dzieciństwa. Wkrótce jednak osamotniony z zarzutem zabójstwa izraelskiego żołnierza, podejmuje ciężką i niebezpieczną pracę informatora, w nadziei na odzyskanie dawnego życia.

omar

gatunek: Dramat
produkcja: Palestyna
premiera: 5 września 2014 )
reżyseria: Hany Abu-Assad
scenariusz: Hany Abu-Assad

 

1.10, środa godz. 20.00

W jego oczach

Leonardo jest niewidomym nastolatkiem, który chciałby uniezależnić się od swojej nadopiekuńczej mamy. Planuje wyjechać na semestr do zagranicznej szkoły, co nie do końca podoba się jego przyjaciółce Giovanie. Kiedy w klasie pojawia się nowy uczeń Gabriel, Leonardo doświadcza uczucia, które każe mu przemyśleć jeszcze raz plany związane z wyjazdem.

w jego oczach

gatunek: Romans
produkcja: Brazylia
premiera: 29 sierpnia 2014 
reżyseria: Daniel Ribeiro
scenariusz: Daniel Ribeiro

 

24,09, środa godz. 20.00

RIO, LOVE YOU

Najbardziej roztańczone miasto świata, znane ze swojej zmysłowości i piękna, w dziesięciu historiach miłosnych. „Rio, I Love You” to celebracja miłości, widziana oczami grupy najciekawszych reżyserów współczesnego kina światowego. To filmowy kalejdoskop związków – tych ulotnych i tych na całe życie, przechodzących kryzys, słodko-gorzkich, pełnych czułości i namiętności oraz takich, które mogą zdarzyć się tylko w Rio de Janeiro. Zé, tworząc rzeźbę z piasku na plaży Copacabana, usłyszy w miejskim gwarze kobietę, która stanie się jego muzą. Texas – jednoręki bokser stoczy pojedynek o zdrowie swojej ukochanej Marii, bezdomny pięciolatek Jaõ mieszkający na jednym z miejscowych dworców doczeka się w końcu telefonu od Jezusa. Namiętny pocałunek kelnera obudzi w nocy gorącą sambę, a w malowniczej scenerii wyspy Paqueta rozegra się poruszająca scena rozstania.

rio i love you

gatunek: Komedia, Romans
produkcja: Brazylia, USA
premiera: 29 sierpnia 2014
reżyseria: Guillermo Arriaga, Fernando Meirelles, José PadilhaStephan Elliott, Sang-soo Im, Nadine LabakiCarlos Saldanha, Paolo Sorrentino, John TurturroAndrucha Waddington
scenariusz: Sang-soo Im, Nadine Labaki, Carlos SaldanhaJohn Turturro, Andrucha Waddington

17.09, środa godz. 20.00

10 000 km

Barcelona. Oni – oboje piękni i młodzi. Razem planują wspólną przyszłość. Pewnego dnia ona dostaje maila z zaproszeniem na roczny staż do Los Angeles. Obserwujemy ich wspólny poranek, a potem dziwny związek na odległość charakteryzujący się tylko namiastką czyjejś obecności – widokiem bliskiej osoby na ekranie komputera. To poprzez różnego rodzaju komunikatory śledzimy ich wzloty i upadki. „10.000 kilometrów” w bardzo oryginalny, wiarygodny i wzruszający sposób pozwala nam przeżywać to wszystko razem z Alex i Sergim.

10000
gatunek:Melodramat

produkcja:Hiszpania

premiera: 22 sierpnia 2014
reżyseria: Carlos Marques-Marcet

scenariusz: Carlos Marques-Marcet, Clara Roquet

 

10.09, środa godz. 20.00

Nasrine

Film opowiada historię młodej muzułmanki, która z powodu problemów z policją w rodzinnym Teheranie zmuszona jest wraz z bratem wyjechać do Wielkiej Brytanii. Zadomowienie się w nowym świecie nie przychodzi Nasrine łatwo, a poszukiwanie własnej tożsamości i indywidualności ponownie spotyka się z barierą uprzedzeń i stereotypów.

Nasrine

gatunek: Dramat
produkcja: Wielka Brytania
premiera: 25 lipca 2014 
reżyseria: Tina Gharavi
scenariusz: Tina Gharavi


03.09, środa godz. 20.00

Dom na kółkach

Inteligentna i jednocześnie podana w bardzo przystępny sposób przypowieść o dorastaniu i przyjaźni. Dwóch kolegów z dzieciństwa postanawia spełnić marzenie sprzed lat i wyruszyć w podróż życia. W drodze spotyka ich wiele różnych przygód.

dom na

  • gatunek:
  • produkcja:
  • premiera:
  • reżyseria:
  • scenariusz:


27,08, środa godz. 20.00

Violette

Powojenny Paryż. Do małego, skromnego mieszkania wprowadza się młoda pisarka Violette Leduc. Porzucona przez męża, jest zmuszona zacząć wszystko od nowa. Postanawia na poważnie zająć się pisaniem i to jest jej jedyny punkt zaczepienia. Przelewa na papier gorycz i wewnętrzny niepokój, które towarzyszą jej od zawsze. Dzięki pisaniu udaje jej się ujarzmić pełną dramatycznych wspomnień przeszłość i rozprawić z nieuregulowanymi relacjami z rodziną i otoczeniem. Życie literackie Violette nabiera tempa, gdy pewnego dnia poznaje Simone de Beauvoir. Między kobietami rodzi się silna więź, która ma większy wpływ na Violette. To właśnie dzięki Simone Violette uda się wydać pierwszą powieść. Przyjaciółka nie kryje swojego ogromnego uznania dla talentu Violette i czuje się odpowiedzialna za jego rozwój. Tymczasem nadwrażliwa i neurotyczna Violette napastliwie zaczyna się domagać od Simone uwagi i miłości. Mimo sympatii i wsparcia przyjaciół, czuje się samotna, niechciana i nieszczęśliwa. Te uczucia nigdy jej nie opuszczą, będą siać spustoszenie w jej życiu i jednocześnie inspirować do pisania. Filmowy portret francuskiej pisarki Violette Leduc – od momentu gdy zachęcona przez męża zaczyna pisać, poprzez lata naznaczone brakiem sukcesu i chorobą, aż do wydania kultowego Bękarta (1964 r.). Przyjaźń z Simone de Beauvoir, jednej z pionierek współczesnego feminizmu i autorki słynnej Drugiej płci (1949 r.) stanie się najważniejszą relacją w życiu Leduc. Silna więź między kobietami, pełna skrajnych emocji i zwrotów będzie mieć największy wpływ na jej twórczość oraz życie osobiste.

czas trwania: 2 godz. 12 min.

Violette (2013)

gatunek: Biograficzny
produkcja: BelgiaFrancja
premiera: 2014
reżyseria: Martin Provost
scenariusz: Marc AbdelnourRené de CeccattyMartin Provost


13.08, środa, 20.00

Frank

Film jest komedią opowiadającą o losach młodego, ambitnego muzyka Jona (Domhnall Gleeson). Chłopak dołącza do ekscentrycznej grupy popowej, której liderem jest enigmatyczny Frank (Michael Fassbender). Sytuacja ta zdaje się jednak przerastać głównego bohatera.

Frank (2014)

 

gatunek: DramatKomedia
produkcja: IrlandiaWielka Brytania
premiera: 2014
reżyseria: Leonard Abrahamson
scenariusz: Jon RonsonPeter Straughan

23.07 – środa, godz. 20.00

Jak ojciec i syn

Ryota dowiaduje się, że jego sześcioletni syn został zamieniony w szpitalu tuż po narodzinach. Mężczyzna musi wybrać między biologicznym dzieckiem a tym, które dotąd wychowywał.

jak ojciec i syn

„Zaletą filmu jest to, że Koreeda oparł się pokusie tabloidyzacji historii. Nie ma tu nawet jednego momentu, w którym można by posądzić reżysera o szukanie taniej sensacji. Koreeda unika również ckliwości. Nie zamienił fabuły w tani wyciskacz łez, choć przecież temat sam się o to prosił. Zamiast tego postanowił na poważnie zająć się odpowiedzią na pytanie, jak też ludzie mogą zachowywać się w tak przykrej dla wszystkich sytuacji.” /filmweb/

gatunek: Dramat
produkcja: Japonia
premiera: 13 czerwca 2014
reżyseria: Hirokazu Koreeda
scenariusz: Hirokazu Koreeda
16.07 – środa, godz. 20.00

Czerwony i niebieski

1 godz. 38 min.

Giovanni Prezioso, nauczyciel na zastępstwie, pełen wigoru i ambicji mierzy się nie tylko z obojętnością klasy, ale i wypalonym zawodowo profesorem Fiorito.
czerwony/niebieski
Dwie barwy podstawowe, które biją z tytułu włoskiej produkcji zapowiadają jaskrawe opozycje, dynamiczne konflikty; generalnie sugerują intrygującą całość. Wybór odcieni podyktowany jest szkolną „teorią kolorów”. Niebieski długopis – dobrze; czerwony długopis – źle. W sam raz na metaforę zawiłego systemu edukacji, który między wierszami tabelki ocen gubi nieraz niuanse indywidualnych ścieżek rozwoju uczniów. Ale biorąc pod uwagę temperaturę emocjonalną filmu oraz stopień zgłębienia poruszanych tu problemów, bardziej adekwatne byłyby: sprany czerwony i wyblakły niebieski. (filmweb)

gatunek: Dramat
produkcja: Włochy
premiera: 4 lipca 2014 (Polska) 21 września 2012 (świat)
reżyseria: Giuseppe Piccioni
scenariusz: Giuseppe Piccioni
Francesca Manieri
 

09.07 środa, godz. 20.00

Mandarynki

1 godz. 30 min.

Jesień 1992 roku, Abchazja walczy o odłączenie się od Gruzji. Dwaj plantatorzy mandarynek znajdują rannych żołnierzy walczących po przeciwnych stronach.

Mandarynki (2013)

 

gatunek: DramatWojenny
produkcja: GruzjaEstonia
premiera: 6 czerwca 2014 (Polska)
reżyseria: Zaza Urushadze
scenariusz: Zaza Urushadze
 

11.06, środa 20.00

Chore ptaki umierają łatwo

1 godz. 32 min.

Grupa artystów wyrusza do Gabonu, by skosztować tam mitycznej rośliny o silnym działaniu psychotropowym. W ten sposób chcą doświadczyć oczyszczenia.

Chore ptaki umierają łatwo

 

gatunek: Komedia dokumentalna
produkcja: USA, Gabon
premiera: 9 maja 2014
reżyseria: Nicholas Fackler
scenariusz: Nicholas Fackler

————————————————————————————————————————————————————————————————————————

————————————————————————————————————————————————————————————————————————

————————————————————————————————————————————————————————————————————————

02.04, środa 20.00

Nauka spadania

1 godz. 36 min.

Nauka spadania

gatunek: Dramat, Komedia
produkcja: USA, Wielka Brytania
premiera: 2014
reżyseria: Pascal Chaumeil
scenariusz: Jack Thorne

 

09.04, środa 20.00

Duże złe wilki

1 godz. 50 min.

Duże złe wilki

gatunek: Thriller
produkcja: Izrael
premiera: 2014
reżyseria: Aharon Keshales, Navot Papushado
scenariusz: Aharon Keshales, Navot Papushado


16.04, środa 20.00

Obietnica

1 godz. 37 min.

Obietnica

gatunek: Dramat, Dla młodzieży
produkcja: Dania, Polska
premiera: 2014
reżyseria: Anna Kazejak
scenariusz: Anna Kazejak, Magnus von Horn


23.04, środa 20.00

Zabić Bobra

1 godz. 40 min.

Zabić Bobra

gatunek: Thriller
produkcja: Polska
premiera: 2014
reżyseria: Jan Jakub Kolski
scenariusz: Jan Jakub Kolski

 

30.04, środa 20.00

Witaj w klubie

1 godz. 57 min.

Witaj w klubie

gatunek: Biograficzny, Dramat
produkcja: USA
premiera: 2014
reżyseria: Jean-Marc Vallée
scenariusz: Craig Borten, Melisa Wallack

07.05, środa 20.00

Mężczyzna prawie idealny

1 godz. 20 min.

 

Mężczyzna prawie idealny

gatunek: Dramat, Komedia
produkcja: Norwegia
premiera: 2014
reżyseria: Martin Lund
scenariusz: Martin Lund

 

14.05, środa 20.00

Pozycja dziecka

1 godz. 56 min.

Cornelia, spełniona 60-latka, walczy wszelkimi sposobami, by odzyskać na wyłączność swojego 34-letniego syna.

Pozycja dziecka

gatunek: Dramat
produkcja: Rumunia
premiera: 2014
reżyseria: Calin Peter Netzer
scenariusz: Răzvan Rădulescu, Calin Peter Netzer

28.05, środa 20.00

Szukając Vivian Maier

1 godz. 23 min.

Świetnie opowiedziany dokument z wystawą przed seansem – zapraszamy! „Szukając Vivian Maier” to film pokazywany na festiwalach całego świata – od Toronto, przez Miami i Rio de Janeiro, aż po Berlin — przedstawiający niewiarygodną, ale prawdziwą historię życia Vivian Maier, wybitnie uzdolnionej, a zarazem bardzo tajemniczej kobiety, która skrywała przed światem swój wielki talent.
Całe życie pracowała jako skromna niania, przez cztery dekady opiekując się dziećmi z zamożnych rodzin. Kilka lat temu, niedługo po śmierci Maier, przypadkowo odkryto kontener, w którym Przechowywała swoje prace. Kim była kobieta, która nikomu nie zdradziła swojej pasji? Czy zdawała sobie sprawę ze swojego talentu? Jaką skrywała tajemnicę?

 

Vivian

gatunek: Dokumentalny
produkcja: USA
premiera: 2014
reżyseria: John Maloof, Charlie Siskel

03.06, środa 20.00

Borgman

1 godz. 53 min.

Borgman

 

gatunek: Thriller
produkcja: BelgiaHolandia
premiera: 2014
reżyseria: Alex van Warmerdam
scenariusz: Alex van Warmerdam

Comments are closed.