Klub Filmowy

  • KLUB FILMOWY JANOSIKA

Drodzy widzowie,

jeżeli jesteście miłośnikami dobrego kina, na które często nie ma miejsca w komercyjnym repertuarze, jeżeli jesteście gotowi na silne emocje, przeżycia artystyczne i nieschematyczne podejście do kina … powinniście zarezerwować środowe wieczory. W każdą środę, bez względu na pogodę, repertuarowe hity, spotykamy się o godz. 20.00. Miłość do dobrego kina choć czasami bywa kosztowna, w Janosiku ceny prezentują się bardzo atrakcyjnie:

10 zł – wstęp na pojedynczy seans

30 zł – karnet na 3 miesiące i 3 zł miejscówka na pojedynczy seans

60 zł – karnet na 3 miesiące

W najbliższym czasie w Klubie Filmowym Janosika można obejrzeć:

 

 18 marca, środa, godz. 20.00

birdmanBirdman

Zdecydowany zwycięzca tegorocznych Oscarów i Złotych Globów oraz zdobywca ponad 30 innych nagród – film Birdman. Tragikomiczne perypetie aktora, który niegdyś zyskał sławę jako bohater serii hollywoodzkich filmów o komiksowym superbohaterze, a teraz próbuje wystawić na Broadwayu sztukę we własnej adaptacji i reżyserii, z sobą samym w roli głównej. Jeśli chce doprowadzić do premiery, musi stawić czoło licznym przeciwnościom losu i własnemu ego, odzyskać zaufanie bliskich, odbudować zrujnowaną karierę i odnaleźć siebie.

reżyseria: Alejandro González Iñárritu
scenariusz: Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo
gatunek: Dramat, Komedia
produkcja: USA
premiera: 23 stycznia 2015

25 marca, środa godz. 20.00

Polskie gówno

polskie gównoJerzy Bydgoszcz (Tymon Tymański), lider zespołu Tranzystory z Pruszcza Gdańskiego, popada w coraz większe zadłużenie. Nieoczekiwanie pomoc w wyjściu z kryzysu oferuje komornik Czesław Skandal (Grzegorz Halama), który za część zysków ze sprzedaży biletów zostaje menadżerem grupy. Razem z kierowcą Stanem Gudeyką (Robert Brylewski), byłym liderem punkowej kapeli Iperyt, wyruszają w trasę koncertową po Polsce.

reżyseria: Grzegorz Jankowski
scenariusz: Tymon Tymański
gatunek: Musical, Satyra
produkcja: Polska
premiera: 6 lutego 2015

1 kwietnia, środa, godz. 20.00

Turysta

turystaFilm „Turysta” to kolejny film skandynawski, na którym polska widownia się nie zawiedzie. Obecny na wszystkich najważniejszych festiwalach w tym roku, dał się poznać jako film, z którego wiele fragmentów mogło by równie dobrze funkcjonować w formie krótkometrażowej.Tomas i Ebba, zamożne szwedzkie małżeństwo, jadą z dwójką dzieci w Alpy Francuskie na kilka dni na narty. Chcą spędzić sielankowe krótkie zimowe wakacje w jednym z luksusowych hoteli. Pogoda dopisuje, świeci słońce, a ośnieżone stoki narciarskie wyglądają imponująco. Gdy wszyscy jedzą lunch na tarasie restauracji, nagle prosto z gór schodzi na nich lawina. Ebba instynktownie chroni swoje dzieci, Tomas natomiast zabiera telefon i ucieka. Nikomu nic się nie stało, ale po czymś takim trudno żyć tak, jak kiedyś. Tomas i Ebba starają się ocalić związek, ale najpierw muszą przemyśleć, kim są i jakie role pełnią. Sytuacja się komplikuje, gdy na jaw wychodzą skrywane dotąd tajemnice. Czy Tomas i Ebba będą na tyle odważni, aby pokonać własne słabości i uratować ich małżeństwo?

reżyseria: Ruben Östlund
scenariusz: Ruben Östlund
gatunek: Dramat
produkcja: Dania, Francja, Norwegia, Szwecja
premiera: 6 lutego 2015

Seanse archiwalne:

4.03, środa godz. 20.00

Wyspa kukurydzy

wyspa kukurydzy „WYSPA KUKURYDZY” (Simindis Kundzuli), gruziński kandydat do Oscara, nie potrzebuje słów, żeby opowiedzieć wciągającą historię. Ten ascetyczny dramat zawiera zaledwie kilkanaście linijek dialogów.Akcja tego świetnie przyjmowanego, uhonorowanego Kryształowym Globem, główną nagrodą prestiżowego festiwalu w Karlowych Warach, filmu Giorgiego Ovashvili przenosi widza na początek lat 90. XX wieku, kiedy między Abchazją i Gruzją toczy się wojna. Każdej wiosny rzeka Inguri przynosi z Kaukazu żyzną glebę, z której formuje małe wyspy dokładnie na granicy zwaśnionych krajów. Uważane za ziemię niczyją są rajem dla dzikiej przyrody. Ale jak się okazuje, mogą też stać się nim dla człowieka….Rolnik Abga próbuje podporządkować sobie jedną z wysp. Abchaz buduje prowizoryczny dom dla siebie i nastoletniej wnuczki, następnie zaś obsadza żyzną ziemię kukurydzą. Otoczeni przez patrole wojskowe z obu stron samotni mieszkańcy żyją w oderwaniu od tego, co dzieje się na lądzie. Interesuje ich jedynie ich prywatny mikrokosmos. Nie są jednak w stanie odciąć się zupełnie od świata, szczególnie, że na wyspie dojrzewa nie tylko kukurydza, ale też wnuczka, która przekształca się w kobietę. Kiedy ta pozna młodego, gruzińskiego żołnierza, idylla kukurydzianej wyspy dobiegnie końca.

reżyseria:
  • George Ovashvili
scenariusz: Roelof Jan Minneboo, George Ovashvili, Nugzar Shataidze

 

gatunek: Dramat
produkcja: Czechy, Francja, Gruzja, Niemcy, Szwajcaria, Kazachstan
premiera: 30 stycznia 2015

 11.03, środa godz. 20.00

Cuda

cudaKiedy lato dobiegnie końca, nic już nie będzie takie samo w życiu Gelsominy i jej trzech młodszych sióstr. Dziewczyna mieszka z dala od cywilizacji, w ukrytym zakątku na włoskiej prowincji, gdzie trudno jeszcze spotkać turystów. To właśnie tutaj przenieśli się jej rodzice, dawni członkowie hippisowskiej komuny, by żyć blisko natury i chronić swoje dzieci przed „upadkiem świata”. Tego lata, jak co roku, większość dni będzie upływała rodzinie na tradycyjnej produkcji miodu, z której z trudem udaje im się związać koniec z końcem. Jednak po raz pierwszy surowe reguły narzucone przez ojca ulegną rozluźnieniu. Gelsomina marzy bowiem, by uratować rodzinę przed bankructwem i zdobyć wielką nagrodę w telewizyjnym teleturnieju prowadzonym przez tajemniczą Milly Catenę (Monica Bellucci). Choć stoi to w całkowitej sprzeczności z poglądami i wartościami, które do tej pory wpajał jej ojciec, dziewczyna za wszelką cenę będzie starała się przekonać go do tego pomysłu.

reżyseria: Alice Rohrwacher
scenariusz: Alice Rohrwacher
gatunek: Dramat
produkcja: Niemcy,Szwajcaria,Włochy
premiera: 23 stycznia 2015

25.02, środa godz. 20.00

Rzymska aureola

rzymska aureolaTytuł oryginalny filmu – „Sacro GRA” pochodzi od skrótu GRA oznaczającego Grande Raccordo Anulare, czyli 68-kilometrowa obwodnica wokół Rzymu. Co można zobaczyć, gdy na chwilę zatrzymamy się w okolicach tej trasy? W dzień sznurki samochodów, w nocy nieco abstrakcyjne taśmy zlewających się ze sobą, kolorowych świateł. Gianfranco Rosi dostrzega tu jednak coś więcej i pokazuje nam życie w cieniu bezosobowych, betonowo-asfaltowych konstrukcji. Pod spodem toczy się pełne kolorów, arcyciekawe życie. Dzięki niemu poznajemy pełnokrwistych bohaterów, którzy nie dają o sobie zapomnieć na długo po seansie filmu. Zatrzymujemy się, by poznać kolejno: ojca i córkę – mieszkańców maleńkiej kawalerki, emerytowaną tancerkę erotyczną, ratownika medycznego, poławiacza psikorzy oraz mężczyznę, który przychodzi na ratunek umierającym drzewom. Czy tych ludzi coś łączy czy są między nimi tylko różnice? Na pewno droga szybkiego ruchu jest kontrastem dla ich losów. Biografia niejednego utknęła w martwym punkcie lub jest pisana w rytmie tak powolnym, że nikt w mieście o nią nie dba. Z dala od miasta, jakie znamy ze wakacyjnych pocztówek, rozgrywają się małe radości i dramaty, jakich nigdy byśmy się nie spodziewali. Rosi z czułością opowiada o tym, co najciekawsze, najbardziej intrygujące i wciąż tajemnicze.

reżyseria: Gianfranco Rosi
scenariusz: Gianfranco Rosi
gatunek: Dokumentalny
produkcja: Francja, Włochy
premiera: 6 lutego 2015

18.02, środa godz. 20.00

Czarny węgiel, kruchy lód

czarny węgielZłoty Niedźwiedź na Festiwalu w Berlinie, czarny humor, rozmazani moralnie bohaterzy rodem z najlepszych amerykańskich kryminałów, a w sumie to dość osobliwy portret Chin – Czarny węgiel, kruchy lód.  W kilkunastu fabrykach, rozproszonych po całej prowincji, w transporcie węgla odnalezione zostają fragmenty ludzkiego ciała. Policja podejrzewa pracowników firmy przewozowej. Przy próbie aresztowania padają strzały – oprócz podejrzanych ginie dwójka policjantów. Prowadzący akcję Zhang Zili (nagrodzony aktorskim Niedźwiedziem Liao Fan) zostaje odsunięty od obowiązków. Pięć lat później, pogrążony w nałogu alkoholowym, trafia przypadkiem na dawnego współpracownika. Okazuje się, że w sprawie pojawiło się kilka nowych tropów, prowadzących do jednej kobiety – prześladowanej, a może chronionej przez tajemniczego mordercę.

reżyseria: Yi’nan Diao
scenariusz: Yi’nan Diao
gatunek: Thriller
produkcja: Chiny
premiera: 23 stycznia 2015

 

28.01, środa godz. 20.00

Dzikie historie

dzikie historiePedro Almodovar przedstawia dziką komedię, w której sześciu na co dzień spokojnym ludziom nagle puszczą nerwy. Większość z nas żyje w stresie i napięciu. Tylko niektórzy wybuchają. Niedoceniany muzyk, biznesmen, panna młoda, znany milioner, kelnerka oraz specjalista od materiałów wybuchowych powiedzą „dość!” i pokażą wszystkim swoje dzikie oblicze. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i będą walczyć o siebie, nawet jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między normalnością a szaleństwem. „Dzikie historie” ze ścieżką dźwiękową autorstwa nagrodzonego Oscarem Gustavo Santaolalla („Babel”), największy hiszpańskojęzyczny przebój ostatnich lat, są jak „Pulp Fiction” wyreżyserowane przez Almodóvara w szczytowej formie.

gatunek: Komedia, Thriller
produkcja: Argentyna, Hiszpania
premiera: 2 stycznia 2015
reżyseria: Damián Szifrón
scenariusz: Damián Szifrón

 

4 lutego, środa godz. 20.00

Wielkie oczy

Wielkie oczy” to film oparty na prawdziwej historii malarki Margaret Keane w reżyserii jednego z największych wizjonerów współczesnego kina – Tima Burtona („Alicja w krainie czarów”, „Mroczne cienie”). W rolach głównych występują nominowana do Oscara Amy Adams („American Hustle”) oraz zdobywca Oscara Christoph Waltz („Django”). „Wielkie oczy” to jeden z najpoważniejszych kandydatów do Nagród Akademii w 2015 r. W latach sześćdziesiątych XX wieku świat zachwyca się intrygującymi portretami kobiet i dzieci o tajemniczych, wielkich oczach. Autorstwo obrazów przypisuje sobie niezwykle ambitny Walter Keane. Jednak za genialnymi pracami stoi żyjąca w jego cieniu żona Margaret. Kobieta walczy o prawdę, uznanie i wyzwolenie się spod wpływu bezwzględnego despoty oraz z roli, którą narzuca jej społeczeństwo.

wielkie oczy

 

reżyseria: Tim Burton
scenariusz: Scott Alexander, Larry Karaszewski
gatunek: Biograficzny, Dramat
produkcja: USA
premiera: 2 stycznia 2015
boxoffice: $19 773 281

 

Seanse archiwalne:

17.12,  środa godz. 20.00

Geograf przepił globus

geografMłody biolog Viktor Sluzhin z powodu kłopotów finansowych zatrudnia się jako nauczyciel geografii w permskiej szkole. Najpierw walczy, a potem zaprzyjaźnia się ze swoimi uczniami. Wchodzi w konflikt z kierownictwem szkoły, zabiera swoich podopiecznych na spływ po rzece. Oprócz tego pije wino z przyjaciółmi, próbuje ułożyć swoje stosunki z żoną, prowadza do przedszkola córkę. Po prostu żyje…Film wygrał Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”

gatunek: Dramat
produkcja: Rosja
premiera: 3 października 2014
reżyseria: Aleksandr Veledinsky
scenariusz: Rauf Kubayev, Aleksandr Veledinsky, Walery Todorowski

 

07.01,  środa godz. 20.00

Duży zeszyt

duży zeszytII wojna światowa. Ojciec przed rozstaniem z dwoma trzynastoletnimi synami daje im zeszyt przykazując, aby zapisywali w nim codzienne doświadczenia. Chłopcy mają znaleźć schronienie na wsi, u babci. Jednak kobietę bardziej interesuje zawartość butelki niż jej własne wnuki. Zamiast azylu chłopców czeka brak miłości, walka o przetrwanie i doświadczenie w pełni okrucieństw wojny. Koszmarna rzeczywistość znajduje odzwierciedlenie w rzeczowych, pozbawionych uczuć wpisach w zeszycie. Film pokazuje drastyczny obraz wojny widzianej oczami dziecka, choć nieco inny niż kino zdążyło nas przyzwyczaić. Obserwujemy proces utraty złudzeń i wymuszone, przyspieszone przejście głównych bohaterów w dorosłość.

gatunek: Dramat, Wojenny
produkcja: Austria, Francja, Niemcy, Węgry
premiera: 7 listopada 2014
reżyseria: János Szász
scenariusz: János Szász, András Szekér

 

14.01, środa godz. 20.00

Lewiatan

lewiatanKola mieszka z młodą żona Lilą i nastoletnim synem Romą w małym miasteczku nad morzem w północnej Rosji. Ma stary drewniany dom, położony nad zatoką, który odziedziczył po ojcu. Mer miasteczka Wadim Szelewiat, w którego gabinecie wisi na ścianie portret Władimira Putina, wygrał z Kolą sprawę sądową i zamierza wyrzucić go z domu. Na pomoc przybywa Dimitri – znajomy prawnik z Moskwy, który wie jak uratować majątek Koli. Rozpoczyna się walka o przetrwanie ze skorumpowaną strukturą władzy, która zaczyna być coraz bardziej agresywna. Sytuacja się komplikuje, gdy prawnik okazuje się kochankiem Lili. Brutalna miasteczkowa klika zmusza go do wyjazdu, a rodzina Koli zostaje sam na sam z bezwzględnym, pożerającym wszystko Lewiatanem, którym okazuje się współczesna Rosja. Film zdobył Złotą Palmę w Cannes za najlepszy scenariusz oraz był wielokrotnie nominowany m.in. do Złotych Globów.

gatunek: Dramat
produkcja: Rosja
premiera: 14 listopada 2014
reżyseria: Andriej Zwiagincew
scenariusz: Oleg Negin, Andriej Zwiagincew

 

21.01,  środa godz. 20.00

Kapitał ludzki

kapitał ludzkiWieczór przed Wigilią w jednym z miasteczek w północnych Włoszech. Impreza szkolna dobiegła końca. Kelnerzy sprzątają jedzenie ze stołów. Jeden z nich wsiada na rower i jedzie do domu, a po drodze potrąca go samochód. Kierowca zostawia go w rowie i ucieka. Wypadek jest wynikiem serii niefortunnych zdarzeń, prowadzących do tragedii, w którą uwikłanych jest kilka osób. Dino (Fabrizio Bentivoglio) stara się o awans społeczny i za wszelką cenę chce zaprzyjaźnić się z Giovannim – bogatym ojcem chłopaka swej nastoletniej córki Sereny. Dzieli ich przepaść, ale Dino zdaje się tego nie zauważać, bo wierzy, że bogactwo to pełnia szczęścia. Decyduje się na bardzo ryzykowny interes, który przynosi mu kłopoty. Żona Giovanniego – Carla (Valeria Bruni-Tedeschi) przez całe życie wspierała męża w budowaniu fortuny. Przyjemność i blichtr to cały jej świat, ale czuje się niedoceniana i pomijana. Postanawia reaktywować istniejący w mieście teatr. Uniesiona emocjami angażuje się w krótki romans z profesorem teatrologii, a gdy sprawa wychodzi na jaw, ucina go w obawie, że może stracić wszystko. Jej syn Massimiliano żyje w beztroski sposób. Ma wszystko, o czym marzy, prócz Sereny, bo ta spotyka się z nim tylko z powodu ojca. Znacznie bardziej interesuje ją młody artysta Luca, który jest równie wrażliwy, jak ona. Gdy podejrzenia w sprawie śmierci kelnera padają na Massimiliano, sprawy przybierają jednak nieoczekiwany obrót.

gatunek: Dramat
produkcja: Francja, Włochy
premiera: 24 października 2014
reżyseria: Paolo Virzì
scenariusz: Paolo Virzì, Francesco Brun, Francesco Piccolo

10.12, środa godz. 20.00

W drodze do Jah

w drodze do jahGentleman, a właściwie Tilmann Otto, dorastał w Kolonii, a Jamajkę odwiedzał regularnie od 17 roku życia, kiedy to wyjechał na wakacje na Karaiby, pierwszy raz stanął za mikrofonem i od razu zrozumiał, że to właśnie w życiu chce robić. Ojciec dwójki dzieci, związany z Tamiką, która śpiewa w towarzyszącym mu zespole Far East Band, uznaje dziś Jamajkę za drugą ojczyznę. Z kolei Albarosie, a właściwie Alberto D’Ascola, wychował się w sycylijskim mieście Marsala, ale w wieku 233 zdecydował się zamieszkać na Jamajce, aby być bliżej kultury Rastafarian. Ten uzdolniony multi-instrumentalista, który gra na pianinie, basie, gitarze i perkusji, znany jest w świecie reggae z takich utworów, jak „Rastafari Anthem”, „Kingston Town”, „Call Up Jah”, czy „Burnin and Lootin”, nagranego wspólnie z Ky-Mani Marleyem. Obaj zabierają nas w podróż na Jamajkę, pokazując kraj pełen magii i kontrastów. Towarzyszy nam również profesor Carolyn Cooper, analizująca polityczną i kulturalną sytuację na Jamajce, Jack Radics, odkrywający zaskakującą prawdę o reggae, jak również jamajska wokalistka Terry Lynn, pokazująca codzienne życie na ulicach gett w Kingston. Jak się okazuje muzyka jest na Jamajce sposobem walki z przemocą, seksizmem i biedą, a ruch Rastafarian to coś więcej niż tylko wiara. Opowiadając o reggae ten film zadaje jeszcze kilka innych pytań: czym jest wolność dla współczesnego człowieka, przeciwko czemu się on buntuje i w jaki sposób radzi sobie w obcym, choć fascynującym dla siebie kraju, który staje się dla niego nową ojczyzną.

 

3.12, środa godz. 20.00

20 000 dni na ziemi

20 000 dniNick Cave od lat jest jedną z najbardziej fascynujących i enigmatycznych postaci świata muzyki, literatury i filmu. Jego wyjątkowy filmowy portret, „20 000 dni na Ziemi”, czyni go jeszcze bardziej tajemniczym. Dzień numer 20 000 w życiu Nicka Cave’a – od dźwięku budzika wczesnym rankiem do nocnego spaceru wzdłuż plaży po koncercie – zamienia się w niezwykły i fascynujący portret artysty. Widzimy sceny, w których Cave rozmawia z terapeutą o swoim dzieciństwie, albo przegląda zdjęcia z szalonych lat, gdy zaczynała się jego kariera. Materiały z sal prób i studiów nagraniowych przeplatane są wypowiedziami muzyków, którzy z nim pracowali: Blixy Bargelda z The Bad Seeds, czy Kylie Minogue. Widzimy go także w sytuacjach zupełnie prywatnych, gdy w domu ogląda z dziećmi film lub spotyka się z przyjacielem. Obrazom towarzyszy narracja napisana i czytana przez samego Cave’a, który dzieli się z widzami swoimi poglądami na życie i wprowadza nas w tajniki tworzenia muzyki przy okazji nagrywania płyty „Push the Sky Away”

gatunek: Dokumentalny, Dramat
produkcja: Wielka Brytania
premiera: 31 października 2014
reżyseria: Jane Pollard, Iain Forsyth
scenariusz: Nick Cave, Iain Forsyth, Jane Pollard

 

26.11, środa godz. 20.00

Zimowy sen

zimowy senNuri Bilge Ceylan, jeden z najczęściej nagradzanych mistrzów współczesnego kina, w tym roku sięgnął wreszcie po najwyższy festiwalowy laur – Złotą Palmę za „Zimowy Sen„.  Aydin, emerytowany aktor prowadzi mały hotel w centralnej Anatolii. Towarzyszy mu młoda żona Nihal oraz siostra Necla. Zimą, w miarę jak śnieg pokrywa step, hotel staje się schronieniem, ale także sceną ich dramatów. Film jest studium relacji trzech bliskich, ale odosobnionych i zdanych na siebie osób – ich oczekiwań, lęków, wzajemnych pretensji i zależności. Oszołamiające plenery Kapadocji kontrastują z kameralnym portretem małżeńskim, opartym na pełnych napięcia, mistrzowskich dialogach.

 

gatunek: Dramat
produkcja: Francja, Niemcy, Turcja
premiera: 24 października 2014 
reżyseria: Nuri Bilge Ceylan
scenariusz: Nuri Bilge Ceylan, Ebru Ceylan

 

12.11, środa godz. 20.00

Małe stłuczki

Dwie przyjaciółki zarabiają na życie, likwidując mieszkania po zmarłych niedawno osobach. Cześć sprzętów i bibelotów, które znajdują, sprzedają na pchlim targu. Kiedy spotykają Piotra, który pracuje w fabryce pudełek, rozpoczyna się między nimi dziwna gra.

małe stłuczki

gatunek: Obyczajowy
produkcja: Polska
premiera: 5 września 2014
reżyseria: Aleksandra GowinIreneusz Grzyb
scenariusz: Ireneusz Grzyb

19.11 środa, godz. 20.00

Klub Jimmy’ego

Wieklub jimmiegość głosi, że to ponoć ostatni film znanego reżysera Kena Loacha, dla którego najważniejsza filmie jest idea, tematyka przewodnia. Film opowiada o stworzeniu  młodzieżowego klubu. Miejsce, w którym można się uczyć, wymieniać poglądy, otwarcie mówić o tym, co się myśli, bawić się, tańczyć. Czy to grzech? Na irlandzkiej prowincji lat dwudziestych ubiegłego wieku, nikt by się na coś takiego nie odważył. Nikt, poza Jimmym Graltonem.

 

 

gatunek: Dramat
produkcja: Francja, Irlandia, Wielka Brytania
premiera: 31 października 2014 (Polska)
reżyseria: Ken Loach
scenariusz: Paul Laverty

5.11, środa godz. 20.00

Serce Lwa

      Teppo świeżo poserce lwa wyjściu z więzienia stara się rozpocząć życie na nowo. Ale mając wytatuowaną swastykę     na ramieniu i przyjaciół skinheadów, którzy nie opuszczają go na krok, zatrzaskują się przed nim każde drzwi. Pewnego razu w kawiarni, poznaje piękną blondynkę, z którą rozpoczyna ekscytujący związek. Jakiś czas później, dowiaduje się, że będzie z nimi mieszkało dziecko, które dziewczyna ma z poprzedniego związku i, że jest ono… czarne. Sytuacja staje się jeszcze bardziej gorąca, kiedy z parą planuje zamieszkać także niezrównoważony brat Teppo. Kino skandynawskie jak zwykle proponuje nam film z refleksja i poczuciem humoru oraz świetnie „skrojonymi” postaciami.

 

gatunek: Dramat
produkcja: Finlandia, Szwecja
premiera: 12 września 2014
reżyseria: Dome Karukoski
scenariusz: Aleksi Bardy

22.10 środa, godz. 20.00

Porwanie Michela Houellebecqa

Punktem wyjścia filmu jest tajemnicze zaginięcie Houellebecqa w czasie trasy promocyjnej Mapy i terytorium, kiedy nie pojawił się na spotkaniach z belgijskimi czytelnikami. Film Guillaume’a Niclouxa podaje inną wersję wydarzeń: pisarz został zapakowany do wielkiej metalowej skrzyni i wywieziony do wiejskiego domu przez trzech braci polskiego pochodzenia.

porwanie

gatunek: DramatKomedia
produkcja: Francja
premiera: 26 września 2014)
reżyseria: Guillaume Nicloux
scenariusz: Guillaume Nicloux

8.10, środa godz. 20.00

OMAR

Omar (Adam Bakri) jest palestyńskim piekarzem. Żeby spotkać się ze swoją ukochaną Nadją (Leem Lubany) codziennie nielegalnie przekracza oddzielający ich mur. Pewnej nocy przyłapany staje przed trudną decyzją – albo walczy o wolność, wyruszając na wrogie wojska, bądź zostaje uznany za terrorystę. Postanawia trwać u boku przyjaciół z dzieciństwa. Wkrótce jednak osamotniony z zarzutem zabójstwa izraelskiego żołnierza, podejmuje ciężką i niebezpieczną pracę informatora, w nadziei na odzyskanie dawnego życia.

omar

gatunek: Dramat
produkcja: Palestyna
premiera: 5 września 2014 )
reżyseria: Hany Abu-Assad
scenariusz: Hany Abu-Assad

 

1.10, środa godz. 20.00

W jego oczach

Leonardo jest niewidomym nastolatkiem, który chciałby uniezależnić się od swojej nadopiekuńczej mamy. Planuje wyjechać na semestr do zagranicznej szkoły, co nie do końca podoba się jego przyjaciółce Giovanie. Kiedy w klasie pojawia się nowy uczeń Gabriel, Leonardo doświadcza uczucia, które każe mu przemyśleć jeszcze raz plany związane z wyjazdem.

w jego oczach

gatunek: Romans
produkcja: Brazylia
premiera: 29 sierpnia 2014 
reżyseria: Daniel Ribeiro
scenariusz: Daniel Ribeiro

 

24,09, środa godz. 20.00

RIO, LOVE YOU

Najbardziej roztańczone miasto świata, znane ze swojej zmysłowości i piękna, w dziesięciu historiach miłosnych. „Rio, I Love You” to celebracja miłości, widziana oczami grupy najciekawszych reżyserów współczesnego kina światowego. To filmowy kalejdoskop związków – tych ulotnych i tych na całe życie, przechodzących kryzys, słodko-gorzkich, pełnych czułości i namiętności oraz takich, które mogą zdarzyć się tylko w Rio de Janeiro. Zé, tworząc rzeźbę z piasku na plaży Copacabana, usłyszy w miejskim gwarze kobietę, która stanie się jego muzą. Texas – jednoręki bokser stoczy pojedynek o zdrowie swojej ukochanej Marii, bezdomny pięciolatek Jaõ mieszkający na jednym z miejscowych dworców doczeka się w końcu telefonu od Jezusa. Namiętny pocałunek kelnera obudzi w nocy gorącą sambę, a w malowniczej scenerii wyspy Paqueta rozegra się poruszająca scena rozstania.

rio i love you

gatunek: Komedia, Romans
produkcja: Brazylia, USA
premiera: 29 sierpnia 2014
reżyseria: Guillermo Arriaga, Fernando Meirelles, José PadilhaStephan Elliott, Sang-soo Im, Nadine LabakiCarlos Saldanha, Paolo Sorrentino, John TurturroAndrucha Waddington
scenariusz: Sang-soo Im, Nadine Labaki, Carlos SaldanhaJohn Turturro, Andrucha Waddington

17.09, środa godz. 20.00

10 000 km

Barcelona. Oni – oboje piękni i młodzi. Razem planują wspólną przyszłość. Pewnego dnia ona dostaje maila z zaproszeniem na roczny staż do Los Angeles. Obserwujemy ich wspólny poranek, a potem dziwny związek na odległość charakteryzujący się tylko namiastką czyjejś obecności – widokiem bliskiej osoby na ekranie komputera. To poprzez różnego rodzaju komunikatory śledzimy ich wzloty i upadki. „10.000 kilometrów” w bardzo oryginalny, wiarygodny i wzruszający sposób pozwala nam przeżywać to wszystko razem z Alex i Sergim.

10000
gatunek:Melodramat

produkcja:Hiszpania

premiera: 22 sierpnia 2014
reżyseria: Carlos Marques-Marcet

scenariusz: Carlos Marques-Marcet, Clara Roquet

 

10.09, środa godz. 20.00

Nasrine

Film opowiada historię młodej muzułmanki, która z powodu problemów z policją w rodzinnym Teheranie zmuszona jest wraz z bratem wyjechać do Wielkiej Brytanii. Zadomowienie się w nowym świecie nie przychodzi Nasrine łatwo, a poszukiwanie własnej tożsamości i indywidualności ponownie spotyka się z barierą uprzedzeń i stereotypów.

Nasrine

gatunek: Dramat
produkcja: Wielka Brytania
premiera: 25 lipca 2014 
reżyseria: Tina Gharavi
scenariusz: Tina Gharavi


03.09, środa godz. 20.00

Dom na kółkach

Inteligentna i jednocześnie podana w bardzo przystępny sposób przypowieść o dorastaniu i przyjaźni. Dwóch kolegów z dzieciństwa postanawia spełnić marzenie sprzed lat i wyruszyć w podróż życia. W drodze spotyka ich wiele różnych przygód.

dom na

gatunek: Dramat, Komedia
produkcja: Belgia, Francja, Luksemburg
premiera: 12 kwietnia 2013 
reżyseria: François Pirot
scenariusz: François Pirot, Marteen Loix, Jean-Benoît Ugeux


27,08, środa godz. 20.00

Violette

Powojenny Paryż. Do małego, skromnego mieszkania wprowadza się młoda pisarka Violette Leduc. Porzucona przez męża, jest zmuszona zacząć wszystko od nowa. Postanawia na poważnie zająć się pisaniem i to jest jej jedyny punkt zaczepienia. Przelewa na papier gorycz i wewnętrzny niepokój, które towarzyszą jej od zawsze. Dzięki pisaniu udaje jej się ujarzmić pełną dramatycznych wspomnień przeszłość i rozprawić z nieuregulowanymi relacjami z rodziną i otoczeniem. Życie literackie Violette nabiera tempa, gdy pewnego dnia poznaje Simone de Beauvoir. Między kobietami rodzi się silna więź, która ma większy wpływ na Violette. To właśnie dzięki Simone Violette uda się wydać pierwszą powieść. Przyjaciółka nie kryje swojego ogromnego uznania dla talentu Violette i czuje się odpowiedzialna za jego rozwój. Tymczasem nadwrażliwa i neurotyczna Violette napastliwie zaczyna się domagać od Simone uwagi i miłości. Mimo sympatii i wsparcia przyjaciół, czuje się samotna, niechciana i nieszczęśliwa. Te uczucia nigdy jej nie opuszczą, będą siać spustoszenie w jej życiu i jednocześnie inspirować do pisania. Filmowy portret francuskiej pisarki Violette Leduc – od momentu gdy zachęcona przez męża zaczyna pisać, poprzez lata naznaczone brakiem sukcesu i chorobą, aż do wydania kultowego Bękarta (1964 r.). Przyjaźń z Simone de Beauvoir, jednej z pionierek współczesnego feminizmu i autorki słynnej Drugiej płci (1949 r.) stanie się najważniejszą relacją w życiu Leduc. Silna więź między kobietami, pełna skrajnych emocji i zwrotów będzie mieć największy wpływ na jej twórczość oraz życie osobiste.

czas trwania: 2 godz. 12 min.

Violette (2013)

gatunek: Biograficzny
produkcja: BelgiaFrancja
premiera: 2014
reżyseria: Martin Provost
scenariusz: Marc AbdelnourRené de CeccattyMartin Provost


13.08, środa, 20.00

Frank

Film jest komedią opowiadającą o losach młodego, ambitnego muzyka Jona (Domhnall Gleeson). Chłopak dołącza do ekscentrycznej grupy popowej, której liderem jest enigmatyczny Frank (Michael Fassbender). Sytuacja ta zdaje się jednak przerastać głównego bohatera.

Frank (2014)

gatunek: DramatKomedia
produkcja: IrlandiaWielka Brytania
premiera: 2014
reżyseria: Leonard Abrahamson
scenariusz: Jon RonsonPeter Straughan

23.07 – środa, godz. 20.00

Jak ojciec i syn

Ryota dowiaduje się, że jego sześcioletni syn został zamieniony w szpitalu tuż po narodzinach. Mężczyzna musi wybrać między biologicznym dzieckiem a tym, które dotąd wychowywał.

jak ojciec i syn

„Zaletą filmu jest to, że Koreeda oparł się pokusie tabloidyzacji historii. Nie ma tu nawet jednego momentu, w którym można by posądzić reżysera o szukanie taniej sensacji. Koreeda unika również ckliwości. Nie zamienił fabuły w tani wyciskacz łez, choć przecież temat sam się o to prosił. Zamiast tego postanowił na poważnie zająć się odpowiedzią na pytanie, jak też ludzie mogą zachowywać się w tak przykrej dla wszystkich sytuacji.” /filmweb/

gatunek: Dramat
produkcja: Japonia
premiera: 13 czerwca 2014
reżyseria: Hirokazu Koreeda
scenariusz: Hirokazu Koreeda
16.07 – środa, godz. 20.00

Czerwony i niebieski

1 godz. 38 min.

Giovanni Prezioso, nauczyciel na zastępstwie, pełen wigoru i ambicji mierzy się nie tylko z obojętnością klasy, ale i wypalonym zawodowo profesorem Fiorito.
czerwony/niebieski
Dwie barwy podstawowe, które biją z tytułu włoskiej produkcji zapowiadają jaskrawe opozycje, dynamiczne konflikty; generalnie sugerują intrygującą całość. Wybór odcieni podyktowany jest szkolną „teorią kolorów”. Niebieski długopis – dobrze; czerwony długopis – źle. W sam raz na metaforę zawiłego systemu edukacji, który między wierszami tabelki ocen gubi nieraz niuanse indywidualnych ścieżek rozwoju uczniów. Ale biorąc pod uwagę temperaturę emocjonalną filmu oraz stopień zgłębienia poruszanych tu problemów, bardziej adekwatne byłyby: sprany czerwony i wyblakły niebieski. (filmweb)

gatunek: Dramat
produkcja: Włochy
premiera: 4 lipca 2014 (Polska) 21 września 2012 (świat)
reżyseria: Giuseppe Piccioni
scenariusz: Giuseppe Piccioni
Francesca Manieri
 

09.07 środa, godz. 20.00

Mandarynki

1 godz. 30 min.

Jesień 1992 roku, Abchazja walczy o odłączenie się od Gruzji. Dwaj plantatorzy mandarynek znajdują rannych żołnierzy walczących po przeciwnych stronach.

Mandarynki (2013)

 

gatunek: DramatWojenny
produkcja: GruzjaEstonia
premiera: 6 czerwca 2014 (Polska)
reżyseria: Zaza Urushadze
scenariusz: Zaza Urushadze
 

11.06, środa 20.00

Chore ptaki umierają łatwo

1 godz. 32 min.

Grupa artystów wyrusza do Gabonu, by skosztować tam mitycznej rośliny o silnym działaniu psychotropowym. W ten sposób chcą doświadczyć oczyszczenia.

Chore ptaki umierają łatwo

 

gatunek: Komedia dokumentalna
produkcja: USA, Gabon
premiera: 9 maja 2014
reżyseria: Nicholas Fackler
scenariusz: Nicholas Fackler

02.04, środa 20.00

Nauka spadania

1 godz. 36 min.

Nauka spadania

gatunek: Dramat, Komedia
produkcja: USA, Wielka Brytania
premiera: 2014
reżyseria: Pascal Chaumeil
scenariusz: Jack Thorne

 

09.04, środa 20.00

Duże złe wilki

1 godz. 50 min.

Duże złe wilki

gatunek: Thriller
produkcja: Izrael
premiera: 2014
reżyseria: Aharon Keshales, Navot Papushado
scenariusz: Aharon Keshales, Navot Papushado


16.04, środa 20.00

Obietnica

1 godz. 37 min.

Obietnica

gatunek: Dramat, Dla młodzieży
produkcja: Dania, Polska
premiera: 2014
reżyseria: Anna Kazejak
scenariusz: Anna Kazejak, Magnus von Horn


23.04, środa 20.00

Zabić Bobra

1 godz. 40 min.

Zabić Bobra

gatunek: Thriller
produkcja: Polska
premiera: 2014
reżyseria: Jan Jakub Kolski
scenariusz: Jan Jakub Kolski

 

30.04, środa 20.00

Witaj w klubie

1 godz. 57 min.

Witaj w klubie

gatunek: Biograficzny, Dramat
produkcja: USA
premiera: 2014
reżyseria: Jean-Marc Vallée
scenariusz: Craig Borten, Melisa Wallack

07.05, środa 20.00

Mężczyzna prawie idealny

1 godz. 20 min.

 

Mężczyzna prawie idealny

gatunek: Dramat, Komedia
produkcja: Norwegia
premiera: 2014
reżyseria: Martin Lund
scenariusz: Martin Lund

 

14.05, środa 20.00

Pozycja dziecka

1 godz. 56 min.

Cornelia, spełniona 60-latka, walczy wszelkimi sposobami, by odzyskać na wyłączność swojego 34-letniego syna.

Pozycja dziecka

gatunek: Dramat
produkcja: Rumunia
premiera: 2014
reżyseria: Calin Peter Netzer
scenariusz: Răzvan Rădulescu, Calin Peter Netzer

28.05, środa 20.00

Szukając Vivian Maier

1 godz. 23 min.

Świetnie opowiedziany dokument z wystawą przed seansem – zapraszamy! „Szukając Vivian Maier” to film pokazywany na festiwalach całego świata – od Toronto, przez Miami i Rio de Janeiro, aż po Berlin — przedstawiający niewiarygodną, ale prawdziwą historię życia Vivian Maier, wybitnie uzdolnionej, a zarazem bardzo tajemniczej kobiety, która skrywała przed światem swój wielki talent.
Całe życie pracowała jako skromna niania, przez cztery dekady opiekując się dziećmi z zamożnych rodzin. Kilka lat temu, niedługo po śmierci Maier, przypadkowo odkryto kontener, w którym Przechowywała swoje prace. Kim była kobieta, która nikomu nie zdradziła swojej pasji? Czy zdawała sobie sprawę ze swojego talentu? Jaką skrywała tajemnicę?

 

Vivian

gatunek: Dokumentalny
produkcja: USA
premiera: 2014
reżyseria: John Maloof, Charlie Siskel

03.06, środa 20.00

Borgman

1 godz. 53 min.

Borgman

 

gatunek: Thriller
produkcja: BelgiaHolandia
premiera: 2014
reżyseria: Alex van Warmerdam
scenariusz: Alex van Warmerdam

Comments are closed.