Janosik dzieciom

Drodzy Rodzice,

mamy ogromna przyjemność zaprosić rodziców wraz z dziećmi na  cykl spotkań, spotkań z bajką rozsądną, z animacją wszelkiej maści, ale mądrą i nie atakującą przemocą. Wybierane przez nas propozycję do cyklu Janosik Dzieciom niosą ze sobą uniwersalne przesłania i wartości i mamy nadzieję, że stana się punktem wyjścia do ciekawych i ważnych rozmów z pociechami.
Spotykamy się regularnie jeden raz, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, zawsze o 15.00.

 Poniżej szczegółowy opis propozycji na 2017 roku. Zapraszamy:)

Cena biletów – 10 zł

 

Chcemy, aby Nasze dzieci korzystały z programu spotkań, tak, aby w przyszłości wyrosły na wrażliwego odbiorcę, który będzie umiał wybrać, to co dobre. Chcemy także, by Nasze dzieci poczuły się dobrze w przestrzeni kinowej wśród innych dzieci, by uczyły się komentować i uczestniczyć w projekcjach filmowych, ale przede wszystkim, by chłonęły z ekranu to, co najlepsze- mądre przesłania i wnioski.

Najbliższe projekcje odbędą się:

7 PAŹDZIERNIKA, niedziela godz. 15.00

Dzieci z Bullerbyn

Alla vi barn i Bullerbyn

reż. Lasse Hallström / Szwecja, Włochy 1986 / 91’

kategoria wiekowa: 6+; 

obsada: Linda Bergström, Crispin Dickson Wendenius, Ellen Demérus, Anna Sahlin, Tove Edfeldt

opis filmu:

Mieszkańcy najsłynniejszej szwedzkiej wioski zaczynają wakacje. Chociaż jest ich tylko kilkoro, o nudzie nie ma mowy. Mistrzyni, Astrid Lindgren, zadbała o to, by ich przygody były ponadczasowe. Bullerbyn to maleńka wioska w Szwecji składająca się tylko z trzech zagród. Mieszka tam sześcioro dzieci, które dzięki swojej rezolutności codziennie przeżywają niesamowite przygody i nigdy się nie nudzą. Każde z nich ma głowę pełną niezwykłych pomysłów na to, jak spędzić wakacje w Bullerbyn – najmniejszej i najsłynniejszej wiosce na świecie. Film jest ekranizacją powieści Astrid Lindgren o tym samym tytule.

 


 

 Archiwalne:

2 WRZEŚNIA, niedziela godz. 15.00

Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai: Sekret rodziny Von Brom

Szwecja 2013 czas: 80 min

gatunek: Familijny

Nagroda publiczności 2. edycji Festiwalu Kino Dzieci.

Jakie tajemnice może kryć szkatuła ukryta w tajemniczej krypcie sprzed ponad dwustu laty przez ekscentrycznego przedstawiciela rodu Von Broms?
Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai rozpoczyna śledztwo. Film na podstawie bestsellerowej serii książek duetu Martina Widmarka i Heleny Willis. Valleby to małe, z pozoru senne szwedzkie miasteczko. Tak naprawdę aż kipi w nim od tajemnic, zagadek i niewyjaśnionych zdarzeń. Jedną w nich jest sekret rodziny Von Broms. Lasse i Maja odnajdują szkatułę – rodzinną pamiątkę, której nikt nie potrafi otworzyć i dowiedzieć się, co kryje w środku. Szkatuła nagle ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. “Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” to bestsellerowa seria książek duetu Martina Widmarka (tekst) i Heleny Willis (ilustracje). Szwedzkie Jury Dziecięce od kilku lat przyznaje kolejnym tomom, tytuł książki roku. Film z polskim lektorem.
Kategoria wiekowa: 6+

 

5 SIERPNIA, niedziela godz. 15.00

Blanka

reżyseria: Kohki Hasei
scenariusz: Kohki Hasei
gatunek: Dramat
produkcja: JaponiaWłochyFilipiny
premiera: 5 września 2015
nagrody: 1 nagroda i 1 nominacja

Blanka, 12-letnia mieszkanka Manili, marzy o jednym – żeby mieć mamę. Wydaje jej się, że szczęście, przyjaźń, a nawet rodzinę można kupić za pieniądze. Nie zauważa jednak, że najbliżsi są tuż obok.

W rzeczywistości, w której żyje Blanka, wszystko ma wymierną wartość – wolność, przyjaźń, szczęście. Dlatego osierocona dziewczynka skrzętnie zbiera każdy znaleziony i skradziony grosz, by spełnić swoje marzenie: kupić mamę i mieć rodzinę, której nigdy nie miała. Na swojej drodze spotyka niewidomego ulicznego muzyka Petera, a także chłopca na hulajnodze o imieniu Sebastian. Czy razem uda im się stworzyć bezpieczną przystań, którą można nazwać domem? Czy szczera potrzeba bliskości i domowego ciepła wygra z bezwzględnością ulicy?

 

1 lipca, niedziela godz. 15.00

Uprowadzona księżniczka

animacja, Ukraina, reż. O. Malamuzh, 85’

Remik i Miłka są dla siebie stworzeni. Od pierwszej chwili wiedzą, że nic nie może ich rozdzielić, nawet fakt, że ona jest księżniczką, a on skromnym wędrowcem. Ich szczęście szybko jednak zmąci podstępny plan złego czarownika, który pragnąc zdobyć nieśmiertelność porywa Miłkę. Wierzy, że pomoże mu ona w pewnym czarnoksięskim magicznym rytuale. Remik wraz z kompanią zwariowanych zwierzaków, rusza ukochanej z odsieczą. Czeka go długa droga pełna niebezpieczeństw, naszpikowana czarami, pułapkami i setką kłopotów.

 

 

 

 

6 maja, niedziela godz. 15.00

Kacper i Emma w teatrze

gatunek: Familijny
produkcja: Norwegia
premiera: 4 maja 2018

Kacper i Emma idą do teatru z innymi dziećmi z przedszkola. Przedstawienie tak bardzo im się podoba, że postanawiają zostać aktorami. Przedszkole do którego uczęszczają przyłącza się do akcji wsparcia sierocińca w Indiach. Kacper i Emma wpadają na pomysł aby wystawić sztukę teatralną a zebrane pieniądze przeznaczyć na pomoc sierocińcowi. Zaczyna się kolejna przygoda pełna niespodziewanych zwrotów akcji i nieprzewidzianych trudności. Ale dzielne przedszkolaki zawsze dają radę!

[opis dystrybutora kino]

4 lutego, godz. 15.00

Spacer z dinozaurami

Dokument Familijny
Czas trwania: 43 min. Od lat: 6 Produkcja: Wielka Brytania [2017]
Premiera: 04.10.2017 (Polska)
Reżyseria:Richard Dale, Barry Cook, Neil Nightingale

Opis filmu
Najbardziej autentyczne spotkanie z dinozaurami, jakie miało miejsce na dużym ekranie!

Spacer z dinozaurami to pełen akcji dokument opowiadający o rodzinie Pachyrhinosaurusów, które rozpoczynają swoją epicką wędrówkę. Ten niezwykły dokument, czerpiąc z najnowszych naukowych badań, przywraca do życia wymarłe przed wiekami stworzenia, dając nam niezapomnianą możliwość obcowania z nimi na dużym ekranie.

Niezwykły spacer, na który się udajemy, ma moc przenoszenia w czasie, pozwala nie tylko przyjrzeć się bliżej tym fantastycznym stworzeniom, ale również przeżyć wraz z nimi niesamowitą przygodę. Wszystko – zaczynając od wyglądu dinozaurów, a na ich ruchach i zachowaniach kończąc, zostało precyzyjnie skonstruowane na podstawie dowodów zebranych ze skamielin. Twórcy filmu połączyli wiedzę z zakresu paleontologii z dokładną wiedzą na temat dzisiejszych zachowań zwierząt, aby stworzyć wyjątkowo realistyczny portret tych fascynujących stworzeń.

7 stycznia, godz. 15.00
  Zimowe przygody Jill i Joy
reżyseria: Saara Cantell
scenariusz: Sami Keski-Vähälä
gatunek: Familijny
produkcja: Finlandia
premiera: 1 grudnia 2017 (Polska), 9 października 2015 (świat)Święta coraz bliżej. Jill i Joy goszczą u siebie państwa Malutkich. Najmniejsza rodzina na świecie straciła dom przez dużych. Dziewczynki oferują im pobyt w domku dla lalek. Przynajmniej do przyjazdu pani Róży. Tak, tej samej, która kiedyś zaprojektowała dom dla dziewczynek. Ona na pewno zaradzi coś na kłopoty mieszkaniowe Malutkich. Jednak w oczekiwaniu na świąteczną wizytę pani Róży Malutcy mają kolejne kłopoty. I znów przez dużych! Sąsiadka dziewczynek – Adela – chce ich złapać i sprzedać do gabinetu osobliwości. Czy Jill i Joy staną w obronie nowych przyjaciół?[opis festiwalowy]
3 września, niedziela  godz. 15.00

Kacper i Emma jadą w góry

Tytuł oryginalny: Karsten og Petra ut på tur
Reżyseria: Arne Lindtner Næss
Produkcja: Norwegia 2017
scenariusz: Jason Tammemägi
gatunek: Familijny
Wersja: Dubbing
Wiek: 6 +
Czas trwania: 83 min
reżyseria: Arne Lindtner NæssPo zakończonym roku szkolnym czas wybrać się na wakacje i zasłużony wypoczynek. Góry zdają się być do tego idealnym miejscem – to nie tylko świeże powietrze i cudowne widoki, ale również okazja na przeżycie rozlicznych przygód. Kacper i Emma to para dzieciaków, które najlepiej wiedzą jak sprawić sobie frajdę. Pakują swoje ulubione pluszaki i wyruszają przygodzie na spotkanie. Zdobywają górskie szczyty, biwakują, poznają dzikie zwierzęta, a to wszystko w atmosferze dobrej dobrej zabawy, harców i dużej dawki śmiechu.
źródło: materiały dystrybutora

6 sierpnia, niedziela godz. 15.00

Rock Dog

Gatunek: animacja/ komedia/ przygodowy
Produkcja: USA, Chiny 2016
Reżyseria: Ash Brannon („Na fali”, „Toy story 2”)
Scenariusz: Ash Brannon („Na fali”, „Toy story 2”), Kurt Voelker

Pełna humoru, przygód i wzruszeń animowana opowieść o spełnianiu marzeń. Reżyserem jest wywodzący się ze słynnego studia Pixar Ash Brannon – scenarzysta i reżyser nominowanego do Oscara „Na fali” i współtwórca nagrodzonego Złotym Globem „Toy Story 2”. W angielskiej wersji językowej wystąpili: J.K. Simmons („Megamocny”, „Zwierzogród”), Eddie Izzard („Auta 2”), Sam Elliott („Hulk”), Matt Dillon, Luke Wilson oraz Jorge Garcia – znany z popularnej serii „Lost – Zagubieni”. Muzykę skomponował nominowany do Złotego Globu Rolfe Kent („Bezdroża”).

źródło: materiały dystrybutora

4 czerwca

2 lipca, niedziela godz. 15.00

Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Cienie nad Valleby

film familijny
reż. P. Klänge, W. Söderlund / Szwecja 2014 / 76’
Gdy obiekty aukcyjne zaczynają znikać jeden po drugim, jedyna nadzieja w młodych detektywach Lassem i Mai.
Do małego miasteczka Valleby ma przyjechać ekipa prestiżowego domu aukcyjnego. Tymczasem, jak wieść niesie, z więzienia wyszedł właśnie niezwykle sprytny złodziej sztuki o pseudonimie Sztuka Cienia. Komendant policji instaluje w muzeum, gdzie przechowywane będą obiekty aukcyjne, najwyższej klasy alarmy. Jego posterunkowi grozi likwidacja, musi więc udowodnić, że potrafi zadbać o bezpieczeństwo w Valleby. Gdy jednak obiekty aukcyjne zaczynają znikać jeden po drugim, jedyna nadzieja w młodych detektywach Lassem i Mai. Czy odnajdą skradzione przedmioty? I czy uda się przywrócić do pracy skompromitowanego komendanta? Biuro detektywistyczne Lassego i Mai to bestsellerowa seria książek duetu Martina Widmarka (tekst) i Heleny Willis (ilustracje). Szwedzkie Jury Dziecięce od kilku lat przyznaje kolejnym tomom tytuł książki roku. Przygody dwójki detektywów (Wyd. Zakamarki) cieszą się ogromną popularnością również w Polsce. Pontus Klänge (ur. 1964) – szwedzki aktor i reżyser. Znany ze współpracy przy Dziewczynie z tatuażem. Jego przygoda z reżyserią rozpoczęła się w 1995 roku przy serii telewizyjnej Tre kronor. Walter Soderlund (ur. 1956, zm. 2012) – szwedzki reżyser filmowy i telewizyjny. Znany przede wszystkim z produkcji takich jak NileCity 105.6, Percy tarar, Glen Killing pa Grand oraz Make up.Film z polskim lektorem.Kategoria wiekowa: 6+

, niedziela godz. 15.00

Kacper i Emma na Safari

kacper-i-emmaTytuł oryginalny: Karsten og Petra på safari
Reżyser: Arne Lindtner Næss
Kraj produkcji: Norwegia
Rok produkcji: 2015
Data premiery: 01.06.2016
Gatunek: familijny
Czas trwania: 75 min.

Kolejna, czwarta już część przygód najsłynniejszych norweskich przedszkolaków.

Tym razem najlepsi przyjaciele, Kacper i Emma, i ich pluszowi towarzysze – Leo i Pani Królik – spędzają wakacje w Afryce. Mama Emmy pomaga przyjaciółce w klinice dla zwierząt. Wiecie, ile tam można spotkać dzikich zwierząt? Może będą strusie, albo żyrafy, albo… kto tam jest? Czy to? Tak, to lwiątko! Gdy przyjaciele ruszają z nowo poznaną koleżanką, Tiri i jej pluszowym Żółwiem na safari, znajdują samotne lwiątko. Chcąc mu pomóc, przywożą je do kliniki. Tylko że zwierzątko czuje się coraz gorzej – smutnieje z każdą chwilą i nie chce jeść. Nic nie pomaga. Gdy Emma odkrywa, że młody lew tęskni za swoją mamą, całą drużyną ruszają na jej poszukiwania. Czy im się uda?

Film z polskim lektorem.

Kategoria wiekowa: 4+

 07 maja, niedziela godz. 15.00

Sonia

soniatytuł oryginalny: Siv sover vilse
reż. L. H. Clyne, C. Edfeldt / Szwecja 2016 / 79’
kategoria wiekowa: 6+

Siedmioletnia Sonia po raz pierwszy nocuje poza domem. U Celestyny, jej nowej koleżanki, wszystko jest całkiem inne, a nawet odrobinę magiczne – jedzenie jest egzotyczne (i trochę śmieszne – np. kasza nazywa się kuskus), kolory dziwnie różowe, a korytarze ogromne. Drzwi jest mnóstwo, a za każdymi czają się rzeczy osobliwe i trochę niepokojące. To będzie długa noc, a Sonia nieprędko zaśnie. Na szczęście dzięki parze wyjątkowo rozmownych borsuków ta noc będzie pełna niezapomnianych przygód. „Sonia” to adaptacja książki Piji Lindenbaum – tej samej, która opisała przygody Nusi i Zlatanki.

2 kwietnia, godz. 15.00

 

NAZYWAM SIĘ CUKINIA
Francja,Szwajcaria, 2016
Gatunek: Animacja
Producent: Blue Spirit Animation, Gebeka Films
Czas trwania: 66 min

Rekomendacja wiekowa: od 10 lat!

Świetnie zaanimowana historia małego chłopca, nominowana do tegorocznych Oskarów.
Zwycięzca Europejskiej Nagrody Filmowej oraz Cezarów!!!

Po niespodziewanej śmierci swojej mamy dziewięcioletni chłopiec zwany Cukinią zaprzyjaźnia się z sympatycznym policjantem Rajmundem i trafia do domu dziecka, w którym mieszkają inne dzieci w jego wieku. Początkowo Cukinia ma problemy z przystosowaniem się do nowego miejsca, nie zawsze dogaduje się ze wszystkimi. Stopniowo jednak znajduje sobie przyjaciół i kiedy zajdzie taka potrzeba, będzie mógł liczyć na ich wsparcie.
(mat.dystrybutora)

Jest to film wyjątkowy, gdyż zdobywa nagrody zarówno na festiwalach

filmów dla dzieci jak i dla dorosłych.*

*Nie jest to produkcja stricte rozrywkowa lecz film niosący przesłanie
oraz posiadający wysokie walory edukacyjne. **
*

*Mamy nadzieję, że Ci z Państwa, którzy organizują swych kinach edukację
filmową, włączą ten film do swojego programu.*

*Naprawdę warto, bo rzadko zdarza się film podejmujący tak wiele
trudnych tematów w tak delikatny sposób.
*

*Lista nagród :*

*WARSZAWSKI FESTIWAL FILMOWY – NAGRODA PUBLICZNOŚCI*

*MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMÓW MŁODEGO WIDZA – ALE KINO! – POZNAŃ –
NAGRODA EUROPEJSKIEGO STOWARZYSZENIA FILMÓW DLA DZIECI (ECFA) DLA
NAJLEPSZEGO FILMU*

*MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMÓW ANIMOWANYCH W ANNECY – NAGRODA PUBLICZNOŚCI*

*MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY W BRATYSŁAWIE – NAGRODA STOWARZYSZENIA
KRYTYKÓW – FIPRESCI**
*

*EUROPEJSKA NAGRODA FILMOWA DLA NAJLEPSZEGO FILMU ANIMOWANEGO*

*MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY W SAN SEBASTIAN – NAGRODA PUBLICZNOŚCI*

*MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY W ZURICHU – NAGRODA DLA NAJLEPSZEGO
FILMU ( JURY DZIECIĘCE)**
*

*MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY W MELBOURNE – NAGRODA DLA
NAJPOPULARNIEJSZEGO FILMU **
*

*a także nominacje do Złotego Globu, Złotej Kamery na festiwalu w
Cannes, nagrody Parlamentu Europejskiego – Lux Prize.*

*Film z polskim dubbingiem będzie dostępny od 23 lutego na nośnikach DCP
i BD.*

 

5 marca, godz. 13.00

Wielka wyprawa Molly

wielka-wyprawa-mollyreż. M. Bruhn, M. Ekbladh, T. Sieger / Niemcy 2016 / 70’
kategoria wiekowa 4+
Pierwszy pełnometrażowy film o przygodach rodziny państwa Potworów – Mamy, Taty i małej Molly, i jej przyjaciela, Edisona – bohaterach animowanego serialu o tym samym tytule. Molly już wkrótce przestanie być jedynaczką. Nie będzie jakąś tam starszą siostrą – będzie najlepszą starszą siostrą na świecie. Zrobiła już nawet dla brata czapkę, żeby był mu ciepło, gdy już się wykluje. Rodzice Molly, państwo Potworowie, wyruszają w podróż na odległą wyspę, na której przychodzą na świat wszyscy członkowie klanu potworów. Tata ma przed sobą jeszcze trochę wysiadywania. O nie! Zapomnieli o czapce! Molly i jej nakręcany zabawkowy przyjaciel, Edison, wyruszają na wielką wyprawę – przed nimi wiele wspaniałych przygód i ogromne wyzwania.

 

5 lutego, godz. 15.00

Ptyś i Bill

ptys-i-bill

reżyseria:
  • Alexandre Charlot, Franck Magnier
scenariusz:
  • Alexandre Charlot, Franck Magnier
gatunek:
  • Familijny, Komedia
produkcja:
  • Belgia, Francja, Luksemburg
premiera: 27 lutego 2013 (świat)

Bill jest rudym spanielem, oczekującym na nowego właściciela w schronisku dla zwierząt. Znajduje go tam rudowłosy Ptyś (Charles Crombez), który poszukuje przyjaciela. Ich miłość od pierwszego wejrzenia staje się początkiem wspaniałej przyjaźni i zabawnych przygód, a dla rodziców Ptysia (Marina Foïs, Franck Dubosc) niemałych kłopotów.

Film jest adaptacją popularnych komiksów Jeana Roby. Znany francuski komik Franck Dubosc wciela się w ojca Ptysia, który z powodu nowej pracy przeprowadza się wraz z rodziną z małego prowincjonalnego miasteczka na przedmieścia Paryża i z całych sil stara się poradzić sobie z niesfornym synem i jego jeszcze nieprzewidywalnym psem.

 

4 grudnia, n

8 stycznia, godz. 15.00

Trolle

trolle

Wiek: od lat b.o.
Czas trwania: 93 minut
Produkcja: USA; 2016
Gatunek: Animowany/Fantasy/Familijny
Wersja: 2D Dubbing
Reżyseria: Anand Tucker, Mike Mitchell
Scenariusz: Glenn Berger, Jonathan Aibel
Muzyka: Christophe Beck
Trolle” to animowany film przygodowy twórców „Shreka”. Tytułowe Trolle to wesołe, rozśpiewane i bajecznie kolorowe stworki. Żyją w równie kolorowym lesie, niewiele wiedzą o otaczającym ich świecie i cieszą się każdą chwilą. Szczególnym entuzjazmem wyróżnia się Poppy, której beztroska i radość udziela się wszystkim dookoła. Wyjątkiem jest Mruk, odludek, który uważa, że wszystkim Trollom grozi wielkie niebezpieczeństwo. Jego przepowiednie sprawdzają się, gdy drogę do wioski odnajdują Bergeni, odwieczni wrogowie Trolli, którzy porywają najlepszych przyjaciół Poppy.  Poppy postanawia ich ratować. Z trudem namawia Mruka, by jej pomógł i oboje wyruszają do miasta Bergenów, by uratować porwanych przyjaciół.  Znajdź swoje szczęśliwe miejsce z Trollami!

iedziela godz. 15.00

Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra

biuro_detektywistyczne_lassego_i_maiSzwecja, 2015
Gatunek: aktorski
Reżyseria: P. Klänge, W. Söderlund
Obsada:
Czas trwania: 80 min

  Na fali wielkiej popularności szwedzkiego kryminału, trafia do nas szwedzki kryminał dla dzieci. „BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI” w reżyserii Pontusa Klänge i Waltera Söderlunda Sprawnie opowiedziana historia, klimat małego, pozornie sennego szwedz­kiego miasteczka, ciekawe i zabawne typy ludzkie i dwójka bystrych dzieciaków. Nie ma tu przerażających zbrodni ani groźnych przestępców, jest za to wartka akcja i tajemnica, którą rozwiązać może tylko Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. To familijne kino przygodowe, film o przyjaźni i o tym, że warto mieć marzenia i pasje. Pełne humoru i zaskaku­jących zwrotów akcji przygody dwójki małoletnich detektywów. Film, który w lekki, pozbawiony dydaktyzmu sposób, propaguje prawdziwe szwedzkie wartości: wielokulturowość, podmiotowy stosunek do dzieci, równouprawnienie. Nagradzany na międzynarodowych festiwalach dla dzieci i młodzieży – szwedzki film przygodowy z fantastycznym polskim dubbingiem!

To kolejna część przygód ulubionych bohaterów znanych z książek Martina Widmarka i Heleny Willis o parze młodych detektywów z Valleby. Tym razem Lasse i Maja będą mieli do rozwiązania zagadkę zniknięcia wspaniałego rodowego klejnotu, Stelli Nostry. Zwaśnione włoskie rody, ich historia i wiszący w powietrzu nowy konflikt – detektywi będą pracować w trudnych warunkach.

…W małym cichym szwedzkim miasteczku Valleby trwają gorączkowe przygotowania do ślubu dwojga młodych właścicieli miejscowej kawiarni: Dina Paniniego i Sary Bernard. Młodzi detektywi Lasse i Maja pomagają przyjaciołom w przygotowaniach do uroczystości. Kiedy jednak do Valleby przybywają krewni pary młodej, Panini ze strony Dina i Biscotti ze strony Sary – okazuje się, że należą do zwalczających się nawzajem sycylijskich rodzin mafijnych. Na czele obu z nich stoją dwie prawdziwe matki chrzestne: ostra jak peperoni Bresaola i zabójczo słodka Clara. Ślub Dina i Sary zawisa na włosku. Sytuacja robi się tym bardziej gorąca, że z sejfu ginie drogocenny klejnot jednej z rodzin – diament Stella Nostra. Czy Lassemu i Mai uda się zapobiec wojnie mafii w spokojnym dotąd Valleby i doprowadzić do ślubu Sary i Dina?

2 października, niedziela godz. 15.00

Ernest i Celestyna

erenst i celestynaErnest et Célestine
reż. Stéphane Aubier, Vincent Patar, Benjamin Renner / Belgia, Francja, Luksemburg 2012 / 80’
kategoria wiekowa: 6+

Czy inny oznacza gorszy? Czy to, co nam się wmawia od dziecka, jest prawdą? Co oznacza prawdziwa przyjaźń? Na te pytania odpowiada historia przyjaźni Ernesta i Celestyny, myszy i niedźwiedzia.

Celestyna to mała mysz, wychowana w kieracie pracy i sztywnym społeczeństwie. Wszystkim od dziecka się wmawia, że niedźwiedź jest najgorszym wrogiem myszy, a najważniejszym celem społeczeństwa jest zdobywanie zębów młodych niedźwiadków – bo one najlepiej się nadają do zastąpienia straconych przez myszy siekaczy, bez których żadna mysz nie przeżyje. Celestyna jest na stażu w klinice dentystycznej, ale tak naprawdę zostanie dentystą to ostatnia rzecz, której pragnie. Lubi rysować, głównie niedźwiedzie, które wcale nie wydają jej się straszne. Pewnego dnia spotyka biednego niedźwiedzia Ernesta, który graniem na ulicy próbuje zarobić na jedzenie. Oboje są społecznymi wyrzutkami, oboje pragną czegoś innego niż życie pod sznurek, chcą być artystami. Wplątują się w niebezpieczne sytuacje, trafiają do więzienia… Wszyscy są przeciwko nim. A jedyne, czego oni pragną, to się odnaleźć i żyć razem szczęśliwie. Czy uda im się wykaraskać z kłopotów?

Ernest i Celestyna to piękny, wzruszający film o przyjaźni na przekór wszystkiemu, o życiu pod prąd i sile miłości, która łamie największe przeszkody. Film otrzymał wiele nagród (m.in. nominację do Oscara) za wyjątkową animację.

 mat. dystrybutora Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
 4 września, godz. 15.00

Daleko na północy

daleko na północyTytuł oryginalny: Tout en haut du monde
Reżyseria: Rémi Chayé
Produkcja: Francja 2015
Obsada: Christa Théret, Féodor Atkine, Antony Hickling
Premiera: 15.07.2016
Czas trwania: 81 min
Sankt Petersburg, 1892 rok. Młoda arystykratka Sasza facynuje się historią swojego dziadka podróżnika. Znany eksplorator zaprojektował wspaniały statek arktyczny, którym popłynął na wyprawę w kierunku bieguna północnego. Niestety z wyprawy już nie powrócił. Sasza postanawia zawalczyć o nadszarpnięty honor rodziny i samotnie wyrusza w podróż śladami dziadka. Chce odnaleźć słynny statek.

7 sierpnia, niedziela godz. 15.00

Były sobie człowieki

były sobie człowiekiGatunek: animacja
Kraj produkcji: Belgia / Chiny / Francja / Włochy
Rok produkcji: 2015
Czas trwania: 95 min
Reżyseria: Jamel Debbouze
Scenariusz: Jamel Debbouze, Fred Fougea, Jean-Luc Fromental
Premiera zagraniczna: 08 Kwiecień 2016
Kiedy Edek zszedł z drzewa i poznał Lucy, świat stanął u progu nowej epoki.
Dwa miliony lat temu, tuż po obiedzie, młody małpolud o imieniu Edward spadł z drzewa, na którym od zawsze mieszkali wszyscy przedstawiciele jego gatunku. Upadając, złamał przednią łapę. Chcąc przeżyć, musiał nauczyć się chodzić na dwóch nogach, wymyślić ogień, narzędzia i… potrawkę z królika. Kiedy spotka Lucy, świat stanie na głowie, a człowieki pospadają z drzew.

3 lipiec, niedziela godz. 15.00

Gdzie jest Dory?

dory

Premiera: 17.06.2016
Produkcja: USA; 2016
Gatunek: Animowany/Familijny/Komedia/Przygodowy
Reżyseria: Andrew Stanton
Scenariusz: Victoria Strouse
Muzyka: Thomas Newman

W najnowszej animacji Disney/Pixar „Gdzie jest Dory” tytułowa bohaterka wraz z przyjaciółmi – Nemo i Marlinem – postanowi odkryć tajemnice swojej przeszłości. Co pamięta? Gdzie są jej rodzice? Gdzie nauczyła mówić się językiem wielorybów?

1 maja, niedziela godz. 15.00

 

„Hokus-pokus, Albercie Albertsonie”

hokus-pokusreż. Toril Kove / Norwegia 2013 / 72’

kategoria wiekowa: 4+

To jest Albert Albertson. Lat sześć. Albert marzy o tym, by mieć psa. Właśnie takiego, jakiego ma magik z sąsiedztwa. A może by tak użyć magii i w ten sposób spełnić swoje największe marznie? A więc hokus-pokus, Albercie Albertsonie…

Hokus-pokus, Albercie Albertsonie to filmowa wersja przygód przedszkolaka znanego dzieciom z serii książek Gunilli Bergström (Wyd. Zakamarki). Pisarka i jednocześnie autorka ilustracji otrzymała za swoją twórczość wiele nagród i wyróżnień. Przygody Alberta przetłumaczone zostały na kilkadziesiąt języków i rozeszły się w przeszło ośmiomilionowym nakładzie w Szwecji i poza jej granicami. Hokus-pokus… to opowieść o dorastaniu, o odpowiedzialności, o magii i o tym, że marzenia się spełniają w najmniej oczekiwany sposób. Chłopiec marzy o posiadaniu psa, ale jego tata uważa, że jest na to zdecydowanie za wcześnie. Albert jest przekonany, że do spełnienia marzenia można użyć magicznych sztuczek, w których świat wprowadza go zaprzyjaźniony magik. Okazuje się jednak, że to nie takie łatwe, jak by się mogło wydawać.

W 2012 roku minęło 40 lat od ukazania się pierwszej historii o Albercie Albertsonie, który w Szwecji nazywa się Alfons Åberg. Z tej okazji Gunilla Bergström uhonorowana została przez szwedzki rząd medalem Illis Quorum za „nowatorską twórczość literacką i ilustratorską znakomicie ukazującą świat z dziecięcej perspektywy”.

3 kwietnia, niedziela, godz. 15.00

„Robinson Crusoe”

robinson crusoeanimacja, Belgia, Francja, reż. B. Stassen, 90’

Wesoła papuga jest duszą zwierzęcego towarzystwa zamieszkującego bezludną wyspę. Wśród najbliższych przyjaciół ptaka-gaduły są: kameleon, tapirzyca, wiekowa koza, dwa pangoliny, jeżozwierz i samica zimorodka, w której nasz bohater skrycie się podkochuje. Ale papuga ma już dość kąpieli w oceanie i suszenia piór na złocistym piasku egzotycznej plaży. Pragnie zobaczyć świat! Pewnego dnia spotyka dziwne zwierzę, które chodzi na dwóch tylnych łapach i potrafi zrzucać skórę (czyli, tłumacząc na ludzki: zdejmować ubranie). To Robinson Crusoe, który po katastrofie statku został wyrzucony przez fale na brzeg wyspy. Zwierzaki, z początku nieufne wobec cudacznego przybysza, z czasem zaprzyjaźniają się z nim. Wkrótce Robinson i jego nowi przyjaciele połączą siły, by stawić czoła niebezpieczeństwu, które zagrozi mieszkańcom wyspy.

6 marca, niedziela godz. 15.00

Fistaszki – wersja kinowa

fistaszkiBohaterowie legendarnych, cieszących się niesłabnącą popularnością od ponad pół wieku opowieści rysunkowych Charlesa M. Schulza: Charlie Brown, pies Snoopy i ich przyjaciele w nowym wydaniu animowanej komedii przygodowej wyprodukowanej przez studio Blue Sky, w którym powstała słynna ”Epoka lodowcowa”.

reżyseria: Steve Martino
scenariusz: Bryan Schulz, Craig Schulz, Cornelius Uliano
gatunek: Animacja, Komedia, Przygodowy
produkcja: USA
premiera: 1 stycznia 2016
nagrody: 12 nominacji

 

Comments are closed.