NAGRODA PUBLICZNOŚCI LUX: Pokój nauczycielski
- Niemcy, 2023
- Dramat
- 98 min min.
- obsada: Leonie Benesch, Michael Klammer, Rafael Stachowiak, Anne-Kathrin Gummich
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Odbiór darmowych wejściówek w kasie kina oraz online.
Przed seansem specjalna prelekcja.
Pięć filmów nominowanych w czwartej edycji Europejskiej Nagrody Publiczności LUX ogłoszono 1 września 2023 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Na liście znalazły się: najnowszy film Akiego Kaurismäkiego „Opadające liście”, „20 000 gatunków pszczół”, czyli opowieść o poszukiwaniu tożsamości autorstwa hiszpańskiej reżyserki Estibaliz Urresola Solaguren, obsypany deszczem nagród niemiecki dramat „Pokój nauczycielski” w reżyserii Ilkera Çataka, dokumentalny „Adamant” Nicholasa Philiberta o niezwykłym pływającym ośrodku wsparcia psychicznego oraz dokument Anny Hints o magicznym miejscu kobiecej mocy, czyli „Siostrzeństwo świętej sauny”. Wszystkie nominowane filmy można obejrzeć na specjalnych pokazach w kinach Instytucji Filmowej Silesia Film w Katowicach, Żywcu i Raciborzu.
Na nominowane filmy można oddawać głos pod adresem: https://luxaward-rating.europarl.europa.eu/pl/
Głosowanie trwa do 14 kwietnia 2024 roku.
Europejska Nagroda Publiczności LUX
LUX – Europejską Nagrodę Publiczności (Nagrodę Publiczności LUX) przyznają Parlament Europejski i Europejska Akademia Filmowa (European Film Academy). Wyraża ona zaangażowanie Parlamentu na rzecz kultury. Inicjatywa propaguje różnorodność kulturową oraz wspiera europejskie kino i sztukę.
Parlament Europejski ustanowił Nagrodę Filmową LUX w 2007 r., aby pomóc w dystrybucji europejskich filmów o wysokiej jakości artystycznej, które odzwierciedlają różnorodność kulturową w Europie i poza nią oraz poruszają tematy będące przedmiotem wspólnego zainteresowania, takie jak godność ludzka, równość, niedyskryminacja, integracja, tolerancja, sprawiedliwość i solidarność. Od 2020 roku Europejska Nagroda Filmowa Publiczności LUX przyznawana jest przez Parlament Europejski i Europejską Akademię Filmową we współpracy z Komisją Europejską i siecią Europa Cinemas, a o ostatecznym werdykcie decydują również głosy widzów. Parlament Europejski zaprasza w ten sposób obywateli do współudziału w procesie przyznawania nagrody, a widzów – do dyskusji o Europie, do której punktem wyjścia jest inspirujące kino europejskie.
POKÓJ NAUCZYCIELSKI
Najlepszej Aktorki (Leonie Benesch) i za najlepszy montaż (Gesa Jäger).
Carla Nowak jest młodą i zaangażowaną nauczycielką w berlińskim gimnazjum. Podczas lekcji, którą prowadzi, jeden z uczniów zostaje wywołany z klasy, ponieważ jest podejrzany o kradzież pieniędzy. Chłopak jest synem tureckich emigrantów i nie przyznaje się do winy. Carla jest zbulwersowana sposobem, w jaki bezpodstawnie oskarża się jej ucznia i postanawia sama odkryć prawdę. W pokoju nauczycielskim, w osobistych rzeczach zostawia pieniądze i włączoną w komputerze kamerę z zamiarem nagrania złodzieja. Działając w dobrej wierze, Carla nie jest w stanie przewidzieć konsekwencji, jakie spadną nie tylko na nią, ale i na całą szkolną społeczność.
Film İlkera Çataka, reżysera o tureckich korzeniach, z bohaterką pochodzącą z Polski, jak w zwierciadle odbija obraz niemieckiego, wielokulturowego społeczeństwa i pokazuje, z jakimi problemami mierzy się dzisiejsza demokracja. Szkoła ze swoją hierarchiczną strukturą, rywalizacją, uprzedzeniami i zagrożeniami staje się modelem, za pomocą którego reżyser prezentuje najważniejsze tematy publicznej debaty: sprawiedliwość, odpowiedzialność, manipulacja, rasizm czy zasady moralne. Pokój nauczycielski zdobył w tym roku 5 Niemieckich Nagród Filmowych w najważniejszych kategoriach, w tym dla najlepszego filmu, jest też niemieckim kandydatem do Oscara.
İlker Çatak urodził się w Berlinie w 1984 roku w rodzinie tureckich imigrantów. W wieku dwunastu lat przeprowadził się do Stambułu, a następnie wrócił do Niemiec i przez cztery lata pracował dla niemieckich i międzynarodowych produkcji kinowych. Ukończył studia magisterskie w hamburskiej Media School. Od 2005 roku realizuje własne filmy krótkometrażowe. Jego film dyplomowy Sadakat (2014) zdobył złoty medal Studenckiej Akademii Filmowej, zwyciężył także w konkursie filmów krótkometrażowych na Festiwalu Maxa Ophülsa w 2015 roku. Zadebiutował w 2017 filmem Pewnego razu w krainie Indian, a za kolejny obraz Zgodne oświadczenie stron z 2019 roku otrzymał nominację do Niemieckiej Nagrody Filmowej. Pokój nauczycielski, którego premiera odbyła się podczas Berlinale w 2023 roku zdobył pięć Niemieckich Nagród Filmowych, w tym dla Çataka w kategoriach reżyseria i scenariusz.



