Wiosna Filmów 2017

 

W kwietniu w Warszawie, a u nas cały maj!
Wiosna Filmów, czyli przegląd filmów z całego świata, docenionych na najważniejszych światowych festiwalach.

Zapraszamy na III edycję Festiwalu Wiosna Filmów w Polsce! Kino Janosik po raz drugi dołączyło do sieci kin, w których można zobaczyć przedpremierowe niesamowite filmy.
W przeglądzie Festiwalu znajdzie się pięć propozycji filmowych, wielokrotnie nagradzanych na największych światowych festiwalach. Wiosna Filmów w kinie Janosik odbędzie się w ramach Klubów Filmowych w następujących terminach:

03.05, środa, godz. 20.00
Historia pewnego życia/ dramat, Belgia, Francja, reż. S. Brize, 119’

10.05 środa, godz. 20.00
Aquarius/ dramat, Brazylia, reż. K. M. Filho, 142’

17.05 środa, godz. 20.00
Mężczyzna imieniem Ove/dramat, Szwecja, rez. H. Holm, 116’

24.05 środa, godz. 20.00
Frantz/ dramat, Francja, Niemcy, reż. Francois Ozon,113’

31.05 środa, godz. 20.00
Dusza i ciało/dramat, Węgry, reż. I. Enyedi, 116’

 

„HISTORIA PEWNEGO ŻYCIA”

Czas trwania: 119 min
Kraj produkcji: Francja, Belgia,
Rok produkcji: 2016
Reżyseria: Stéphane Brizé
Scenariusz: Stéphane Brizé, Florence Vignon
Obsada: Judith Chemla, Jean-Pierre Darroussin, Yolande Moreau, Nagrody
 • 2017 – CEZARY 2017 – najlepsza aktorka, Judith Chemla (nominacja)
 • 2016 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji
 • 2016 – nagroda FIPRESCI, Złoty Lew dla najlepszego filmu (nominacja)


Zdobywca nagrody FIPRESCI na festiwalu w Wenecji, adaptacja powieści Guya de Maupassanta, którą Tołstoj określił mianem najwspanialszej francuskiej narracji od czasu „Nędzników”.
Francja, rok 1819. Siedemnastoletnia Jeanne opuszcza klasztor, gdzie wychowywała się wraz z innymi młodymi arystokratkami, i powraca do rodzinnej posiadłości. Młoda i pełna oczekiwań wobec życia Jeanne poślubia przystojnego wicehrabiego Juliana de Lamare, który wydaje się być doskonałą partią. Następne lata małżeństwa przynoszą jednak pasmo rozczarowań – mąż okazuje się być egoistą i skąpcem, nieustannie zdradza Jeanne, w dodatku pojawiają się kłopoty finansowe. Rzeczywistość okazuje się być jakże odległa od oczekiwań, a Jeanne próbuje stawić jej czoła.

 

„AQUARIUS”

Czas trwania: 142 min
Kraj produkcji: Brazylia
Rok produkcji: 2016
Reżyseria: Kleber Mendonça Filho
Scenariusz: Kleber Mendonça Filho
Obsada: Sonia Braga, Maeve Jinkings, Irandhir Santos
Nagrody
 • Cezary 2017 – najlepszy film zagraniczny (nominacja)


Rewelacja przeglądów filmowych na całym świecie, a także ostatniego festiwalu w Cannes. Sonia Braga otrzymała nagrody za swoją kreację m.in. w Biarritz, Limie i Mar del Plata.
Clara, 65-letnia wdowa i emerytowana krytyczka muzyczna, przyszła na świat w tradycyjnej rodzinie w nadmorskim mieście Recife w północno-wschodniej Brazylii. Kobieta jest ostatnią rezydentką Aquariusa, oryginalnego budynku zbudowanego w latach 40. XX w. z przeznaczeniem dla klasy wyższej. Wszystkie sąsiednie mieszkania zostały nabyte przez spółkę, które ma inne plany co do działki. Clara nie zamierza się jednak wyprowadzać, w związku z czym wikła się w zimną wojnę z deweloperem. Napięcie spowodowane konfliktem burzy spokój bohaterki, ale także wytrąca ją z codziennej rutyny i wprawia w zadumę nad przeszłością i przyszłością.

„MĘŻCZYZNA IMIENIEM OVE”

Czas trwania: 116 min
Kraj produkcji: Szwecja
Rok produkcji: 2015
Reżyseria: Hannes Holm
Scenariusz: Hannes Holm, Fredrik Backman
Obsada: Rolf Lassgård, Bahar Pars, Filip Berg
Nagrody
 • OSCARY 2017 – film nieanglojęzyczny (nominacja), najlepsza charakteryzacja (nominacja)
 • 2016 – Europejska Nagroda Filmowa dla najlepszej komedii


Europejska Nagroda Filmowa dla najlepszej komedii europejskiej ubiegłego roku. Film był również nominowany do Oscarów 2017 w kategoriach „Najlepszy film nieanglojęzyczny” i „Najlepsza charakteryzacja”.
Spokojne szwedzkie miasteczko. Owdowiały Ove dobiega sześćdziesiątki. Po śmierci ukochanej żony życie straciło dla niego sens. Z dnia na dzień bohater coraz mocniej pogrąża się w depresji i myślach samobójczych. Pewnego dnia do domu po drugiej stronie ulicy wprowadza się małżeństwo z dwojgiem dzieci. Pierwsze spotkanie Ove z nowymi sąsiadami nie zwiastuje niczego dobrego: mąż ciężarnej Parvaneh taranuje samochodem skrzynkę na listy należącą do zgorzkniałego samotnika. Wkrótce jednak, nieoczekiwanie dla siebie samego, Ove zyska nową przyjaciółkę…

„FRANTZ” 

Reżyseria: François Ozon
Scenariusz: François Ozon, Philippe Piazzo
Zdjęcia: Pascal Marti
Muzyka: Philippe Rombi
Producenci: Francja, Niemcy
Gatunek: Dramat historyczny
Rok produkcji: 2016
Czas trwania: 113 min
Nagrody
 • 2017 – CEZARY 2017 – 11 nominacji, n.in.: najlepszy film, reżyseria, scenariusz adoptowany, scenografia, muzyka, montaż, młoda aktorka
 • 2016 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji 2016 – nagroda dla najlepszej młodej aktorki Pauli Beer, Złoty Lew dla najlepszego filmu (nominacja)

Film w reżyserii francuskiego mistrza suspensu i delikatnej erotyki Françoisa Ozona, to stylowa i sugestywna mieszanka romansu i kryminału w stylu retro. Niewielkie niemieckie miasto, lata 20., tuż po wojnie. Młoda Niemka, Anna, odwiedza miejsce spoczynku poległego na froncie narzeczonego. Ku swemu zdumieniu, dziewczyna spotyka nad grobem Frantza tajemniczego mężczyznę obcego pochodzenia. Mężczyzna, Adrien, okazuje się przybyszem z Francji. Przedstawia się jako przyjaciel zmarłego. Z biegiem czasu między Francuzem a Niemką zaczyna się rodzić osobliwa więź. Tylko czy Adrien rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje?

„DUSZA I CIAŁO”

Czas trwania: 116 min
Kraj produkcji: Węgry
Rok produkcji: 2017
Reżyseria: Ildikó Enyedi
Scenariusz: Ildikó Enyedi
Obsada: Géza Morcsányi, Alexandra Borbély, Zoltán Schneider
Nagrody:
 • 2017 – Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie
 • 2017 – Nagroda FIPRESCI na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie
 • 2017 – Nagroda jury ekumenicznego na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie

Od chwili gdy Maria zostaje kontrolerem jakości w rzeźni w Budapeszcie, zaczynają się zakulisowe szepty. W czasie lunchu w sterylnej kantynie młoda kobieta siada samotnie. Podchodzi do swojej pracy poważnie i ściśle przestrzega przepisów. Jej świat składa się z liczb i danych, które wryły się w jej pamięć od dzieciństwa. Jej szef, trochę starszy od niej Endre, to również spokojny człowiek. Stopniowo zaczynają się poznawać. Odkrywają nie tylko braterstwo dusz, ale nawet to, że mają takie same sny. Ostrożnie próbują sprawić, by się spełniły. Film o lękach i zahamowaniach, które towarzyszą otwieraniu się na drugiego człowieka i o tym, jak porywającym doświadczeniem może być moment, gdy w końcu się na to zdecydujemy.

https://www.youtube.com/watch?v=3-CLa1uHwo0

Comments are closed.