ADRENALINIUM

Przed nami kolejna edycja naszego wypieszczonego, wyczekanego  podróżniczo- górskiego trzydniowego szaleństwa z fantastycznymi gośćmi, najlepszymi filmami, warsztatami dla najmłodszych uczestników oraz koncertem, oczywiście ze zbójeckim przytupem,  grupy Besquidians.

Nasi tegoroczni goście to :

  • Jasiek Mela
  • Krzysiek Nowakowski
  • LosWiacheros
  • Wojciech Kuczok

W tym roku po raz pierwszy wykorzystamy nieeksploatowany dotąd teren kinowej piwnicy, by tam z Grzesiem założyć prawdziwy jaskiniowy obóz.

 

 

VII Festiwal Górski „Adrenalinium” należy już do archiwalnych, ale dołączył do tych niezapomnianych sześciu. Dziękujemy za WASZĄ obecność i zapraszamy już na VIII edycję ADRENALINIUM

23-25 października 2015 r.

 

 

 

Do października jeszcze trochę czasu, ale już ogłaszamy 2 konkursy adrenaliniowe:

Konkurs Fotograficzny:

refulamin FOTO Adrenalinium 2015

KARTA_ZGLOSZENIA_Foto_2015

Konkurs Filmowy:

REGULAMIN_KONKURSU_ADRENALINA_2015

KARTA_ZGLOSZENIA_Film_2015

ZALACZNIK_NR_1-OSWIADCZENIE_OPIEKUNA_OSOBY_NIPELNOLETNIE

Dajcie upust swojej kreatywności:)

Co czeka nas w tym roku? Słów kilka

VIII Festiwal Górski Adrenalinium odbywający się w dniach 23-25 października w Kinie Janosik w Żywcu to przede wszystkim spotkania z podróżnikami, m.in. zwariowanym, pełnym energii gawędziarzem Aleksandrem Dobą, rekordzistą w zjazdach z ośmiotysięczników Andrzejem Bargielem, czy wędrującą z psiakiem parą- „Wataha w podróży”. W kinie pokażemy także najlepsze filmy górskie, bloki filmowe z tytułami konkursowymi oraz wystawę konkursowej fotografii z adrenaliną w temacie.
W namiocie festiwalowym, do którego wstęp jest darmowy, dzieci będą mogły uczestniczyć w co najmniej 7 działaniach warsztatowych, do których już organizatorzy prowadzą nabór, bo lista dzieci(tak! – dzieci!) na każde będzie ograniczona! Wśród propozycji warsztatowych, które maja na celu promowanie pasji do gór: Warsztaty podróżnicze, które poprowadzi para etnologów, realizująca projekt „Opowiadamy o Świecie”, Eko warsztaty, warsztaty Ani Kwaśny z psiakami w roli głównej oraz zajęcia ratunkowe z grupą GOPRu. Oprócz tego uczestnicy będą mogli wziąć udział w grze terenowej w trakcie festiwalu, wystąpieniach ludzi, którzy opowiedzą o swoich projektach, m. in. www.odkropkidokropki.pl, sekcji konnej żywieckiego Oddziału PTTK, czy Fabryki Przygód, która przejechała Kubę na monocyklu. Koło Miejskie, działające przy PTTK przygotowało na tę okoliczność warsztaty ze znakowania i krótki film o swojej działalności. Namiot będzie doskonałą okazją do spędzenia kreatywnie czasu z całą rodziną. W sobotę będzie można także przyjść posłuchać podróżujących z psem Wataha w podróży, natomiast wieczór sobotni to również czas integrowania i poznawania się i impreza SILENT DISCO! Tam też swoje stoisko będzie miał partner główny Festiwalu- firma Żywiec Zdrój S.A. , która wspiera kolejny raz organizatorów!

 

a to wspomnień garść z 2014 r. z serii DW Film przedstawia:

 

PROGRAM

VII FESTIWALU GÓRSKIEGO ADRENALINIUM

24-26 PAŹDZIERNIKA 2014 ! 

ADRENALINIUM_2014_AFISZ_A2

Adrenalinium 2014 zakończone. Działo się wiele, dzięki współpracy wielu pozytywnych ludzi. Pierwiastek tej energii prezentujemy w filmiku zrealizowanego przez DW Film

 

Goscie Adrenalinium 2014 (podgląd)

Opis filmów Adrenalinium 2014 (podgląd)

Program_Adrenalinium 2014 (do pobrania)

Lista_filmow_zgloszonych_na_konkurs_filmowy_w_ramach_A

Jurorzy (podgląd)

 

 Ewa i AdaAdamm Kaliszuk

Ewa   Geografowie. Po kilkunastu latach życia i pracy w Warszawie zdecydowali się   przenieść bliżej gór. I z zupełnie własnej woli pracują w szkole. Bardzo bliskie jest im zdanie Karen Blixen, że nie piękne widoki, ale ruch czynią człowieka szczęśliwym. Mają więc na co dzień co najmniej dwa powody do szczęścia. Starają się być geografami w praktyce. To co oglądają w odległych miejscach świata próbujemy uwiecznić na zdjęciach.

 

 

Agnieszka_Bielecka

Agna Bielecka

35 lat. KW Wrocław. 2012 roku uczestniczka wyprawy na Gasherbrum I, na Lhotse w 2012 roku osiągnęła wysokość około 8100 m, u na Dhaulagiri w 2013, gdzie jako jedyna z wyprawy osiągnęła wysokość ponad 8100m. Z zawodu pilot wycieczek, autorka artykułów podróżniczych. Pochodzi z Tychów, mieszka we Wrocławiu.

 

Artur_Malek   

Artur Małek

35 lat. Tyszanin, członek KW Katowice, wspina się w tatrach, w Alpach, a nawet w Afryce, zimowo i drytoolowo, zdobywca Broad Peak zimą, uczestnik tegorocznej wyprawy na K2. Absolwent fizjoterapii UŚ.

 

 

Dr_Love_2

Dr Love

Jako DJ gra imprezy jamajskie, funkowe, hip-hopowe, ale najlepiej czuje się po wymieszaniu tych gatunków w mash up’owym stylu.

 

 

 

ElwiraElwira Surdy

Operatorka filmowa, fotografka, dziennikarka TVP. Udział w wyprawie na Chan Tengri w 2004 zapoczątkował trwającą do dziś pasję podróżniczo- filmową. Zrealizowany tam film „chantengri.com” został wielokrotnie nagrodzony. Kolejne przedsięwzięcia to „Długodystansowiec” reż. Jacek Szarański, „Stan Snu”, „Stan Życia” reż. Alfred Sosgórnik. Na Ukrainie dokumentowała życie Hucułów przedstawione później w filmie „Ja Hucuł” – opowieść z Karpat Wschodnich i „Wesołych Świąt Jura” reż. Danuta Buchczyk . Współtwórczyni filmów Długodystansowiec” „Trans” i „Mały Tybet”

 

 

FABRYKA_PRZYGODFabryka przygód

Grupa przyjaciół, która od lat w każdej chwili wolnego czasu stara się robić coś interesującego i na swój sposób niezwykłego, dlatego jeździ przez połowe Europy na rolkach, wchodzi na Blanka, zdobywa w rekordowym tempie koronę polskich szczytów, a przede wszystkim chwyta niepowtarzalne chwile i ulotne emocje.

 

 

GooralGooral

Gorący debiut demówką z „Whola lotta love” Led Zeppelin, potem Psio Crew, za które dostał nagrodę za najlepszy debiut od Piotra Metza i Machiny. Jego muzyką reklamował się Heineken Opener i Coke festiwal, cały Woodstock oszalał z powodu niezapomnianego występu z Mazowszem. Obecnie pracuje m.in nad interpretacją Marka Grechuty i wydaje wraz z menagerem Ł. Adamczewskim płytę „Better Place”, pieczętując współpracę z Anną Wiosną Rogowską i Maciejem Kamerem Szymonowiczem, po wspólnych występach m.in. u boku Woodkid czy Foreign Beggears. „Jak jasny gwint” rozkręca się…

 

Janusz Gołąb

Janusz_Golab

Pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięcznika Gaszerbrum I (9 marca 2012 r.).Jest członkiem Klubu Wysokogórskiego Gliwice, wspina się od 1986 r. Wraz z Jackiem Fluderem i Stanisławem Piecuchem stworzyli zespół wspinaczkowy, który szybko uzyskał przydomek „Dream Team”[1]. Później dołączył do nich Grzegorz Skorek (1978–2004). Od 2008 r. był członkiem Kapituły Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka”, aż do jej rozwiązania w 2011 r.

 

 

Marcin_Kaczkan

Marcin Kaczkan

39 lat. KW Warszawa. Wspina się od 1996 roku. Uczestnik wypraw w: Andy, Pamir, Thien-Shan,  Himalaje, Karakorum. Posiada tytuł „Śnieżnej Pantery” za wejście na komplet siedmiotysięczników byłej ZSRR. Uczestniczył w wyprawach zimowych:

Broad Peak 2010/2011 i Netia K-2 2003, gdzie wraz z Denisem Urubko i Piotrem Morawskim osiągnął zimowy rekord wysokości na K2. W 2010 zdobył w samotnym ataku Nanga Parbat (8125 m n.p.m.). Brał udział w wyprawach letnich na K2 w 2012 i Gasherbrum I i II w 2013r. Pracuje jako adiunkt na Politechnice Warszawskiej.

 

 

Image2-002

Sebastian Kawa

Najbardziej utytułowany szybownik w historii, wielokrotny zwycięzca

międzynarodowych zawodów szybowcowych(20 medali Mistrzostw Świata I Mistrzostw Europy). W grudniu i lutym przewodził wyprawie szybowcowej w Himalaje, którym to wyczynem otworzył nowy rozdział w historii szybownictwa.

 

OPISY FILMÓW ADRENALINIUM 2014:

Artur Hajzer. SubiektywnieArtur Hajzer. Subiektywnie./Polska, 2013, reż: Dariusz Kmiecik, 26min
Film jest opowieścią o znakomitym alpiniście i nietuzinkowym człowieku. Artura Hajzera pokazuje, a także i przed samą sobą odkrywa jego żona Izabela. To niezwykła historia miłości do gór z perspektywy kobiety, której te góry zabrały najbliższą osobę.

 

Chamber/United Kingdom, 2014, reż: Gavin Newman, 27min chamber
Film opowiada historię o tym jak doszło do odkrycia Sarwak Chamber I, o przebiegu eksploracji tej największej poznanej dotychczas Sali jaskiniowej na świecie. Jest to jednocześnie największa zamknięta przestrzeń na Ziemi, nawet jeśli brać pod uwagę zarówno te naturalne jak i te stworzone przez człowieka. Odkrywcy Sali Sarawak wracają po 30 latach do jaskini schowanej w dżungli Borneo, by opowiedzieć historię jej odkrywania.

 

China JamChina Jam/ France, 2014, reż.: Evrard Wendenbaum, 53min
W nieprzerwanym poszukiwaniu dziewiczych big walli, belgijscy wspinacze i muzycy Sean Villanueva O’Driscoll, Nicolas Favresse, Stephane Hanssens i ich francuski przyjaciel Evrard Wendenbaum pojechali we wrześniu 2013 roku do odległej doliny w zachodniej części Chin. Po tygodniu przeszukiwania okolicznych lodowców, znaleźli fantastyczny 1200-metrowy filar, prowadzący na szczyt o wysokości 5842m. 6 dni zajął ekipie transport sprzętu. Następne 2 tygodnie spędzili iw ścianie, prowadząc zapierającą dech w piersiach drogę, świetnie się przy tym bawiąc i grając zwariowane jam sessions, pomimo odniesionych ran i szalejących wokół burz śnieżnych.

 

Crossing the ice/ Australia, 2012, reż: Justin Jones, 63min
Nikomu jeszcze nie udało siCrossing the iceę odbyć wyprawy w poprzek Antarktyki do Bieguna Południowego i z powrotem. Justin Jones i James Castrrission chcą tego dokonać jako pierwsi. Okazuje się jednak, że mają konkurencję i że będzie to wyścig. Samotni w tym najbardziej surowym miejscu na Ziemi, Cas i Jonesy walczą ze szczelinami, ślepotą śnieżną, awariami sprzętu, ranami, odmrożeniem i hipotermią. Wszystko to, ciągnąc na sankach 160 kg po lodzie. Każdy moment swojej desperacji i radości rejestrują kamerą.

jurekJurek/ Polska, 2014, reż. P. Wysoczański, 75min
24 października 1989 roku podczas wyprawy na Lhotse ginie Jerzy Kukuczka. Po raz pierwszy jedzie w Himalaje z pieniędzmi, sprzętem, naprawdę sławny. Jego śmierć to splot złych okoliczności, zapewne przypadek, dramat, którego raczej nie sposób było uniknąć. Dokument Pawła Wysoczańskiego nie skupia się jednak na zagadce śmierci himalaisty. Jest to obraz człowieka, który pnie się do góry – w sensie dosłownym, ale też metaforycznym i symbolicznym. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum.

 

Mały Tybet/ 2013, Polska, reż. A. Sosgórnik, 28min Maly_Tybet
Mały Tybet to wizualno- dźwiękowa podróż w głąb kultury tybetańskiej. Trzy lata dokumentacji i dwa miesiące zdjęć dały olśniewający efekt: jeden dzień, od świtu do zmierzchu, w tybetańskiej kulturze. Zasiądziesz wprost obok lamów przy codziennych medytacjach, poczujesz powiew himalajskiego wiatru i zobaczysz kulturę tybetańską dnia dzisiejszego.

Nanga Parbat tragedyNanga Parbat tragedy- Przerwana wyprawa/Polska, 2013,reż: Jerzy Zińczuk, 27min
Wiosną 2013 roku grupa wspinaczy pojechała w Himalaje. Ich celem było zdobycie Nanga Parbat – dziewiątego pod względem wysokości szczytu świata. Część z nich uniknęła śmierci z rąk terrorystów.

North of the sun/ Norway, 2012, reż: Inge Wegge, Jørn Nyseth Ranum, 46min North of the sun
Inge Wegge (lat 25) i Jørn Ranum (lat 22) postanawiają spędzić 9 miesięcy mroźnej norweskiej zimy w odległej i bezludnej zatoce na wyspie położonej na dalekiej północy, na wybrzeżu Atlantyku. Zbudowali na plaży chatkę z drewna i innych materiałów wyrzuconych na brzeg przez ocean. Żywili się przeterminowanym i przecenionym jedzeniem z supermarketów. Ale wzięli ze sobą dwie najważniejsze rzeczy: deski do surfowania. Okazuje się, że odległa zatoka ma wielki sekret: jedne z najlepszych na świecie fale.

ValhallaValhalla/ United States, 2013, reż: Ben Sturgulewski & Nick Waggoner, 63min
‘Valhalla’, czwarty film teamu Sweetgrass Productions, jest baśnią o poszukiwaniu utraconej w dzieciństwie wolności. Ten film przekracza granice kina narciarskiego. Robi to w oryginalnym stylu, otwierając oczy i poruszając serca miłośników dobrych historii. W „Valhalli” zobaczycie dużo ostrego narciarstwa i sekwencji snowboardowych, ale też wyruszycie z bohaterem w podróż na Północ w poszukiwaniu zaspokojenia, zrozumienia i miłości wśród najgłębszych śniegów na naszej planecie. Czekają was niezwykłe ujęcia freeridowe i snowboardowe oraz eksplozja koloru, intrygujące postacie i poetycka nostalgia.

Valley uprising/ 2014, USA, reż. : Peter Mortimer, Nick Rosen, Josh Lowell, 114minvalley-uprising
Niezwykły obraz opowiadający o wspinaczach z Yosamite Valley. Przez pół wieku gigantyczne ściany Doliny przyciągały poszukiwaczy przygód i innych szaleńców, którzy porzucali materializm współczesnego świata dla wysokich turni z granitu. Wybitne osobistości Yoesemite wykreowały „ekstremalnie hipisowski” styl życia w Dolinie, opierający się na czerwonym winie, gotowanych ziemniakach, starciach ze strażnikami parkowymi i prowadzeniu najbardziej szalonych dróg wspinaczkowych na Ziemi. Pionierzy przekazali te tradycje trzem kolejnym generacjom wspinaczy i tak sztuka wspinania się w Dolinie wspięła się na niespotykany dotąd poziom.

Stopy na hrebeniStopy na hrebeni/ Slovakia, 2013, reż: Pavol Barabas, 53min
Tatry Zachodnie, Wysokie i Bielskie. Połączone wspaniałą, logicznie poprowadzoną, długą linią, na której znajduje się ponad 130 szczytów. Przejście głównego grzbietu Tatr w stylu alpejskim, bez wsparcia z zewnątrz, w jednym ciągu, zawsze było dużym wyzwaniem. I nadal jest. Dwóch przyjaciół doświadczyło tej wspinaczkowej przygody. W ich historii jest odwaga i strach, siła woli i desperacja, wytrzymałość i ból. I przyjaźń.

 

The cave/ United States, 2013, reż: Zachary Fink, 45minThe Cave
„The Cave” to dokument opowiadający o ekspedycji do Jaskini J2 w Meksyku z 2013 roku. Film otrzymał nagrodę w kategorii „Najlepszy Film o Jaskiniach” na tegorocznym Przeglądzie Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju. W Meksykańskich górach jest wąskie pęknięcie w skale. Nikt nie wie dokładnie gdzie się kończy otwór, ale jeśli doświadczony grotołaz i lider ekspedycji – Bill Stone – ma rację, to może to być jedna z najgłębszych jaskiń na świecie. To prawdziwie przerażająca ekspedycja, z wieloma niskimi korytarzami, pozalewanymi przejściami, studzienkami i przepaściami. 3500 stóp pod ziemią doświadczeni grotołazi Phil Short i Marcin Gala przygotowują się do eksploracji jaskini.

TransTrans/ Polska, 2013, reż. E. Florek, 12min
„Trans” to zapis niezwykłej podróży w poszukiwaniu duchowości wschodu. Od Gangesu do himalajskich szczytów. To podróż osobista odbyta z tęsknoty za nieśmiertelnością. „nie po to by wiedzieć, lecz po to by nie wiedzieć” – w tej dwunastominutowej wizualnej opowieści wyruszamy do świętych miast hinduizmu, sanktuarium Sikhów i codzienności tybetańskiego buddyzmu. Film, który zostanie zaprezentowany został zrealizowany podczas wyprawy do Indii i Nepalu jesienią 2011r.

Wild womanPolska, W. Kozakiewicz, 10minWild woman
Wild Women to seria krótkometrażowych dokumentów pokazujących życie i pasję ośmiu niesamowitych kobiet. W ramach Festiwalu pokażemy sylwetki dwóch z nich:
Caroline George ” Twój codzienny przewodnik po wspinaczce skalnej, lodzie i narciarstwie alpejskim”. Główna bohaterka jest mamą, studentką prawa, a jednocześnie niesamowitą przewodniczką górską. Przez trzy lata brała udział we Wspinaczkowym Pucharze Świata, a do jej najbardziej imponujących osiągnięć można zaliczyć wspięcie się na: El Capitan, North Face of the Eiger, Matterhorn i wiele innych. Warto zobaczyć, jak przezwyciężała wątpliwości, by móc robić to, co kocha.
„Rekord Faith Dickey we Free Solo Highliningu” opowiada o Faith Dickey, która ma swoim koncie długą listę osiągnięć w highliningu. Jeżeli mielibyśmy wskazać na kogoś, kto udowodnił jak małe znaczenie ma w tym sporcie płeć, to właśnie ona. Do bohaterki filmu należą wszystkie rekordy światowe w kobiecym trickliningu oraz bycie pierwsza kobietą, która pokonała na slicklinie odległość 100 metrów.

zakopiańczycyZakopiańczycy/Polska, 2014, reż. J. Porębski, 60min
Klub Wysokogórski w Zakopanem jest najmniejszym polskim klubem, ale zrzesza wyjątkowych ludzi. Światowe sukcesy odnosiły wyprawy klubowe a także członkowie klubu w ramach innych wypraw. Wystarczy wymienić pierwsze zimowe wejście na Manaslu (1984) czy Cho Oyu (1985).Film Zakopiańczycy ma przybliżyć to szczególne środowisko ludzi związanych z górami, miejscem zamieszkania, pracą i pasjami. Zdecydowaną większość członków wypraw stanowili ratownicy TOPR i przewodnicy górscy związani ze sobą przyjaźniami i koleżeństwem, na których to budowali swoje ogromne sukcesy.

 

24.10.2014, PIĄTEK

Blok I

17.00 Rozpoczęcie VII Festiwalu Górskiego Adrenalnium

17.15 Wernisaż fotograficzny Ewy i Adama Kaliszuk

17.45 Blok konkursowy 1

18.00 Spotkanie z Arturem Małkiem

Blok II

19.15 Blok konkursowy 2

19.30 Jurek/ Polska, 2014, reż. P. Wysoczański, 75min

20.45 Trans/ Polska, 2013, reż. A. Sosgórnik, 12min

21.00 Spotkanie z Elwirą Surdy

21.30 Mały Tybet/ 2013, Polska, reż. A. Sosgórnik, 28min

Blok III

22.05 Valley uprising/ 2014, USA, reż. : Peter Mortimer, Nick Rosen, Josh Lowell, 114min

 

25.10.2014, SOBOTA

Blok I

13.30 Chamber/United Kingdom, 2014, reż: Gavin Newman, 27min

14.00 Nanga Parbat tragedy- Przerwana wyprawa/Polska, 2013, reż: Jerzy Zińczuk, 27min

14.30 Blok konkursowy 3

14.45 Konkursy dla widzów

Blok II

15.00 Moje spotkanie z K2- Marcin Kaczkan

16.15 Blok konkursowy 4

16.30 Konkursy dla widzów

Blok III

17.00 Polska wyprawa szybowcowa w Himalaje- spotkanie z Sebastianem Kawą

18.00 Artur Hajzer. Subiektywnie./Polska, 2013, reż: Dariusz Kmiecik, 26min

18.30 Zakopiańczycy/Polska, 2014, reż. J. Porębski, 60min

Blok IV

19.35 Blok konkursowy 5

19.50 Wild woman- Polska, W. Kozakiewicz, 10min

20.00 Broad Peak Agnieszki Bieleckiej

Blok V

21.00 Crossing the ice/ Australia, 2012, reż: Justin Jones, 63min

22.00 Gooral i Silent Disco do białego rana

 

26.10.2014, NIEDZIELA

Blok I

14.15 Blok konkursowy 6

14.30 Fabryka przygód- Przemek Ficoń i Artur Garncarczyk

15.15 Valhalla/ United States, 2013, reż: Ben Sturgulewski & Nick Waggoner, 63min

Blok II

16.25 China Jam/ France, 2014, reż.: Evrard Wendenbaum, 53min

Blok III

17.30 Spotkanie z Januszem Gołębiem

18.30 The cave/ United States, 2013, reż: Zachary Fink, 45min

19.15 Wręczenie nagród w konkursie filmowym

Blok IV

19.45 Stopy na hrebeni/ Slovakia, 2013, reż: Pavol Barabas, 53min

20.45 North of the sun/ Norway, 2012, reż: Inge Wegge, Jørn Nyseth Ranum, 46min

21.30 Konkursy dla publiczności i zakończenie Festwialu

Comments are closed.